"Če zdravniki ali medicinske sestre niso cepljeni in bolnika okužijo s covidom-19, je mogoče dokazati, da niso bili sprejeti vsi zaščitni ukrepi, ki so na voljo zdravstveni ustanovi. Če mora bolnišnica plačati odškodnino, lahko enak znesek tudi sama zahteva od necepljenega delavca, ki je okužil pacienta. Bolnišnica je namreč kot delodajalec zaposlenim omogočila cepljenje," piše v dopisu, zaposlenim v bolnišnici v Osijeku, ki so ga pridobili hrvaški mediji.
Dopis je sledil po vložitvi prvega tovrstnega odškodninskega zahtevka na Hrvaškem. Družina 84-letnice je od zagrebškega kliničnega centra zahtevala plačilo odškodnine v višini 632.000 kun (84.370 evrov). Kot je poročal Jutarnji list, je pacientka v bolnišnico prišla povsem zdrava, nato pa se je tam okužila in na koncu za posledicami covida-19 tudi umrla. Bolnišnica je zahtevek zavrnila, saj trdi, da ni dokazov, da se je pokojna okužila v bolnišnici. Ni znano, ali se bo družina zdaj odločila za tožbo.
Direktor bolnišnice v Osijeku Željko Zubčić je za Jutarnji list pojasnil, da z dopisom ne pritiska na necepljene zaposlene. Dolžnost bolnišnice je namreč, da obvešča svoje zaposlene o možnih scenarijih in posledicah morebitnih tožb, meni. "Glede na to, da je bil prvi odškodninski zahtevek že vložen proti bolnišnici na Hrvaškem, smo zaposlene še enkrat pozvali k odgovornemu vedenju, hkrati pa jih obvestili o možnih tveganjih, če pride do tovrstne situacije."

V osiješki bolnišnici so s cepljenjem zaposlenih pričeli 27. decembra lani, do danes pa so zagotovili dovolj cepiva za vse, prav tako tudi zaščitno opremo za delo s covidnimi bolniki, še poroča časnik. "Menimo, da je smiselno obvestiti zaposlene, da ima bolnišnica pravico zahtevati morebitno odškodnino od njih, seveda če se na sodišču dokaže, da posameznik ni upošteval zaščitnih ukrepov in s tem povzročil škodo delodajalcu," je še dodal direktor Zubčić.
Direktor sicer meni, da bodo tovrstni primeri redki, saj je težko dokazati, da se je oseba zares okužila v bolnišnici. "Bolniki lahko pridejo v bolnišnico z negativnim testom, a so v inkubacijski dobi, ki lahko traja do 14 dni, okužba pa se nato širi po ustanovi."
Krešimir Luetić, predsednik Hrvaške zdravniške zbornice (HLK) je medtem za hrvaški časnik dejal, da se že od začetka jasno zavzemajo za cepljenje vseh zdravnikov in vseh zdravstvenih delavcev. Menijo tudi, da bi bila uvedba obveznega cepljenja za zaposlene v zdravstvu povsem upravičena. Odgovornost zdravstvenih delavcev je namreč dvojna, poudarja Luetić. "Nismo odgovorni le za lastno zdravje, ampak tudi za zdravje vseh naših pacientov."
Osiješki bolnišnici bi lahko v kratkem sledile tudi druge hrvaške bolnišnice, a bodo morale tovrstna vprašanja preučiti tudi pristojne pravne službe, še piše Jutarnji list.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.