V Sloveniji so v torek opravili 1150 testiranj, pri čemer je bilo 29 testov pozitivnih. Ena oseba je umrla. Hospitaliziranih je 22 obolelih, dve osebi sta na oddelku za intenzivno nego. En bolnik je zapustil bolnišnico.
Okužbe z novim koronavirusom so potrdili v 16 občinah, največ v Ljubljani in Velenju, in sicer po štiri. Trije novi potrjeni primeri so bili še v Hrastniku, po dva v Domžalah, Kamniku, Trbovljah, Šenčurju in Mislinji. En nov primer pa so potrdili v Kranju, Šentjurju, Postojni, Litiji, Trebnjem, Zagorju ob Savi, Rogatcu in Tišini.
V Sloveniji imamo trenutno aktivnih 243 primerov, od začetka izbruha epidemije pa smo jih potrdili že 2006. Umrlo je 115 oseb s covid-19.
V Domu starejših Hrastnik bodo vzpostavili nova rdeča območja
Najhujše žarišče ostaja občina Hrastnik, kjer so v domu starejših znova potrdili tri nove primere. Skupno je tako okuženih že 20 stanovalcev in osem zaposlenih. Sedem okuženih stanovalcev so že včeraj prepeljali v šempetrsko bolnišnico, danes pa še dva novookužena.
Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je povedala, da bo devet stanovalcev iz hrastniškega doma starejših pri njih predvidoma do konca tedna, potem se bodo lahko vrnili v dom. V celotnem negovalnem oddelku za covid-19 imajo 14 postelj, vendar so na oddelku trenutno le starejši stanovalci doma iz Hrastnika. "Oskrbovanci iz doma starejših v Hrastniku so starostniki s pridruženimi boleznimi, vendar se za zdaj počutijo dobro. Zato predvsem počivajo pod nadzorom našega osebja na negovalnem oddelku," je dejala Savnik Winklerjeva.
V domu se medtem spopadajo s hudo kadrovsko in prostorsko stisko. V t. i. rdeči coni imajo namreč prostora le za deset obolelih stanovalcev. Na včerajšnjem kriznem sestanku s predstavniki ministrstva za zdravje in ministrstva za delo ter NIJZ so se dogovorili, da bodo v domu vzpostavili nova rdeča območja oziroma razširili rdečo cono. Direktor doma Drago Kopušar ter župan občine Marko Funkl menita, da bi morali obolele stanovalce namestiti zunaj doma, saj jim tu ne morejo nuditi takšne zdravstvene oskrbe, kot bi jo potrebovali. A ministrstvo vztraja pri stališču, da v bolnišnice namesti le tiste obolele oskrbovance, ki potrebujejo hospitalizacijo, obljubljajo pa dodatne kadre.
V domu bo tako potekala reorganizacija dela. Za pomoč pri obvladovanju razmer se bo ponovno aktiviralo tudi civilno zaščito ter hrastniški Rdeči križ. Pomoč so obljubili tudi v mariborskem UKC, kjer bo njihova ekipa strokovnjakov pripravila načrt za reorganizacijo dela ter za dodatna izobraževanja zaposlenih in morebitnih novih sodelavcev.
Kopušar je opozoril, da so razmere res slabe, to pa opiše kot občutek nemoči. "Trudiš se, delaš vse – organizacijsko, zaščitna oprema, ne vem, kaj še vse – pa je dovolj, da vzameš v roko neki kuli, ki ni bil razkužen, to pa je lahko že nova točka prenosa," oriše razmere direktor hrastniškega doma starejših.
Krajane je medtem župan Funkl pozval, naj ostanejo doma, NIJZ pa po naših neuradnih informacijah razmišlja, da bi ministru za zdravje predlagal, naj izolira kar cel kraj, dokler število obolelih ne bo začelo upadati. Župan je državi sporočil še, da bi morali pripraviti protokol za primere, ko v neki občini nastane novo žarišče, ob tem pa je dodal, da bi pomoč morala priti prej kot v dveh tednih. V Hrastniku bodo potrebovali tudi pomoč državne civilne zaščite z zaščitno opremo, ki je je že začelo primanjkovati.
Večje število okuženih so potrdili tudi v naselju Novi log, zato je občina na tem območju začela razkuževanje večstanovanjskih objektov. Opremo in sredstva za razkuževanje je zagotovila občina.
Zdravstvena inšpekcija je na terenu že dvakrat preverjala upoštevanje karantenskih odločb. V prihodnjih dneh pa se bodo inšpekcijski pregledi nadaljevali, preverjalo se bo vse izdane odločbe vsem, ki so ali okuženi ali pa so prišli iz držav z rdečega seznama.
Otroci iz kanalskega vrtca ostali doma
Čeprav je vrtec ob osnovni šoli v Kanalu odprt, zaradi okužene vzgojiteljice ostajajo doma tudi tisti otroci, ki jim ni bila odrejena karantena. V torek zjutraj sta v vrtec prišla le dva otroka, vendar so tudi njiju pozneje prišli iskat in ju odpeljali v domače varstvo, že danes pa v vrtec ni bilo nobenega. "Glede na trenutne razmere v vrtcu so se starši ostalih otrok odločili, da jih do 24. julija zadržijo v domačem varstvu," so zapisali na spletni strani vrtca Kanal.
V ponedeljek zvečer so bili o karanteni obveščeni starši približno 20 otrok iz skupine obolele vzgojiteljice, prav tako so morali v karanteno trije zaposleni v vrtcu, ki so bili konec prejšnjega tedna v stiku z obolelo vzgojiteljico.
V kanalskem vrtcu je 91 otrok in 13 zaposlenih strokovnih delavcev, vendar je bilo v tem času veliko otrok na dopustu, še več pa jih je čez poletje doma. "Kako bo potekalo delo v prihodnjem tednu, je za nas še neznanka, saj je inkubacijska doba različno dolga. Zato bomo spremljali, kaj se dogaja, in se temu tudi prilagajali," je povedala ravnateljica kanalskega vrtca Barbara Kragelj Jerič.
Dogajanje v vrtcu spremlja tudi njihova ustanoviteljica, Občina Kanal ob Soči. "Ravnateljica me redno obvešča o dogajanju v vrtcu, z njo sva nenehno na zvezi že od ponedeljka zvečer. O celotnem dogajanju je obveščena tudi občinska civilna zaščita," je povedala županja kanalske občine Tina Gerbec. Za zdaj ne razmišljajo o morebitnih dodatnih zaščitnih ukrepih v občini, če pa se bo stanje poslabšalo, jih bodo morali sprejeti. Županja je poudarila, da so že ob prvem valu epidemije odpovedali vse večje in tradicionalne dogodke v občini, tako da bodo poleti odpadli plezanje na zvonik, skoki z mostu in mušje dirke.
V družbi TEŠ potrjena okužba pri enem od zaposlenih
Kot so za 24UR potrdili v Termoelektrarni Šoštanj, je bila pri enem od njihovih sodelavcev danes potrjena okužba. Zaposleni je sicer odsoten že od 13. julija.
Ob tem so v TEŠ zagotovili, da že od izbruha novega koronavirusa izvajajo vse predpisane ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe. "Med drugim od marca 2020 ob vstopu v zgradbo merimo temperaturo, v družbi je obvezno nošenje mask, ob porastu okužb smo 18. junija ponovno uvedli obvezno vzdrževanje varnostne razdalje med zaposlenimi in zunanje stike omejili. Okužba nima vpliva na varnost, stabilnost in zanesljivost proizvodnje električne energije v TEŠ," so še dodali.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.