V nedeljo so pristojni potrdili 75 novih primerov koronavirusa ob opravljenih 1034 testih, kar predstavlja 7,2-odstotni delež pozitivnih testov. Na dopoldanski novinarski konferenci je vladni govorec Jelko Kacin opozoril, da je postelj, namenjenih bolnikom s covidom-19, vse manj. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 107 oseb, na intenzivni negi jih je 21.
Iz jeseniške bolnišnice so v večernih urah sporočili, da teden pričenjajo z novico, "ki smo se je bali in za katero smo po tihem upali, da nam je ne bo treba nikoli zapisati".
"V tem trenutku smo okužbo s covidom-19 odkrili pri 19 zaposlenih, ki so v bolniškem staležu. Poleg njih je šest zaposlenih v karanteni, trije zaposleni so v izolaciji," so zapisali.
Zaradi izpada kadra imajo zaprte tri oddelke bolnišnice – oddelek abdominalne kirurgije, oddelek poškodbene kirurgije in gastroenterološki oddelek. V bolnišnici so prekinili izvajanje vseh nenujnih posegov, zaradi kadrovskega manka težko pokrivajo dejavnost dialize. Specialistične ambulante za zdaj delajo nemoteno z izjemo nevrološke in UZ ambulante, ki delujeta v zmanjšanem obsegu. Ob izvajanju energetske in požarne sanacije jim omenjene omejitve predstavljajo dodatne hude prostorske težave, zato brez možnosti premeščanja covid-19 pozitivnih pacientov v covid bolnišnice ne bi zmogli.
"Trenutno smo resnično v hudi kadrovski stiski, zato vas prosimo, da javnost čim večkrat pozovete k doslednim upoštevanjem vseh navodil za preprečevanje možnosti širjenja okužbe," so še dodali.
V karanteni 18 zdravstvenih delavcev UKC Maribor
Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je podal izjavo o trenutni epidemiološki situaciji v njihovem kliničnem centru. Aktivno okuženih je 11 zdravstvenih delavcev in en pacient, v karanteni pa je trenutno 18 zdravstvenih delavcev. V mesecu septembru je bilo skupno okuženih 35 zdravstvenih delavcev in 14 pacientov.
Gibanje pacientov med posameznimi sobami je omejeno, prav tako pri morebitnih stikih nosijo zaščitne maske, je povedal Vogrin. Prav tako pacienti ne smejo zapuščati bolnišnice, saj se je dogajalo, da so tisti bolj mobilni zapuščali prostore in se zunaj bolnišnice srečevali s svojci, saj so obiski seveda prepovedani.
Covid oddelek UKC Maribora je trenutno zaseden z 10 pacienti, dva pa potrebujeta intenzivno terapijo. Kot je povedal Vogrin, lahko povečajo število akutnih postelj za skupno 20 in število intenzivnih postelj najprej za osem, potem pa še za pet, odvisno od potrebe. Dejal je, da so premeščali številne oddelke, število obravnavanih pacientov, postavljenih diagnoz in operiranih v UKC Maribor pa je zato manjše.
Po njegovih besedah se je Interna klinika zaradi vdora okužb z novim koronavirusom soočila z izpadom od 70 do 80 postelj, zato računajo na pomoč drugih bolnišnic, zlasti v zahodnem delu države: izolske, šempetrske in sežanske bolnišnice. "Slovenija je nenazadnje tako majhna, da bi lahko bili vsi skupaj ena bolnišnica," je dodal.
Eden od bolnikov na oddelku za žilne bolezni, ki je zbolel za covidom-19, je medtem žal že umrl. Fras je dejal, da je imel ta bolnik težko osnovno bolezen, okužba pa je pripomogla, da se je klinična slika še poslabšala. Tudi ostali okuženi so starejši bolniki, prav tako z zahtevno osnovno boleznijo in sodijo med rizične bolnike.
Nenujni bolniki na interni kliniki predstavljajo približno 25 odstotkov vseh bolnikov na kliniki. "Enotedenski izpad sprejema te četrtine ne bi smel povzročiti bistvenih zamikov pri obravnavi bolnikov. Na kliniki je skupaj 478 postelj, 1270 zaposlenih, na oddelkih za žilne bolezni in za pljučne bolezni pa je skupaj približno 200 zaposlenih. Izpad 70. ali 80 postelj ne bi predstavljal večjega problema, če bi imeli normalno zasedenost postelj," je opozoril Fras.
Priporočena zasedenost je namreč med 70 in 80 odstotki, da je vselej na voljo nekaj rezerve, na Interni kliniki pa imajo vseskozi okoli 95-odstotno zasedenost postelj, je navedel Fras. Izbruh okužb z novim koronavirusom na kliniki je po njegovih besedah lahko povzročil asimptomatski bolnik, ki so ga premestili iz druge bolnišnice, "druga verjetna pot pa je preko enega zaposlenega zdravstvenega delavca".
Predstojnica infekcijske klinike doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc je na dopoldanski tiskovni konferenci povedala, da so zaznali okužene med zdravstvenimi delavci UKC Ljubljana, in sicer na Kliničnem oddelku (KO) za žilne bolezni, en primer okužbe pa na oddelku za pljučne bolezni in alergije.
Na izjavi za javnost sta spregovorila strokovni direktor Interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Zlatko Fras ter generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar.
Kot napovedujejo v UKC Ljubljana, bodo podrobno spremljali stanje zaposlenih in ostalih bolnikov. Služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb skupaj z oddelkoma preverja vse stike ter odreja ukrepe in pogoje za nadaljnje varno delo. "Ker se podoben scenarij lahko zgodi na vseh oddelkih, prosimo zaposlene za večjo pozornost pri spremljanju lastnega zdravstvenega stanja in vodje k vnaprejšnjemu razmisleku o rešitvah," poudarjajo.
UKC Ljubljana: Pričakujemo sodelovanje drugih bolnišnic pri oskrbi in prevzemanju bolnikov
Trenutne kapacitete UKC Ljubljana so na zgornji meji načrtovanih epidemioloških kapacitet, opozarjajo v največji slovenski bolnišnici. Delo infekcijske klinike za ostale bolnike se po načrtu postopno seli v Bolnišnico Petra Držaja v Šiško, tako bodo postopno pridobili dodatnih 19 postelj na navadnem oddelku za bolnike s covidom-19 in 10 na intenzivnem oddelku. Kot so dodali, pričakujejo sodelovanje drugih bolnišnic pri oskrbi in prevzemanju bolnikov, ki niso okuženi s koronaviruosm.
V UKC Ljubljani se trenutno sicer skupno zdravi 48 bolnikov s covidom-19, od tega jih 12 obravnavajo s pomočjo telemedicine, 36 pa jih dejansko leži v bolnišnici. Kot je izpostavil Poklukar, 12 bolnikov s covidom-19 v njihovi bolnišnici potrebuje intenzivno zdravljenje. Na voljo je sicer 30 'akutnih' in 30 'negovalnih' postelj za bolnike s covidom-19, skupno torej 60 postelj. Dvanajst postelj je na voljo za bolnike, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje (trenutno so torej zasedene vse), ta oddelek se lahko razširi na največ 16 postelj, je še povedal Poklukar.
Da jim manjka predvsem negovalnega kadra in da bo tudi tukaj pomoč iz drugih bolnišnic zelo dobrodošla, pa je o stanju na KO za žilne bolezni povedal Fras. Na Interni kliniki zaradi odrejenih karanten že prihaja do odpovedi nekaterih programov. To bi se, če bi se okužbe še širile, lahko zgodilo tudi na drugih oddelkih, je dodal Poklukar.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.