Notranji ministri EU so danes preko videokonferenčnega klica razpravljali o tem, kako zagotoviti usklajeno odpravljanje ukrepov na notranjih mejah, ki so jih države uvedle za zajezitev novega koronavirusa. To vprašanje je ključno za načrtovanje poletnih počitnic in okrevanje turizma. Slovenijo je zastopal notranji minister Aleš Hojs. Poudaril je, da bo slovenska vlada pri tem zagotovo sledila priporočilom epidemiološke stroke.
"Nihče ni veliko obljubljal o odpiranju meja za turiste," je razpravo povzel Hojs v telefonskem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju. Češka je na primer po njegovih besedah jasno povedala, da vse morebitne izjeme ne bodo veljale za turiste, ampak za tiste, ki so že v državi ali pa morajo nujno vstopiti v državo, na primer študente.
Hojs je ob tem izrazil pričakovanja glede razvoja na mejah Slovenije in njenih sosed. V povezavi s Hrvaško je spomnil, da bistvenega pritoka hrvaških turistov v Slovenijo poleti ni, je pa ogromno interesa za potovanje slovenskih državljanov na Hrvaško. Okoli 110.000 Slovencev ima namreč tam v lasti nepremičnine.
Slovenija bo po ministrovih besedah vezana na odločitve hrvaške vlade. A glede na dobre rezultate v povezavi s potekom koronavirusne bolezni na Hrvaškem je Hojs prepričan, da je po optimističnem scenariju sproščanje mogoče že v drugi polovici maja, pri čemer pričakuje najprej sproščanje ukrepov za lastnike zemljišč in vikendov.
Pri italijanskih turistih preverjanje zdravstvenega stanja?
V primeru italijanskih turistov bo po Hojsovih navedbah potrebno preverjanje zdravstvenega stanja tistih, ki bodo v državo vstopali. Med možnostmi navaja potrdila ali testiranje na kraju samem. Ne glede na turistične in gospodarske težave izpostavlja previdnost ter poudarja, da bo Slovenija v odnosu do Italije, kjer je bila epidemija najbolj intenzivna, zelo restriktivna in konservativna.
O rokih minister ni želel govoriti. Poudaril je, da bodo na seji vlade ta teden premleli stališča epidemiologov, in ocenil, da se lahko nadejamo, da bodo prva večja sproščanja mogoča po prvomajskih praznikih.
Minister je komentiral tudi odločitev Avstrije, da še za pol leta podaljša nadzor na meji s Slovenijo. Izpostavil je prepričanje, da Avstrija tega ne počne zaradi nezaupanja do Slovenije, temveč gre bolj za demonstracijo samostojnosti. Avstrijski ukrep po Hojsovih besedah ne vpliva močno na slovenske državljane, saj lahko tako dnevni migranti kot drugi mirno prehajajo mejo. "Tukaj ne vidim ne vem kakšnih težav," je dejal.
Na vprašanje, kdaj bo mogoče spet odpreti brniško letališče, je Hojs odgovoril, da tega odgovora ne more dati in da je odprtje letališča v pristojnosti ministrstva za infrastrukturo. Resnega razloga za to, da bi letališki promet lahko bil sproščen kmalu po prvomajskih praznikih, sicer ne vidi, saj da je najprej treba določiti natančne protokole za vstopanje v državo in iz nje.
Informacijo, da letalska družba Brussels Airlines že prodaja letalske vozovnice za potovanja v Ljubljano od sredine maja, pa je komentiral z besedami, da so bile tudi karte za koncert Andree Bocellija na prodaj v soboto ob 15. uri popoldne, čeprav je bil koncert ob 14. uri odpovedan. "Verjamem, da se bodo morali tudi oni prilagoditi smernicam, odločitvam v posamezni državi," je še dejal.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović, ki je vodil današnjo videokonferenco, je po koncu zasedanja izpostavil nujnost tesnega usklajevanja pri postopnem odpravljanju ukrepov na meji, da se bo mogoče izogniti drugemu valu epidemije. Ob tem je zavrnil, da se pripravlja neke vrste koronski potni list, češ da gre za pripravo protokolov za prehajanje meje.
Te protokole naj bi v prihodnjem tednu predstavila Evropska komisija. Komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je danes izpostavila, da gre za smernice za usklajeno ukrepanje, zlasti na obeh straneh določene meje.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.