Predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump in prva dama Melania sta 2. oktobra potrdila, da sta okužena z novim koronavirusom. Oba sta sprva imela blage simptome okužbe, a so Trumpa še isti večer nato zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja preventivno hospitalizirali. Ameriški predsednik je sicer že tri po tem zapustil bolnišnico, njegov zdravnik pravi, da se počuti odlično.
Svetovna javnost pa se že ves ta čas sprašuje, le katero od svojih 'čudežnih zdravil', uporabo katerih je v preteklih nekaj mesecih tako 'radodarno' svetoval okuženim, je ameriški predsednik (poleg remdesivirja, steroida deksametazona in koktajla protiteles) za zdravljenje covida-19 zdaj uporabil sam?
Trump je eden največjih dezinformatorjev kar se tiče novega koronavirusa na svetu. Toliko napačnih podatkov, lažnih informacij in novic, kot jih je o covidu-19 v zadnjih desetih mesecih 'nablebetal' predsednik ZDA, javnosti namreč ni postregla nobena druga javna osebnost, je pokazala študija univerze Cornell.
Ekipa ene najprestižnejših ameriških univerz je v tradicionalnih medijih po vsem svetu od 1. januarja pa do 26. maja analizirala kar 38 milijonov člankov, prispevkov in drugih novinarskih besedil, napisanih v angleščini, ki se nanašajo na Trumpove izjave v zvezi z virusom Sars-CoV-2.
Našli so 522.472 časopisnih člankov, v katerih so se ponavljale ali stopnjevale neresnice, povezane s pandemijo koronavirusa. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) to poimenuje 'infodemija'. Strokovnjaki so dezinformacije razdelili v 11 kategorij, vse od teorij zarote, napadov na najuglednejšega ameriškega epidemiologa Anthonyja Faucija, pa do ideje, da je virus kitajsko biološko orožje.
A Trumpova 'tema', ki velja za daleč najpopularnejšo, so 'čudežna zdravila'. Ta se pojavljajo v kar 295.351 člankih - več kot vseh ostalih deset skupaj, navaja 24sata.
Težava, ki pa pri vsem skupaj niti najmanj ni zanemarljiva, je vpliv, ki ga Trump - kot ena najvidnejših političnih osebnosti v svetu - nedvomno ima. (Pre)številni Američani njegove besede jemljejo zelo dobesedno in tako v izogib okužbi ali zdravljenju s pridom preizkusijo katero od njegovih 'idej.'
Največji naval na te čudežne napoje, je bil po Trumpovi novinarski konferenci 24. aprila, ko je na glas razmišljal o blagodejnih učinkih vbrizgavanja razkužil v kri kot enem od zdravil za koronavirus. Podobno se je zgodilo, ko je veselo promoviral in celo spodbujal zdravljenje s hidroksiklorokinom, zdravilom proti malariji, ki se je kasneje v boju s koronavirusno boleznijo izkazalo kot neučinkovito.
Zdravil bi tudi z obsevanjem z UV-žarki
Najprej je Trump pred nekaj meseci medicinsko stroko dobesedno osupnil z izjavami, da je novi koronavirus mogoče zdraviti z neposrednim vbrizgavanjem sredstva za razkuževanje v žilo. Na eni od svojih rednih novinarskih konferenc je tako predlagal injiciranje izopropilnega alkohola v telo. A ni ostalo le pri tem. Nadaljeval je z idejo o izpostavljanju covid bolnikov UV-žarkom. Tudi takrat so mu prisluhnili mnogi sonarodnjaki in seveda se tudi ta 'poskus' ni končal dobro.
Preventivno jemanje zdravila za malarijo mu ni pomagalo 'ubežati' koroni
Maja je nato razkril, da sam kot preventivo proti okužbi s koronavirusom jemlje hidroksiklorokin, zdravilo proti malarij. Trump je to zdravilo sicer že pred tem promoviral kot potencialno rešitev v izogib okužbi, nato pa ga je - kljub opozorilom strokovnjakov glede uporabe - tudi sam začel uživati. Študije so nato pokazale, da hidroksiklorokin ne pomaga pri zdravljenju covida-19.
Trump je ob tem dejal, da je zdravnika Bele hiše vprašal, ali je dobro jemati omenjeno zdravilo, slednji pa mu je odgovoril, naj nadaljuje, če želi. "Jemljem ga že teden in pol in sem še zmeraj tukaj. Presenečeni bi bili, koliko ljudi ga uživa, zlasti zdravstveni delavci v prvi obrambni liniji pred virusom. Slišal sem že veliko dobrih zgodb o tem zdravilu," je Trump še enkrat presenetil javnost.
Oglaševal je tudi hrvaško zdravilo in krvno plazmo
Pred pol leta je nato sporočil še, da obstaja tudi 'magična' kombinacija zdravil, ki daje upanje za zdravljenje koronavirusne bolezni. Gre za antibiotik azitromicin oziroma sumamed, ki ga zdravniki predpisujejo za zdravljenje okužb dihal in mehkih tkiv. Odkrili so ga leta 1980 v Zagrebu, v takratnem raziskovalnem centru Plive.
Koronavirus pa bi prvi mož ZDA zdravil tudi s krvno plazmo. Nekje konec avgusta je namreč oznanil, da je ameriška uprava za hrano in zdravila izdala soglasje za nujno uporabo rekonvalescentne plazme (krvne plazme bolnikov, ki so preboleli covid-19 - op. p.) za zdravljenje koronavirusa pri hospitaliziranih bolnikih. "To je zgodovinski dan, kar se tiče koronavirusa. Gre za zdravljenje z rekonvalescentno aplazmo. To nima nič s politiko. Gre za življenje in smrt," je dejal.
Ob tem gre sicer dodati, da se poskusno zdravljenje s krvno plazmo prebolevnikov obeta tudi v Sloveniji. A tudi pri nas je tovrstna pomoč še v povojih študije in dokazov o učinkovitosti tovrstnega zdravljenja zaenkrat tako še ni.
Ena večjih neumnosti, ki jih je Trump navedel, pa je brez kančka dvoma 'radodaren' nasvet Američanom o vbrizgavanju oziroma uživanju belila. Po tem se je čez lužno namreč povečalo število zastrupitev.
"Če bi ljudem priporočil, naj proti koronavirusu zaužijejo pol litra belila na tešče, bi se gotovo našel nekdo, ki bi tudi to poskusil," so ob tem zgroženi svetovni mediji.
Bo predsednik ZDA zdaj, ko je tudi sam okužen, le spoznal, kako pomemben položaj v svetovni politiki zaseda in da ne more kar tako blebetati nepreverjenih informacij, ob katerih se znanost le 'križa'? Na odgovor ne bo treba dolgo čakati, volitve so blizu in naslednji mandat trka na vrata Bele hiše. Morda pa je tudi novica o njegovi okužbi le ena velika laž, špekulacija, medijskih 'spin oziroma preusmerjanje pozornosti, ker se mu preprosto ne da udeleževati predvolilnih soočenj, so hudomušni ameriški novinarji.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.