V ponedeljek so v UKC Ljubljana prejeli nujni klic iz izolske bolnišnice, da takoj potrebujejo prevoz ene od bolnic v prestolnico. Pri pacientki v 31. tednu nosečnosti, ki je imela covid-19, je namreč prišlo do hudih zapletov, iz Izole v Ljubljano pa bi jo lahko najhitreje prepeljali z vojaškim helikopterjem, je poročal portal necenzurirano.si. A helikopter na Obalo ni prišel. Prevoz so zavrnili, saj niso želeli tvegati okužbe z novim koronavirusom. Pacientko so nato z reševalnim vozilom prepeljali v Ljubljano, kjer so zdravniki opravili carski rez in rešili otroka.
Dan pozneje pa nov zaplet. Iz bolnišnice v Murski Soboti bi morali na Pediatrično kliniko v Ljubljani prepeljati novorojenčka v inkubatorju. Tokrat vojaški helikopter ni vzletel zaradi tehnične okvare, rezervni helikopter pa ni bil na voljo. Tudi v tem primeru so morali novorojenčka v Ljubljano prepeljati z reševalnim vozilom, kar je trajalo neprimerno dlje, je še poročal portal.
"Po informacijah naših virov do takšnih zapletov in zamudnega reševanja prihaja že na tedenski ravni, v nekaterih primerih pa pride celo do smrtnih primerov. Zakaj piloti vojaških helikopterjev, ki dobivajo posebne dodatke za delo v času epidemije, zavračajo urgentne prevoze okuženih s koronavirusom?" so vprašali in poudarili, da v drugih evropskih državah s tem nimajo težav.
Na UKC Ljubljana so po poročanju Žurnala pojasnili, da trenutno ne obstaja možnost za prevoz bolnikov s covidom-19 s helikopterjem, saj da "preprosto ni varno, da bi leteli piloti v skafandru".
Ministrstvo: HNMP se za prevoz pacientov, okuženih s koronavirusom, ne uporablja
Na Ministrstvu za obrambo pa so danes v zvezi z obema dogodkoma objavili pojasnilo. Kot so zapisali, dežurne helikopterske posadke Slovenske vojske upoštevajo navodilo Ministrstva za zdravje za izvajalce na primarni ravni prevozov oseb, okuženih z novim koronavirusom. V navodilu, izdanem 2. marca letos, je bilo za transporte zapisano, da se HNMP za prevoz pacientov, okuženih s koronavirusom, praviloma ne uporablja. "Ministrstvo za zdravje je to omejitev postavilo zaradi omejenih resursov tako helikopterjev kot tudi posadk, saj s tem ohranja osnovne dejavnosti: nujno medicinsko pomoč, reševanje v gorah in nujne sekundarne transporte, vključno s prevozi novorojenčkov v inkubatorjih."
"Prevoz noseče pacientke iz SB Izola, kot se navaja v zapisu na portalu Necenzurirano, ni bil izveden, ker je dežurni zdravnik HNMP ravnal skladno z navodilom za izvajanje HNMP v primeru okužbe s koronavirusom. Navodilo opredeljuje, da se paciente, ki imajo vsaj enega od znakov ali potrjeno okužbo za covid-19, ne more prepeljati s helikopterjem. Ob tem želimo poudariti, da se Slovenska vojska (tako je bilo tudi v tem primeru) nikoli sama ne odloči glede prevozov oseb v okviru HNMP. Odločitev je zmeraj na strani dežurnega zdravnika," so pojasnili in potrdili, da do sedaj še niso prepeljali nobenega bolnika s potrjeno okužbo s koronavirusom.
Glede okvare vojaškega helikopterja pa na ministrstvu pojasnjujejo, da morajo za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči vsi sistemi na helikopterju delovati brezhibno. "Pri obveznem predpoletnem preverjanju helikopterja se občasno, a zelo redko, lahko pojavi napaka, zaradi katere helikopter ne more poleteti. Vedno imamo v rezervi helikopter, tokrat ga zaradi tehnično operativnih razlogov nismo imeli. Napako smo v helikopterju sicer v zelo kratkem času odpravili in bi lahko poletel, vendar se je prevoz že izvajal po cesti, tako da je bila naloga posadki od zdravnika preklicana."
'Manj sredstev za investicije vodi v manjšo operativnost'
Pri tem so poudarili, da so bila v zadnjem desetletju drastično zmanjšana sredstva za investicije v Slovensko vojsko, kar posledično vodi v vse manjšo operativnost. Zakon o investicijah v Slovensko vojsko do leta 2026, o katerem bo DZ odločal konec tedna, med drugim predvideva tudi investicije v helikoptersko floto, s čimer bomo lahko bistveno izboljšali njihovo operativnost, še pravijo na ministrstvu.
Poleg omenjenega primera je bila letos zaradi tehničnih razlogov po njihovih navedbah odpovedana samo ena naloga HNMP. "V tem primeru smo imeli pripravljen rezervni helikopter. Naročnika smo obvestili, da lahko nalogo lahko izvedemo z rezervnim helikopterjem, vendar se je naročnik odločil, da prevoz izvede z reševalnim vozilom," so še dodali.
Na vprašanje, ali vojaške posadke helikopterjev prejemajo covid-19 dodatke ali kakšne druge dodatke za delo v času epidemije in zaradi tveganja okužbe s koronavirusom, so na ministrstvu odgovorili, da dežurne helikopterske posadke skladno s Kolektivno pogodbo za javni sektor prejemajo dodatek zaradi tveganja z okužbo, ki je dodeljen v skladu z ukazom za izvedbo evidentiranja dodatka za delo v nevarnih pogojih dela v času epidemije.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.