V slovenski avtomobilski industriji opozarjajo, da je borba za preživetje na trgu začela, napovedujejo pa kar 10.000 brezposelnih. Direktor Hidrie Holding dr. Iztok Seljak je povedal, da je slovenska avtomobilska industrija povezana z evropsko, ta pa se je zaradi krize, ki jo je povzročila epidemija, znašla na kolenih. "Avtomobilsko Industrijo smo 30 let gradili z vsemi napori in mukami, postala je vlečni konj slovenskega gospodarstva."
Seljak je zato zaskrbljen zaradi stanja na svetovnih trgih. "Dokler bodo španski, francoski in britanski trgi zaprti, bo s tem prodaja avtomobilov praktično blokirana in brutalnih padcev še ne bo konec." Kot napoveduje, so pred avtomobilsko industrijo zelo težki meseci. "Zato je pomembno, kako se bomo s tem soočili. Doslej smo se odzivali pozitivno, a so pred nami velika vprašanja," je dejal direktor Hidrie Holdinga.
Zakaj Hidria načrtuje odpuščanja delavcev le v Sloveniji?
Seljak je povedal, da so vladni ukrepi v aprilu in maju skozi čakanje na delo omogočili, da ohranijo vsa delovna mesta. "Potem pa smo se zbudili v petkovo jutro, ko so nas obvestili, da naj ti ukrepi ne bi več veljali s 1. junijem. Takrat naj bi v veljavo stopili novi ukrepi, in sicer za subvencioniranje skrajšanja delovnega časa, ki pa niti približno ne morejo nadomestiti dosedanjih ukrepov," je opozoril.
Kot trdi Seljak, ti novi pristopi k reševanju problema ponujajo bistveno bolj omejena sredstva in ne jamčijo takšne zaščite posameznega delovnega mesta. "Gre za sredstva, pri katerih ne vemo, ali bomo upravičeni do njih ali ne. Gre za ukrepe, ki ne bodo rešili avtomobilske industrije, ampak jo bodo onesposobili," je bil oster Seljak, ki meni, da je nujno, da se obstoječi ukrepi podaljšajo tudi junija. "Z naše strani ne pričakujemo nekaj, česar nismo prej že deset- ali večkrat dali v proračun," je dodal.
Predstavniki avtomobilske industrije tako menijo, da gre za najboljšo investicijo v tem trenutku, saj bi država z vložkom nekaj več kot 100 milijonov evrov v avtomobilsko industrijo v proračun prinesla večkratnik te vsote. S tem se strinja Andrej Brglez, publicist, raziskovalec in razvojnik vsebin trajnostne mobilnosti. Skrbi ga sicer, da se politika vsega skupaj loteva preveč lahkotno.
"Prvi val epidemije je nekako popustil in vlada se ne ukvarja več z avtomobilsko industrijo na način, kot se je treba. Takoj, ko so se ustavili stroji, je bilo jasno, da za avtomobilsko industrijo prihajajo težki časi. Država bi sedaj plačala bistveno manj, kot bi kasneje. Zato je industriji nujno in po hitrem postopku treba pomagati," je prepričan Brglez.
KOMENTARJI (442)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.