Kot je napovedal grški premier Kyriakos Mitsotakis, se morajo vsi zaposleni v domovih za starejše cepiti do 16. avgusta, v nasprotnem primeru bodo morali na bolniški dopust. Zdravstveni delavci v javnem in zasebnem sektorju se morajo cepiti do 1. septembra. Enak ukrep je marca uvedla tudi Italija, kjer se nasprotniki cepljenja zdaj borijo na sodišču. Večina zaposlenih v zdravstvu se je sicer že cepila.
Premier je ob tem sporočil, da bodo lahko od petka do konca avgusta zaprte prostore, kot so bari, gledališča in kinodvorane, obiskovali le cepljeni.
Grška vlada se medtem še naprej trudi s promocijo cepljenja. Od torka naprej bodo cepili tudi mladostnike od 15. do 17. leta starosti. Delta različica se v državi sicer še naprej širi. V ponedeljek so zabeležili 2065 novih okužb in 10 smrti. Polno cepljenih je okoli 40 odstotkov prebivalcev.
V televizijskem nagovoru je medtem Francoze danes nagovoril francoski predsednik Emmanuel Macron. Kot je uvodoma poudaril, se število okužb povečuje, krivec pa: delta različica novega koronavirusa. Prebivalce je pozval k cepljenju. Ob tem je napovedal, da se morajo vsi zdravstveni delavci cepiti do 15. septembra. "Cepljenje ni samo stvar individualne odgovornosti, ampak tudi naše svobode," je dejal.
Francija uvaja tudi PCT-pogoj za udeležbo na večjih dogodkih. Upoštevalo se bo potrdilo o cepljenju, prebolevnosti ali negativni PCR-test. Od avgusta bo ukrep v uporabi v barih, restavracijah, kavarnah in nakupovalnih središčih, poroča France24. Od jeseni bodo sicer v Franciji testi na novi koronavirus plačljivi razen v primeru zdravniške napotnice.
Zanimanje za cepljenje se v Franciji sicer zmanjšuje. Če so konec maja v povprečju na dan cepili okoli 400.000 ljudi, jih zdaj okoli 165.000. V ponedeljek so oblasti poročale o 1260 novih okužbah.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.