Iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija (OZS) so sporočili, da razumejo vlado, ki je zaradi trenutne epidemiološke situacije v težkem položaju, saj mora zagotavljati javno zdravje prebivalcev in vzdržnost zdravstvenega sistema ter hkrati skrbeti za ustrezno kondicijo gospodarstva. A pravijo, da jih na drugi strani člani opozarjajo, da imajo zaradi pogoja PCT velik upad gostov in prometa.
Tudi zato je Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS vlado pozvala k odpravi pogoja PCT, ko gre za prevzem in dostavo hrane. Gostinci namreč menijo, da gre za nelogičen ukrep, saj tudi v živilski trgovini potrošniku ni treba izpolnjevati PCT-pogoja, ko kupi oziroma prevzame hrano. Poleg tega pri njih hrano naročijo po spletu ali telefonu, zato je nemogoče vnaprej vedeti, ali naročnik izpolnjuje pogoj PCT. "Ob dostavi hrane bi se morala potemtakem ta hrana zavreči, če naročnik ne izpolnjuje pogoja PCT. Te hrane namreč ni mogoče prodati komu drugemu, obenem pa naročniku tudi ne moreš zaračunati hrane, če mu je ne izročiš," pojasnjujejo.

Kot menijo, je tveganje za prenos okužbe ob dostavi in prevzemu hrane minimalno oziroma ga sploh ni, sploh če se upoštevajo vsi zaščitni ukrepi (maska, razdalja). "Ob že tako velikem upadu prometa, ki ga beležijo gostinci, je odprava pogoja PCT za dostavo in osebni prevzem nujna, če želimo vsaj malo ublažiti izpad prometa v gostinskih lokalih," poudarja Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS.
Številni gostinci tudi opozarjajo, da nimajo dodatnega kadra, ki bi lahko na vstopnih točkah preverjal izpolnjevanje pogoja PCT, zato predlagajo, da se odlok dopolni tako, da bi se lahko pogoj PCT preverjal tudi za mizo v gostinskih lokalih ter v hotelskih recepcijah oz. ko je oseba že v prostoru, vendar pred začetkom opravljanja storitve. "Zavedamo se, da je v trenutnih razmerah preverjanje pogoja PCT ključno, da gospodarstvo lahko posluje in ostaja odprto. Menimo pa, da je treba upoštevati specifiko dela v posameznih dejavnosti in ukrepe napraviti bolj življenjske," pojasnjujejo in poudarjajo, da ob tako velikem upadu prometa in odhajanju kadrov v druge panoge namreč ni možno najemanje dodatnega kadra, ki bi na t. i. vstopnih točkah preverjal pogoj PCT. "Člani pa nas obenem opozarjajo, da inšpektorji ne želijo predložiti dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT, čeprav so k temu tudi sami zavezani."
Ponovna aktivacija ukrepov pomoči
V OZS še poudarjajo, da je zaradi izjemnega upada prometa v gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih nujno potrebno znova aktivirati ukrepe, ki bodo nadomestili upad prometa in zagotovili plače zaposlenih. "Želimo, da se spet uvedejo nadomestilo za upad prometa, nadomestilo za zaposlene s skrajšanim delovnim časom, ukrep čakanja na delo in povračilo nekritih fiksnih stroškov," pravijo.
Ob tem Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS poudarja, da pogoj PCT, kot je določen v odloku, predstavlja omejevalen ukrep za opravljanje gospodarske dejavnosti, zato bi bilo nujno takojšnje podaljšanje ukrepov pomoči. Po novem je omejen tudi delovni čas gostinskih obratov, in sicer so lahko odprti med 5. in 22. uro, goste pa je možno postreči zgolj za mizo. Prepovedana so tudi slavja in praznovanja, ki predstavljajo bistven del prihodka gostincev in povezanih dejavnosti. "Pristojne zato pozivamo, naj podaljšajo ukrep skrajšanega delovnega časa, saj bi mnogim delodajalcem, ki se srečujejo z upadom prometa, omogočil, da ohranijo delavce in svoja podjetja," še poudarja Cvar.

KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.