Na pobudo predsednice Trgovinske zbornice Slovenije Mariče Lah je danes potekal izreden sestanek pri premierju Janezu Janši, ki so se ga udeležili tudi minister za zdravje Tomaž Gantar, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, infektologinja in vodja strokovne svetovalne skupine Bojana Beović ter predstavnika trgovinskih podjetij, predsednik upravnega odbora družbe BTC d.d. Jože Mermal in direktorica Magistrat International d.o.o. Helena Draškovič.
Trgovinska zbornica že dlje časa namreč poziva k odprtju trgovin, opozarja pred hudo gospodarsko škodo, ki jo zaprtje povzroča, obenem pa trdijo, da trgovine niso vir okužb. Da je v trgovini letos 10.000 nezaposlenih, samo v novembru je trgovina izgubila pol milijarde evrov prihodka, država pa ima posledično 100 milijonov evrov izpada davka, opozarja Lahova.
Odpiranje nekaterih trgovin že prihodnji teden?
Na sestanku so se tako dogovorili, da bi v primeru izboljšanja epidemiološkega stanja v prihodnjih dneh, lahko pričeli s sproščanjem nekaterih omejitvenih ukrepov, so iz gospodarskega ministrstva sporočili po sestanku. V kolikor bi dosledno upoštevanje ukrepov pokazalo vidni napredek pri zajezitvi širjenja epidemije, bi že prihodnji teden lahko začeli z odpiranjem trgovin z oblačili in obutvijo ter avtosalonov in nekaterih storitvenih dejavnosti. Že januarja pa bi bilo lahko, s pomočjo izvajanja hitrih testov pred vstopom v trgovine in salone, omogočeno tudi obsežnejše odpiranje gospodarskih dejavnosti.
Odpiranje dejavnosti je v prvi vrsti odvisno od doslednega spoštovanja ukrepov in zmanjšanja števila obolelih - saj so na robu preživetja tako zdravstveni sistem kot številna podjetja, so zapisali pri gospodarskem ministrstvu, kjer skupaj s Trgovinsko zbornico pozivajo k spoštovanju ukrepov.
"Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo se zavedamo, da so nekatera podjetja zaprta že večji del leta, zato si prizadevamo, da se jim v okviru sedmega paketa ukrepov PKP7 nameni posebna pomoč in v največji možni meri nadoknadi njihov izpad prihodkov," so še zapisali.
TZS si še vedno prizadeva tudi za ponovno odprtje trgovin ob nedeljah. Ustavno sodišče je do sedaj prejelo tri pobude za oceno ustavnosti novele zakona o trgovini, ki je prinesla ta ukrep. Eno od pobud je vložila družba Magistrat International, ki ima v Ljubljani med drugim v lasti trgovski center Emporium v BTC in Galerijo Emporium v središču mesta, vlagatelji preostalih dveh pa niso znani.
Pobudo Magistrata International, ki si prizadeva tudi za začasno zadržanje izvrševanja določb zakona, ki se nanašajo na nedeljsko zaprtje, bo na sredini seji obravnaval tudi odbor DZ za gospodarstvo. Zakonodajno-pravna služba DZ meni, da pogoji za začasno zadržanje niso izpolnjeni.
Odprtje trgovin je sicer v skladu z načrtom, ki ga je vlada predstavila le včeraj, predvideno šele v oranžni fazi - oziroma ko bo število okužb v sedemdnevnem povprečju padlo pod 1000, prav tako bo hospitaliziranih manj kot 1000 ljudi.
'Trgovine so letos zaprte že 100 dni, to povzroča gospodarsko škodo in hude socialne stiske'
Potem ko je vlada včeraj predstavila načrt sproščanja ukrepov, ki je razburil zaposlene v marsikateri panogi, sta se včeraj v oddaji 24UR ZVEČER soočila zdravstveni minister Gantar in predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah.
Gantar je povedal, da že nekaj dni posluša argumente, ki jih je pripravilo gospodarstvo. "Žal mi je, ampak vedeti moramo, da na prvi strani zdravstvo ni nasprotnik gospodarstva, na drugi pa mislim, da ima življenje v tej državi še vedno največjo težo. Mi enostavno omejujemo kontakte in odpravljamo najprej tisto, kar v resnici predstavlja anomalije."
Tu je omenil delo na črno. "V prvi liniji bomo sproščali ukrepe pri področjih, kamor ne moremo poseči in predstavljajo majhno nevarnost, ostali pa tudi pridejo na vrsto. Morate se spomniti obdobja, ko smo trepetali nad 40 primerov, ali bomo v rdeči coni. Danes govorimo o številkah, ki so enormne, o smrtih, ki jih je ogromno, in mislim, da si tega ne moremo privoščiti. Ukrepi so zato pač potrebni."
Lahova mu je odgovorila, da TZS podpira vse ukrepe, ki so ciljno usmerjeni in sorazmerni glede na nevarnost širjenja okužbe. "Trgovina vsekakor ni nevarnost za širjenje okužbe. Današnji podatki kažejo 1,4 % okuženih prodajalcev in smatramo, da je tak ukrep, da smo zaprti že več kot en mesec oz. v letošnjem letu 100 dni, in to 80 % slovenske trgovine, je nesorazmerno, povzroča gospodarsko škodo in zelo hude socialne stiske," je dejala.
Opozorila je, da je v trgovini 10.000 nezaposlenih v letošnjem letu, samo v novembru je trgovina izgubila pol milijarde evrov prihodka, država pa posledično 100 milijonov evrov izpada davka v proračunu, zato tega ukrepa ne podpirajo.
Gantar pa je odgovoril, da vsak nepotreben kontakt poslabšuje današnjo situacijo. "Glede na to, da v zdravstvu ni več rezerve in lahko hitro pridemo do točke, ko ne samo bolniki s covidom-19, ampak tudi ostali bolniki, ne bi prišli do zdravljenja, in bi se razmere bistveno poslabšale, si tega pač ne moremo dovoliti. Najprej je treba ustvariti določeno rezervo s spoštovanjem ukrepov, potem pa se strinjam, da so trgovine tiste, kjer je potencialna nevarnost relativno manjša, zato so tudi uvrščene v rdečo cono."
Lahova je Gantarja na tem mestu popravila, da so trgovine uvrščene v oranžno in ne rdečo cono. "Kar nam je nelogično, saj vsa vladna gradiva govorijo o tem, tudi izjava gospe Beovićeve, da trgovine niso leglo okužb."
Na vprašanje, kaj bodo na sestanku sporočili Janši, pa: "Poskušali bomo nekako animirati odločevalce, da znova pretehtajo položaj trgovine in nevarnost širjenja okužb in čim hitreje sprostijo trgovinsko dejavnost. Če bomo čakali globoko v december, potem pa je res nevarnost, da se bodo na prodajnih mestih kopičili potrošniki in bo nevarnost okužb večja. Zato menim, da je racionalneje, da se postopno v tej fazi že odločamo za odpiranje trgovin," je še dejala.
Gantar je na koncu pripomnil, da težava ni zdravstvo, pač pa so težave slovenskih državljanov, ki potrebujejo zdravstveni sistem. "To se dogaja v vseh državah, kritična točka je ravno zmogljivost zdravstva in preobremenjenost zdravstvenih delavcev, ki so na robu. Ko damo v ravnovesje vse finančne posledice in težave na eno stran in življenja na drugo, zame nikdar ni bilo in tudi ne bo alternativne rešitve."
KOMENTARJI (591)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.