V tem trenutku ni države v Evropi, ki se ne bi soočala s podobnim porastom okuženih kot v Sloveniji, je na popoldanski novinarski konferenci dejal zdravstveni minister Tomaž Gantar. "Iz dneva v dan se soočamo z rekordnimi številkami. Skrbi nas lahko, da je delež pozitivnih že 25 odstotkov, kar je visoka številka in kar ne kaže v umirjanje epidemije."
Dejstvo je, da smo sprejeli nekaj ukrepov, ki pa v naslednjem tednu večjih učinkov še ne morejo pokazati. Številke me skrbijo, je dejal Gantar. "Predvsem, ker še vedno opažamo, da se nedosledno držimo navodil." Prav to pa nas vodi v še večje težave, opozarja.
Poskušamo vzdrževati zdravstveni sistem in obenem zagotavljati postelje za covid bolnike
Danes vemo več, kot smo v prvem valu epidemije. Če smo spomladi prekinili ves reden program v zdravstvu, poskušamo sedaj na eni strani vzdrževati zdravstveni sistem, ki bo služil vsem bolnikom, ki zdravljenje potrebujejo in sproti zagotavljati potrebno število postelj za covid bolnike, je dejal minister.
V tem trenutku je zasedenih 333 bolniških postelj, vključno z intenzivno nego. V slovenskem zdravstvu imamo skupno na razpolago 7522 postelj, pravi Gantar in dodaja, da ne bo noben večji problem, če bo treba zagotoviti 10 odstotkov postelj za covid bolnike. A to ni dobro "delati na zalogo", pravi minister, saj imamo še vedno čakalne vrste in podobno.
Dnevno potrebujemo novih 10–12 postelj
Potrebe po bolniških posteljah se povečujejo od 10 do 12 postelj dnevno. "Kar pomeni, da moramo imeti na razpolago nekaj zaloge oz. rezerve, v primeru, če ukrepi, ki jih sprejemamo, ne bi bili zadostni." Zagotavlja, da bo vsak bolnik, ki zdravljenje potrebuje, tega tudi deležen. Smo še daleč od zloma zdravstvenega sistema. Ocenjuje, da lahko podvojijo kapacitete v intenzivnih enotah. "Številke, ki se gibljejo med 100 in 150, so povsem dosegljive," je dejal.
A "vsak bi se moral ravnati, kot da je okužen", meni Gantar. "To je trenutno edina pot, da lahko okužbe v državi zaustavimo." Količina virusa je trenutno v Sloveniji tolikšna, da po mnenju stroke sledenje kontaktom ni več mogoče.
Bolezen je še vedno na neki način neznanka, je nepredvidljiva. Rizična je predvsem za starejšo populacijo, pravi minister, a zbolevajo tudi mlajši, na kar kaže dejstvo, da imamo trenutno v bolnišnici kar pet otrok. "Pred boleznijo ni varen nihče."
"Vse znanje, vse, kar premoremo, usmerjamo v to, da bi ta začarani krog širjenja okužbe uspeli prekiniti," je dejal Gantar. Sprejemamo podobne ukrepe kot v tujini, ti pa pomenijo omejitve. Po Gantarjevih besedah so te potrebne zato, ker se nekateri ne držijo dosledno navodil. "Lahko si predstavljate: če samo en odstotek populacije ne spoštuje navodil, je to več tisoč ljudi, ki lahko virus nezadržno širijo v svoje okolje."
Karantene v trenutni fazi niso več učinkovit ukrep
Po mnenju stroke so karantene zelo učinkovit ukrep v fazi bolezni, ko je kontaktom še mogoče slediti. A sedaj smo že v fazi, ko to ni več epidemiološko učinkovit ukrep, saj je virusa med populacijo enostavno preveč. "Edini učinkovit ukrep je, poleg mask in razkuževanja, vzdrževanje distance."
Še vedno spodbujajo testiranje za vse, ki imajo znake bolezni. Število testiranj je za slovenske razmere zelo visoko, samo v torek so opravili skoraj 6000 testov. "Da bi olajšali delo, smo izdali smernice in navodila za hitre teste za uporabo predvsem na urgentnih oddelkih in predstavili vse omejitve teh testov," je pojasnil. Verjame, da bodo s tem testi lahko razbremenili laboratorije, ki okužbo dokazujejo s prisotnostjo genetskega materiala.
V zadnjem mesecu zgolj v UKC Ljubljana 150 okužb med zdravstvenimi delavci
Ravno okužbe med zaposlenimi iz dneva v dan predstavljajo večji problem. Minister Gantar je dejal, da so v celotnem obdobju potrdili več kot 1000 okužb med zdravstvenimi delavci. Zgolj v tem mesecu pa so v UKC Ljubljana zabeležili 150 okuženih zdravstvenih delavcev. "In te okužbe praviloma ne izvirajo od bolnikov, ampak jih zaposleni prinesejo v zdravstveno ustanovo." A ne ogrožajo zgolj okužbe, po Gantarjevih besedah nas bo še bolj ogrozilo, če ti delavci zaradi okužb ne bodo mogli opravljati svojega dela.
Gantar na Twitterju za popolno ustavitev javnega življenja
Minister je pred novinarsko konferenco na Twitterju zapisal, da "bi morali čim prej sprejeti popolno zaustavitev javnega življenja. Čas za to odločitev je dober. Pred nami je teden šolskih počitnic, državo lahko zapremo brez večje škode, če dodamo še en teden, da bi se stvari dale obvladovati."
Na novinarski konferenci je dodal, da je on tisti, ki je odgovoren za to, da bo deloval zdravstveni sistem. Da je potreben t. i. lockdown, je njegovo osebno mnenje, pravi Gantar in dodaja, da če epidemije ne bomo obvladali, ne bo druge rešitve. K bolj restriktivnim ukrepom se po njegovih besedah nagiba tudi zdravstvena stroka.
Minister je za Večer potrdil tudi navedbe spletnega portala Necenzurirano, da bo zamenjal šefa kabineta Roka Petravića. Vendar razlog ni, kot je navajal omenjeni spletni portal, Petravićeva prijava ministrove tesne sodelavke Biserke Simčič za mobing, temveč naj bi Petravić slabo opravljal svoje delo.
V torek smo sicer opravili 5891 testov in potrdili kar 1503 novih okužb s covidom-19. Delež pozitivnih je tako 25,51-odstoten. Hospitaliziranih je 333 ljudi, v intenzivni enoti 55. Umrlo je osem oseb. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je že 423. Respirator potrebuje 41 ljudi, iz bolnišnice pa so jih odpustili 32.
KOMENTARJI (937)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.