Dokument, ki je dolg kar 80 strani, je sestavljen iz poročil šestih ministrstev – gospodarskega, notranjega, zunanjega, obrambnega, zdravstvenega in pravosodnega – in "prikazuje celoten pregled stanja zalog in nabav osebne zaščitne opreme ob razglasitvi epidemije." Posredovali ga bodo tudi v parlament in na policijo.
Predsednica DeSUS in ministrica za kmetijstvo, Aleksandra Pivec, je glede poročila dejala, da se je treba, če so bile na katerikoli strani storjene napake, s tem tudi ukvarjati, ampak "se naj s tem ne ukvarja javnost, ne politika, ne mediji, ampak naj se ukvarjajo tiste pristojne inštitucije, ki morajo vse nepravilnosti sankcionirati". Odzval se je tudi minister za zdravstvo Tomaž Gantar, ki je pripravo poročila pozdravil in poudaril: "To ni stvar politike, ker eni verjamejo desni, eni levi politiki in tega ne rešuje niti preiskovalna komisija v okviru DZ. Sta pa za to pristojna policija in računsko sodišče."
Ob vprašanju glede ravnanja Marjana Šarca, ki ga poročilo bremeni, pa je Gantar spomnil na matematični model nekdanjega rektorja primorske univerze Dragana Marušiča. Ta je jasno povedal, da bi bilo verjetno petkrat manj težav, če bi ukrepe sprejemali en teden prej, in desetkrat več, če bi zamudili za en teden. "Število okuženih je naraščalo eksponentno, situacija je bila resna, odtod tudi seveda takojšne ukrepanje in tudi delni nesporazumi z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, ki je prvotno ocenjevalo situacijo kot bolj blago," je spomnil Gantar.
Odgovoril je tudi na vprašanje, zakaj je vlada za nabave zaščitne opreme pooblastila zavod za blagovne rezerve. Kot je dejal, s takšnim načinom poslovanja verjetno nima izkušenj nihče, tudi ministrstvo za zdravje zaradi obilo drugih nalog tega ne bi moglo izvajati. Po njegovih navedbah so logično zaključili, da to nabavo prevzamejo tam, kjer hranijo rezerve in tisti, ki se ukvarjajo v večji meri z gospodarstvom in nabavami. Tako predvideva tudi državni načrt za ravnanje v takih primerih, ki pa je po Gantarjevih besedah zastarel.
Na poročilo se je odzval žvižgač z blagovnih rezerv Gale
V poročilu je poleg očitkov prejšnjemu premierju Šarcu, ki mu očitajo nevestno ravnanje in celo elemente kaznivih dejanj, tudi del, v katerem gospodarsko ministrstvo izpostavlja tri sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale.
Spomnimo – prva je s podjetjem OECO d.o.o. za nabavo treh milijonov mask, ki bi se po predlaganem aneksu podražila s treh na 4,9 milijona evrov, a ministrstvo ni podalo soglasja za aneks. Druga, enako kot prva sklenjena 20. marca, s podjetjem MD GLOBAL d.o.o. za dobavo 2,8 milijona zaščitnih mask tipa FFP2 v znesku 9.968.000 evrov (brez DDV). Tudi tukaj so želeli z aneksom podaljšati dobavni rok, ki je bil prvotno 27. 3., a naj bi bila"na koordinaciji pri ministru Zdravku Počivalšku sprejeta odločitev, da se aneks ne podaljša, saj gre za nezanesljivega pogodbenega partnerja (podjetje je bilo v preteklosti poznano tudi po prevarah)."
Tretja pogodba, ki so jo posebej izpostavili, pa je bila sklenjena 14. 4. 2020 s podjetjem Sla marketing d.o.o. za dobavo dveh milijonov trislojnih kirurških mask v vrednosti 1,8 milijona evrov (brez DDV), na kar se je že pred objavo poročila Gale odzval na svojem Facebook računu. "ZRSBR je podpisal pogodbo, čeprav je minister za gospodarstvo in tehnološki razvoj Zdravko Počivalšek dne 10. 4. 2020 na redni koordinaciji povedal, da se zadeve v Sloveniji počasi umirjajo in da je k podpisovanju pogodb treba pristopiti bolj racionalno. Nenavadno je bilo tudi to, da je dobavitelj na dan podpisa pogodbe že dobavil zaščitno opremo v obsegu 1,4 milijona zaščitnih mask," so zapisali.
'Če minister Počivalšek tako rad ponavlja, da je reševal življenja, bi jaz dodal, da jih je potencialno tudi ogrožal'
Na 80 strani dolgo poročilo se je s pripombami odzval tudi Gale, ki dokument označuje za neustrezen in zavajajoč. Pravi, da vlada tako samo nadaljuje s sramotenjem same sebe. Opombe je napisal skozi celotno poročilo, ki je v celoti dostopno na dnu članka. Glede komentarjev o domnevno spornih pogodbah, katerih podpisnik je bil on, se je navezal na Facebook odziv, o katerem smo že obsežneje poročali.
Gale je izdal še nekaj dodatnih dejstev glede dogajanja v povezavi z maskami podjetja Sla marketing d.o.o in maskami, pri katerih je posredoval podjetnik Joc Pečečnik. Zapisal je, da je še bolj nenavadno kot to, da so bile maske dobavljene še isti dan, ko je bila podpisana pogodba, dejstvo, da je bila s podjetjem Pečečnika podpisana pogodba za maske, ki jih je Zavod za blagovne rezerve prevzel že pet dni prej.
Kot zatrjuje Gale, je na enem izmed sestankov opozoril, da te maske niso skladne s pogodbo, saj da so popolnoma neuporabne za potrebe zdravstva. "Omenil sem, da bi bilo dobro obvestiti javnost, da ne bi prišlo do okužb zaradi občutka lažne varnosti, ker na paketih je bilo napisano FFP2 in tudi na papirju v posameznih paketih. Takrat sem naletel na neodobravanje ministra in nekaterih ostalih prisotnih uslužbencev MGRT, ker so rekli, da si ne morejo privoščiti okrnitve ugleda v javnosti in da je treba biti tiho," piše. Potem je na sestanek sam povabil Pečečnika, še zapiše Gale, ki je bil po njegovih besedah korekten, saj je ceno znižal na 0,5 evra na kos.
Glede gospodarskega ministra je žvižgač ostro zapisal: "Če minister Počivalšek tako rad ponavlja, da je reševal življenja, bi jaz dodal, da jih je potencialno tudi ogrožal. Zavodova kontrola je jasno dala vedeti Civilni zaščiti, da naj bodo pozorni pri razdeljevanju, je pa že isti dan, ko so maske prispele v skladišče v Rojah, menda naprej v uporabo šlo nekaj sto tisoč teh mask." Gale dodaja, da bi bilo ob prevzemu mask Počivalšku in Pečečniku še za oprostiti, da nista prepoznala, da ne gre za FFP2 maske, da pa ne razume, kako tega nista prepoznala zdravstveni minister Gantar in Marko Bitenc, direktor podjetja GenePlanet, saj sta zdravnika. "Kasneje je Zavod prejel vprašanja s terena, če gre res za FFP2 maske, kar pomeni, da niso bili primerno seznanjeni z neustreznostjo. Pristojnim na MGRT se je zdelo zelo pomembno to, kako kakšno zgodbo prodati javnosti in predvsem, kako komunicirati z mediji," je še zapisal Gale in dodal, da je na številne nepravilnosti v več dopisih opozoril Počivalška, a neuspešno.
Izredna seja Državnega zbora o vladnem poročilu bo v ponedeljek. V opoziciji so sicer mnenja, da bi morali imeti več časa za pripravo na očitke in ugotovitve, ki so v poročilu, a s predlogi niso uspeli. Minister Počivalšek danes ni želel odgovarjati na številna novinarska vprašanja glede tega, je pa dejal, da bo za celostno obravnavo tematike še veliko priložnosti, tudi v razpravi o interpelaciji.
Zaposleni na Zavodu stopili v bran Galetu
Kot so zapisali zaposleni na Zavodu za blagovne rezerve v odprtem pismu, je bil Zavod izbran za nabavo zaščitnih sredstev v boju zoper covid-19 na nacionalni ravni. "V preteklih dveh mesecih smo bili zaposleni na zavodu soočeni z velikimi obremenitvami zaradi kadrovske podhranjenosti pri izvedbi projekta nabave zaščitnih sredstev ob razglasitvi epidemije covida-19," so opozorili. Po njihovih navedbah pa je bil zavod zadolžen tudi za povečanje zalog živil.
"Že v normalnih razmerah zavod ne razpolaga z ustreznimi kadrovskimi zmogljivostmi za izvedbo projekta takih razsežnosti. Zaradi potrjenih okužb nekaj zaposlenih s covidom-19 pa smo bili kadrovsko še bolj okrnjeni. V najbolj kritičnih dneh so se z realizacijo nabave zaščitnih sredstev ukvarjali le trije zaposleni. Med njimi je bil najbolj izpostavljen naš sodelavec Ivan Gale, ki je prevzel vodenje projekta po odhodu direktorja zavoda Antona Zakrajška v karanteno," so pojasnili.
Razmere na zavodu so bile po njihovih navedbah "kaotične, lahko rečemo neobvladljive". Zaposlene je bremenila velika odgovornost za pravočasno nabavo zaščitnih sredstev. "Prejemali smo ogromno telefonskih klicev in elektronskih sporočil različnih institucij, ponudnikov in drugih posameznikov ter različnih obiskov, vse z namenom takojšnega podpisa pogodb in njihove realizacije," so opisali razmere.
Tako so morali večkrat dnevno poročati o stanju posameznih nabav, kar je dodatno hromilo delovni proces. Zaposleni, ki so se ukvarjali z nabavo, prevzemali blago in delali v skladiščih, so delali v izjemno stresnih okoliščinah več kot 30 dni, tudi ponoči, ob sobotah, nedeljah in praznikih. "Menimo, da smo zaposleni z nadčloveškimi napori v kritičnih trenutkih opravili izjemno delo, zato zavračamo slabšalno označevanje delavcev v medijih," so poudarili.
Po njihovih navedbah se je Gale medijsko izpostavil z upanjem, da ustavi dogajanje, v katerega je, ne po svoji volji, padel zavod. Preden je stopil pred javnost, je opozarjal pristojne na nevzdržne razmere in iskal rešitve, so spomnili. "Našega sodelavca Ivan Galeta poznamo kot človeka, ki je v svojem odnosu do soljudi in dela časten, človeka, ki se je vedno izkazal kot strokoven, dober, zanesljiv in pravičen delavec. Vedno se je zavzemal za vse zaposlene na zavodu, ne glede na njihov položaj," so še zapisali.
KOMENTARJI (879)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.