Izvršni direktor farmacevtskega velikana Moderna Stephane Bancel v intervjuju za časnik Financial Times ocenil, da bodo o učinkovitosti trenutnih cepiv dobili več informacij v naslednjih dveh tednih, vendar znanstveniki niso optimistični. "Vsi znanstveniki, s katerimi sem govoril (...), menijo, da ne bo to nič dobrega," je povedal v pogovoru.
Izvršni direktor je pojasnil, da so znanstveniki zaskrbljeni, saj je 32 od 50 mutacij pri omikronu prisotnih na beljakovini bodice S, to pa je del virusa, ki ga uporabljajo cepiva za okrepitev imunskega sistema proti covidu-19. To bi lahko pomenilo občuten upad učinkovitosti trenutnih cepiv, je dodal.
Kot je pojasnil, bi lahko Moderna v letu 2022 dobavila od dve do tri milijarde odmerkov cepiva, vendar bi bilo nevarno vso produkcijo usmeriti v cepivo, ki bo učinkovito le proti omikronu, saj so še vedno prisotne tudi druge različice koronavirusa. Pri Moderni tako že pripravljajo različico cepiva, ki bo učinkovito proti omikronu.
Podobno so se prilagajanja lotili tudi pri Pfizerju in BioNTechu. Nemški BioNTech je namreč objavil, da kot "previdnostni ukrep" razvija prilagojeno cepivo, hkrati pa izvaja raziskave o lastnostih nove različice koronavirusa omikron. "Da ne bi izgubljali časa, se teh dveh nalog lotevamo vzporedno, dokler ne bomo imeli podatkov in več informacij o tem, ali bo treba cepivo prilagoditi ali ne," je povedala tiskovna predstavnica BioNTecha, poroča dpa. Po mnenju družbe obe nalogi celo delno sovpadata. "Takoj smo začeli študije o različici omikron," so sporočili iz podjetja. "Sprejeli smo tudi začetne korake za razvoj potencialnega novega cepiva, ki se prekrivajo z laboratorijskimi testi."
Laboratorijski testi so potrebni za oceno, ali bo novo cepivo potrebno ali ne. Postopek vključuje serum cepljenih posameznikov, ki so bili izpostavljeni S-proteinu različice omikron, da se preuči, kako ta reagira. "Cilj tega pristopa je hiter napredek v razvoju, če bi bilo potrebno novo cepivo posebej proti omenjeni različici," so povedali v podjetju.
Pri BioNTecha so že v petek dejali, da je nova različica bistveno drugačna od predhodno opaženih, saj ima dodatne mutacije na S-proteinu. Podatki laboratorijskih testov, ki trenutno potekajo, bodo kmalu pokazali, ali bo potrebna prilagoditev cepiva, če se bo ta različica razširila na mednarodni ravni, so sporočili. Družba pričakuje, da bodo prve ugotovitve znane do konca prihodnjega tedna.
BioNTech se sicer skupaj s svojim ameriškim partnerjem Pfizerjem že mesece pripravlja na prilagoditev obstoječega cepiva, kar bi, če bi nova različica virusa hitro postala globalna, lahko storili v šestih tednih. Cilj priprav je dobaviti prve serije katerega koli prilagojenega cepiva v stotih dneh.
Proizvodnja cepiv, ki temeljijo na tehnologiji mRNA, kot so ta, ki jih proizvajata BioNTech in Moderna, je hitrejša kot proizvodnja običajnih cepiv, saj je treba izdelati samo načrt, ne pa tudi antigena.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.