Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel nepreklicno izstopa iz Strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19, ustanovljene pri Ministrstvu za zdravje. V pismu ministru za zdravje Janezu Poklukarju navaja, da je odločitev profesionalne narave. "Izhaja iz tega, da sta vloga in teža epidemiologov pri usmerjanju ukrepov v času epidemije covida-19 še naprej nezazavna. Na vseh nivojih," razlaga.
Kot pravi, je ob prejetju vabila za vnovično sodelovanje v svetovalni skupini resnično verjel, da bo v drugem krogu drugače. "Drugače je res, slabše je," je kritičen.
Glas epidemiološkega kolegija, ki ga zastopa, po njegovem še naprej tako ostaja v manjšini, sprejete odločitve pa da epidemiološko službo NIJZ vse pogosteje vodijo v kot, v katerem so nato prisiljeni sprejemati drastične ukrepe. Sprejete odločitve, ki so pogosto v nasprotju z mnenjem epidemiološke službe ter tudi z ustaljenimi protokoli in načinom dela epidemiologov jih spravljajo v stisko, pravi. Zato pri tem več ne more in ne želi sodelovati. "Neprestano opozarjanje na nesmiselne odločitve, ki rušijo utečene postopke delovanja epidemiološke službe, in pisanje ločenih mnenj za zapisnik strokovne skupine je nesmiselno in neproduktivno."
Eden od razlogov tudi 'fiasko' z 11-dnevnim popolnim zaprtjem države, ki to ni bilo
Pri tem se naveže tudi na nedavno 11-dnevno zaprtje države, ki so ga po njegovih navedbah podprli s težkim srcem. Pri tem so ga – tako Fafangel – predlagali na jasen način in ga osnovali na podlagi vseh dostopnih epidemioloških kazalnikov o poteku epidemije ter znanja in izkušenj s področja spremljanja in obvladovanja nalezljivih bolezni. "Predlagali smo časovno jasno opredeljen ukrep, tako rekoč brez izjem, razen ene same, in to je bila možnost druženja v namen socialne podpore za posameznike v stiski med prazniki. Pa tudi to izjemo smo močno odsvetovali."
V pismu, ki ga je Poklukarju poslal včeraj, pravi tudi, da časa enostavno ni več, zato so v dani situaciji izbrali raje kratkotrajno učinkovito zamejevanje širjenja virusa, kot pa neskončno trajanje ukrepov, "ki jih družba ne (z)more več sprejemati". "Hkrati se zavedamo, da le z obvladovanjem virusa lahko posamezniki, družba in gospodartsvo zares preživijo. To je bil za nas znova le izhod v sili."
Sledilo pa je 'popolno' zaprtje v nerazumljivi izvedbi, s številnimi izjemami, zaprtimi šolami (ki bi se morale zadnje zapreti in prve odpreti), z delno odprtim gospodarstvom (brez smiselnosti, zakaj so bile nekatere dejavnosti odprte in druge zaprte), z nerazumljivimi ukrepi obvezne uporabe mask na prostem, nerazumljivimi ukrepi na mejah in drugimi izjemami. "S tem se je izgubila možnost kratkoročnega ukrepanja, hkrati pa bi lahko drastično izboljšali trenutno epidemiološko situacijo in ustrezno prilagodili ukrepe. Izgubilo se je tudi zaupanje ljudi."
Poudarja tudi, da je epidemiološka služba NIJZ v zadnjih mesecih podala številne predloge in predlagala drugačen pristop pri obvladovanju epidemije. "Zagovarjali smo pristop, ki temelji na cepljenju kot izhodni strategiji, ponudili smo kontakt z logistiki mednarodnih navladnih organizacij /.../, glasovali smo za prekinitev nekaterih ukrepov (na primer policijske ure, omejitev gibanja na občine, regijskega semaforja in nadomestitev z nacionalnim pristopom), ki niso prvenstveno namenjeni vzdrževanju epidemiološkega stanja, saj posegajo pregloboko v človekove pravice /.../."
Epidemiologi in tudi drugi strokovnjaki s področja javnega zdravja po njegovih besedah zagovarjajo različne kombinacije smiselnih ukrepov, ki gradijo predvsem na transparentnem upravljanju in na zaupanju ljudi. Številne odločitve, ki jih sprejema strokovna skupina, pa se po njegovem od teh pristopov oddaljujejo oziroma so diametralno nasprotne. "Kot epidemiologu se mi zdi naravnost grozljivo, da bom odločal o tem, ali in koliko posameznikov lahko svobodno izrazi svoje mnenje o čemerkoli na javnem (zunanjem) prostoru. Kot epidemiologu mi je namreč pomembno le to, da pri tej pravici upoštevajo strokovna priporočila o medsebojni razdalji in zaščitni maski, v kolikor razdalje med posamezniki ni. Jaz se boga ne želim igrati," je kritičen.
Za komentar na Fafanglov izstop smo zaprosili tudi Ministrstvo RS za zdravje (MZ) oziroma ministra Poklukarja. Kot so dejali, so na ministrstvo prejeli obvestilo o odstopu predstojnika za nalezljive bolezni na NIJZ Fafangla. Odzval pa se je tudi zdravstveni minister. "Odstop kolega dr. Fafangla obžalujem in se mu iskreno zahvaljujem za njegovo dosedanje sodelovanje. Pri nadaljnjem delu mu želim vse dobro in se veselim skupnih projektov Ministrstva za zdravje in NIJZ v bodoče," pravi. "Za pomoč pri zajezitvi epidemije in za sodelovanje v posvetovalni skupini sem zaprosil kolegico epidemiologinjo doc. dr. Ireno Grmek Košnik, ki je sodelovanje potrdila. Nemudoma bo začela z delom v posvetovalni skupini," je še pojasnil.
Na odhod Fafangla pa prihajajo tudi prvi odzivi iz politike.
"Pa je odšel še zadnji in edini epidemiolog iz vladne strokovne skupine za covid. Kaj nam to sporoča?! Da je nekaj močno narobe. Ob vseh pozivih, naj politični vrh upošteva stroko, naj posluša epidemiologe, vlada razgalja realnost neobvladovanja situacije," meni prva dama Socialnih demokratov Tanja Fajon. Njeno sporočilo je komentiral premier Janez Janša. "Ta zapis je še zadnji dokaz, da nekateri ne ločijo med epidemiologijo in politologijo. Mislijo, da sta to le dve različni katedri na FDV," je zapisal.
Predsednica SD je glede izstopa Maria Fafangla iz svetovalne skupine za covid-19 pred Državnim zborom podala tudi izjavo za javnost. Izpostavila, da se na njegov odhod odziva z veliko mero zaskrbljenosti. "To razgalja vso slabost vlade. Vladajoča koalicija izrablja to epidemijo, upravlja z njo," meni. To se je po njenem izkazalo tudi s tem, da je še zadnji obupal in odstopil. "Hvala za vso delo, pomirjujoče komuniciranje z ljudmi. Veliko raje bi sicer videla, da bi namesto njega odstopila kar vlada," je poudarila.
Predsednica SD je pokomentirala tudi ostalo aktualno politično dogajanje. "Spodbudna novica prihaja iz Maribora, kjer je sodišče ustavilo postopek zoper dijaka. To kaže na to, da vlada neka pravičnost. Naj ljudje vztrajajo," je pozvala. "Ta vlada zaupanja nima več. Postala je neka elitna politična liga, če uporabim izrazoslovje iz nogometa," je ponazorila. "Ta vlada je delala mimo ljudi, stroke, ravnateljev, nenazadnje učencev," se je še navezala na prekrškovni postopek zoper mariborskega dijaka, ki je februarja sodeloval na mirnem protestu na Trgu svobode v Mariboru, s katerim so dijaki zahtevali vrnitev v šolske klopi.
"Vse je povedal, politika pred stroko, zato imamo največ mrtvih in najdlje zaprte šole. Žalostno ..." pa je ob Fafanglovem odhodu in pismu Poklukarju sporočila predsednica SAB Alenka Bratušek.
KOMENTARJI (1323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.