Korona

Omejitveni ukrepi se vse bolj poslavljajo, Johnson bo predstavil strategijo življenja s covidom

Stockholm/Rim, 09. 02. 2022 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, A.G.
Komentarji
0

Švedska je odpravila večino omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. Tudi v Italiji bodo lahko od petka na prostem brez zaščitnih mask. Omejitvene ukrepe sproščajo tudi na Češkem, kjer se v veliki meri poslavljajo od PC-pogoja, Anglija pa bi lahko kmalu zaživela brez covidnih omejitev.

V Italiji zaradi upada števila novih okužb z novim koronavirusom od petka dalje na prostem ne bodo več obvezne zaščitne maske, je v torek zvečer sporočil italijanski minister za zdravje Roberto Speranza. Kot je še sporočil, bodo morali imeti Italijani zaščitne maske kljub vsemu pri sebi in si jih nadeti, kadar se bo zbrala večja skupina ljudi.

Zaščitne maske v Italiji še naprej ostajajo obvezne v notranjosti prostorov. Ta ukrep naj bi veljal vsaj do 31. marca. Do tega datuma bodo v državi tudi veljale izredne razmere zaradi pandemije covida-19.

V Italiji so v zadnjih dneh zabeležili strmi padec novih okužb z virusom SARS-CoV-2. V torek so v Italiji potrdili skoraj 102.000 novih okužb, kar je skoraj dvakrat manj kot pred tremi tedni.

Sproščanje ukrepov
Sproščanje ukrepov FOTO: Dreamstime

Na Švedskem odpravili večino omejitev zaradi koronavirusa

Švedska pa je odpravila večino omejitev. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. 

Pri vstopu na švedsko potnikom iz držav EU od danes ni več treba preložiti do kazila o cepljenju, prebolelosti ali testiranju.

Odpravo omejitev so že sinoči praznovali v nekaterih švedskih nočnih lokalih. Pred njimi so se tik pred polnočjo, ko so bile omejitve odpravljene, zbrale dolge vrste ljudi.

Vlada je odpravo omejitev napovedala pred tednom dni, saj so ocenili, da je pandemija vstopila v novo fazo. Večina prebivalstva je namreč cepljenega, različica omikron pa povzroča blažjo obliko bolezni. Še naprej pa na Švedskem veljalo ukrepi v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše, s katerimi želijo najranljivejše zavarovati pred okužbo.

Večino omejitev zaradi koronavirusa so že prejšnji teden odpravili na Danskem, za rahljanje ukrepov pa se odloča še več drugih evropskih držav.

Na Češkem se poslavljajo od PC-pogoja

Tudi Češka se bo v veliki meri poslovila od pogoja PC (preboleli ali cepljeni proti covidu-19), ki je veljal za dostop do določenih storitev. Pogoj PC bodo odpravili v gostinstvu in nastanitvenem sektorju, pa tudi na kulturnih in športnih prireditvah, je danes sporočila češka vlada. Za vstop na Češko bo še naprej potreben negativen test na okužbo z novim koronavirusom ali dokazilo o cepljenju proti covidu-19.

Češka vlada je danes tudi odločila, da se lahko število udeležencev na večjih prireditvah od 18. februarja poveča na 5000 sedečih oziroma 500 stoječih ljudi. Nekateri strokovnjaki so rahljanje protikoronskih ukrepov že kritizirali kot preuranjeno, a češki premier Petr Fiala napoveduje, da bi se lahko do 1. marca znebili večine omejitev zaradi novega koronavirusa. Ob tem je dejal, da bodo še naprej obvezne maske FFP2 in da je sproščanje ukrepov odvisno tudi od nadaljnjega poteka sedanjega vala novih okužb, za katerim stoji različica omikron.

Anglija prva na svetu brez covidnih omejitev?

Britanski premier Boris Johnson je danes napovedal, da bi lahko konec meseca odpravili vse protikoronske omejitve, vključno z obvezno samoosamitvijo ob potrjeni okužbi z novim koronavirusom. Po potrditvi okužbe se morajo sedaj v Angliji samoosamiti za deset dni, po petih dneh lahko osamitev prekinejo, a le ob negativnem hitrem testu in če nimajo povišane telesne temperature.

Med protikoronskimi ukrepi, ki še veljajo v Angliji, je obvezna nošnja mask v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, vključno z bolnišnicami, ambulantah družinske medicine in lekarnah.

Anglija je sicer večino omejitev, ki so jih nazadnje zaradi širjenja omikrona uvedli v začetku decembra, odpravila že konec januarja. V zaprtih prostorih med drugim niso več obvezne maske, potrebna niso niti potrdila o cepljenju. Johnson pa je napovedal, da namerava po parlamentarnih počitnicah, ki trajajo od četrtka do 21. februarja, predstaviti vladno strategijo za življenje s covidom.

Trenutno se mora v Angliji vsakdo, ki je okužen z novim koronavirusom, samoizolirati za vsaj pet dni.
Trenutno se mora v Angliji vsakdo, ki je okužen z novim koronavirusom, samoizolirati za vsaj pet dni. FOTO: Shutterstock

Danska kraljica ima covid-19

Danska kraljica Margareta II. ima covid-19. Njeni bolezenski znaki so blagi, so sporočili iz kraljičine palače. 81-letna danska monarhinja, ki je bila novembra lani cepljenja s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, je bila v torek zvečer pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Zaradi okužbe je odpovedala počitnice na Norveškem in je trenutno v izolaciji v svoji palači v danski prestolnici København.

Med danskimi podaniki priljubljena kraljica je nedavno obeležila 50 let na prestolu. Na Danskem so prejšnji teden odpravili vse ukrepe za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Kljub temu danske oblasti še vedno priporočajo, da se tisti s pozitivnim testom na okužbo izolirajo za vsaj štiri dni.

Na Danskem so se za odpravo vseh protikoronskih ukrepov odločili kljub temu, da beležijo rekordno število novih okužb. Za odpravo so se odločili, ker različica omikron, ki je kriva za porast novih okužb, večinoma povzroča le blag potek bolezni covid-19, hkrati pa se Danska ponaša z velikim deležem cepljenih proti covidu-19. Po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinska je na Danskem proti covidu-19 polno cepljenega 81,40 odstotka prebivalstva.

Danska kraljica Margareta II. ni prva nordijska monarhinja, pri kateri so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Švedski kralj in kraljica, stara 75 in 78 let, sta bila pozitivna v začetku januarja.

Iz španske kraljeve palače so prav tako sporočili, da je za covidom-19 z blažjimi bolezenskimi znaki zbolel španski kralji Filip VI. 54-letni monarh je bil na okužbo z novim koronavirusom pozitiven davi. Noč pred tem je imel blažje bolezenske znake.

Cepljenje
Cepljenje FOTO: Dreamstime

Maske v zaprtih prostorih v nekaterih delih ZDA ne bodo več obvezne

Zaščitne maske ne bodo več obvezne v zvezni državi New York. Tamkajšnja guvernerka Kathy Hochul je danes naznanila, da ne bo podaljšala obveznega nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih za zasebna podjetja. Njena odločitev velja za zvezno državo New York, guvernerka pa je dovolila, da se posamezna mesta in lokalne skupnosti ali podjetja odločijo po svoje. Obvezno nošenje zaščitnih mask po šolah v državi pa ostaja še naprej v veljavi. Kot razlog za odločitev je navedla opazno padanje novih okužb. Od začetka januarja, ko je prevladovala različica omikron, je število okužb padlo za 93 odstotkov.

Podobno odločitev je sprejel že guverner Kalifornije Gavin Newsom. Tam nošenje zaščitnih mask ne bo več obvezno po 15. februarju, sicer le za tiste, ki so cepljeni. Necepljeni bodo morali maske nositi še naprej. Konec marca bodo obvezno nošenje mask v notranjih prostorih med drugim ukinili še v državi Oregon, v New Jerseyju v šolah maske ne bodo več obvezne od 7. marca, guverner Connecticuta Ned Lamont pa predlaga, da maske v šolah ne od 28. februarja ne bi bile več obvezne.

Guterres: Neenakost pri dostopu do cepiv največji moralni neuspeh

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je neenakosti pri dostopu do cepiv proti covidu-19, s katerimi se države po svetu soočajo že dve leti, danes označil za največji moralni neuspeh našega časa. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) želi v naslednjih nekaj mesecih od bogatih držav zbrati 16 milijard dolarjev za zagotavljanje cepiv, testov in zdravil, s čimer bi lahko zbrali zalogo 600 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, kupili 700 milijonov testov na novi koronavirus in omogočili zdravljenje 120 milijonov bolnikov.

V Afriki je v nasprotju z Evropo in drugimi bogatimi regijami po ocenah v celoti cepljenih le osem odstotkov prebivalstva. WHO je opozoril, da neenakomerna porazdelitev orodij v boju proti pandemiji poleg škode za gospodarstvo prinaša tudi tveganje za pojav novih, nevarnejših različic, ki bi lahko odvzele učinkovitost orodjem, ki so trenutno na voljo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10