Evropska unija je mehanizem vzpostavila v odziv na težave z dobavo cepiv proti covidu-19, zlasti z britansko-švedskim podjetjem AstraZeneca. Omogoča prepoved izvoza cepiva, če podjetje ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti do EU. Ukrep velja do konca marca.
Sistem deluje tako, da mora podjetje oblastem v državi, kjer je njegova tovarna, sporočiti, koliko odmerkov namerava izvoziti, komu in kdaj. V skrajnem primeru lahko pristojne nacionalne oblasti izvoz prepovejo. Pri odločanju je mnenje komisije zavezujoče.
Italija je v konkretnem primeru Bruselj o predlogu svoje odločitve obvestila minuli konec tedna. Evropska komisija bi lahko njeni odločitvi ugovarjala, a ji ni, na spletu piše Financial Times, ki je prvi poročal o tem.
V nasprotju s proizvajalcema ostalih dveh doslej v EU odobrenih cepiv proti covidu-19, Pfizerja in BioNTecha ter Moderne, podjetje AstraZeneca Uniji še ni dobavilo dogovorjene količine odmerkov. Podjetje je ob sklicevanju na težave s proizvodnjo v prvem četrtletju načrtovano dobavo 80 milijonov odmerkov okrnilo na 40 milijonov odmerkov.
Medtem ko AstraZeneca ne bo izpolnila pričakovane dobave za EU, pa redno in v celoti dobavlja cepivo nekdanji članici EU, Veliki Britaniji.
Nihče od vpletenih, italijanska vlada, Evropska komisija ali AstraZeneca, se ni želel odzvati na zaustavitev izvoza.
Evropska komisija je pred tem že odobrila okoli 150 prošenj za izvoz cepiva, med drugim od Pfizerja. Čeprav se je EU soočala s težavami pri dobavah cepiva Pfizerja in Moderne, sta obe podjetji medtem izpolnili svoji obljubi za prvo četrtletje oz. celo povečali dobavo.
Nemčija odobrila cepivo AstraZenece tudi za starejše od 65 let
Pristojna nemška komisija je uporabo cepiva AstraZeneca priporočila tudi za starejše od 65 let, je sporočilo zdravstveno ministrstvo. "Komisija za cepiva sedaj priporoča cepivo AstraZenece tudi za starejše od 65 let. To je dobra novica za starejše ljudi, ki čakajo na cepljenje," je povedal zdravstveni minister Jens Spahn.
Komisija za cepiva sicer še ni uradno objavila novega priporočila, po poročanju časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung pa naj bi bilo to stališče pripravljeno že od srede, a čaka še na zadnja usklajevanja.
Doslej so cepivo priporočali le za stare od 18 do 64 let, zdravstvene oblasti pa so si premislile po najnovejših študijah iz Velike Britanije. Spremembo stališča komisije je že napovedala tudi kanclerka Angela Merkel. "Novi podatki poleg tega kažejo, da je cepivo še bolj učinkovito ob razmaku 12 tednov med prvim in drugim odmerkom," je danes dejal Spahn.
Nemška vlada je bila v zadnjih tednih tarča kritik zaradi neustrezne komunikacije glede cepiva AstraZenece, kar je v javnosti ustvarilo vtis, da je cepivo manj učinkovito od cepiv podjetij Pfizer in BioNTech ter Moderne. Številni so tako zavrnili cepljenje s cepivom AstraZenece in ostalo je več sto tisoč odmerkov. Novo priporočilo glede cepiva naj bi po pričakovanjih pomagalo državi odpraviti zaostanek pri cepljenju in okrepiti tempo.
Podobno je odločitev v sredo spremenila Belgija, že v torek pa Francija, ki je uporabo cepiva odobrila tudi za stare od 65 do 75 let ter z obstoječimi zdravstvenimi težavami.
Danes je spremembe naznanila še Švedska. Ob sklicevanju na nove podatke je švedska agencija za javno zdravje sporočila, da bodo cepivo AstraZenece odobrili za uporabo pri vseh, starejših od 18 let. Odločitev je utemeljila s tremi britanskimi študijami, ki so pokazale, da je cepivo britansko-švedskega podjetja učinkovito tudi pri starejših od 80 let ter da je raven zaščite, ki jo nudi pred okužbo, primerljiva s preostalimi odobrenimi cepivi.
Evropski komisar prepričan, da bodo do konca poletja v EU vsi cepljeni
Medtem pa je evropski komisar za notranji trg Thierry Breton, ki zaupa v sposobnost hitrejše dostave cepiv v EU, prepričan, da bi v Evropski uniji lahko do konca poletja proti covidu-19 cepili vse evropske državljane. Komisar, ki je zadolžen za pospešitev proizvodnje cepiv, sicer upa, da bo omenjeno mogoče doseči še prej.
Po pogovoru z italijanskim ministrom za gospodarski razvoj Giancarlom Giorgettijem je tudi izrazil navdušenje nad pospešitvijo proizvodnje cepiv v farmacevtskih podjetjih. "Vprašanje ni več, ali bomo imeli dovolj cepiv, v Evropi imamo na voljo veliko cepiv," je dejal Francoz.
V pogovoru za sredin italijanski dnevnik Corriere della Sera je povedal, da so države članice doslej prejele 43 milijonov odmerkov cepiv in da 30 odstotkov odmerkov še niso porabile. Po njegovih besedah bodo v EU do konca leta sposobni proizvesti dve do tri milijarde odmerkov cepiv proti covidu-19 letno. To bi bilo več kot ZDA, ki so spodobne proizvesti 2,5 milijarde odmerkov cepiv letno.
Pozval je k enotnosti članic Unije, potem ko jih je več – med njimi Slovaška, Madžarska, Danska in Avstrija – cepivo začelo iskati v Izraelu, na Kitajskem in v Rusiji. "Nobena država ne more imeti avtonomne strategije cepljenja ... vsi smo medsebojno odvisni." To je dejal, potem ko je italijanski premier Mario Draghi v sredo od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen zahteval pospešitev evropskega odgovora na pandemijo, predvsem kar zadeva cepiva.
Giorgetti je po pogovoru s komisarjem danes izrazil zaupanje v evropsko in italijansko proizvodnjo cepiv ter sporočil, da bo italijanska vlada namenila 400 do 500 milijonov evrov za gradnjo lastnega farmacevtskega podjetja za proizvodnjo cepiv.
Kot je znano, je EU deležna ostrih kritik članic zaradi zamud pri cepljenju, do katerih deloma prihaja zaradi težav pri proizvodnji cepiv, medtem ko v nekaterih drugih državah, med drugim v Izraelu in Veliki Britaniji, cepljenje poteka veliko hitreje.
Izrael, Avstrija in Danska načrtujejo zavezništvo za cepljenje
Izrael, Danska in Avstrija se želijo z oblikovanjem zavezništva za cepljenje proti covidu-19 pripraviti na morebitne prihodnje težave s proizvodnjo in dostavo. Avstrijski kancler Sebastian Kurz in danska premierka Mette Frederiksen sta se tako danes v Izraelu pobližje spoznala s tamkajšnjo kampanjo cepljenja in t. i. priponkami za cepljene. Kampanja velja za eno najuspešnejših – razloge za to pripisujejo digitaliziranemu zdravstvenemu sistemu in zadostnim količinam cepiva. Izrael je namreč z ameriškim Pfizerjem sklenil dogovor o dostopu do podatkov o cepljenju v zameno za zadostno količino cepiva.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je opozoril, da bo zaščita nujna tudi v prihodnje. Trojica držav se je tako strinjala, da zaženejo sklad za razvoj cepiv ter skupno proizvodnjo. Po besedah Kurza strokovnjaki ocenjujejo, da bo samo Avstrija v prihodnjih letih potrebovala okoli 30 milijonov odmerkov cepiva. Zato je nujno sodelovanje na ravni EU ter v svetu, je prepričan.
Omenjene države so se dogovorile, da bodo skupaj investirale v proizvodnjo cepiv v Evropi in Izraelu, je dodal Kurz. Že pred obiskom Izraela je napovedal, da se Avstrija v prihodnje glede cepiv ne bo več zanašala samo na Evropsko unijo. Zaradi počasnosti in zastojev pri dobavah so bile do EU kritične tudi druge države. Francija je na drugi strani poudarila pomen evropske solidarnosti ter bila kritična do namer Avstrije in Danske, so sporočili iz francoskega zunanjega ministrstva.
Netanjahu je gostoma predstavil tudi uporabo priponk za cepljene in prebolevnike, ki omogoča zagon gospodarstva, preden je vsak cepljen.
Ponekod v ZDA starostno mejo za cepljenje spuščajo na 50 let
V ZDA so doslej z najmanj enim odmerkom Pfizerja ali Moderne cepili 20 odstotkov odraslega prebivalstva oziroma 52 milijonov ljudi. Z dvema odmerkoma pa so cepili deset odstotkov odraslih Američanov.
Države sedaj, ko so na voljo tudi cepiva podjetja Johnson & Johnson, širijo dostop do cepljenja. V New Yorku, kjer je število mrtvih v sredo padlo na 75, še vedno cepijo le starejše od 65 let, Indiana in Michigan pa bosta sredi marca starostno mejo spustili na tiste, ki so stari 50 let in več. Arizona in Connecticut sta starostno mejo znižali na 55 let, Pensilvanija in Wisconsin sta vse nove odmerke cepiva Johnson & Johnson rezervirali za učitelje, v Detroitu pa so začeli cepiti vse delavce v tovarnah, in sicer ne glede na starost.
Predsednik ZDA Joe Biden je v torek napovedal, da bodo imeli v ZDA do konca maja dovolj odmerkov za cepljenje vseh odraslih Američanov. V Tennesseeju bodo od ponedeljka začeli cepiti tudi starejše od 16 let, ki imajo kakšne zdravstvene težave.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.