Po za turizem uničujoči lanskoletni sezoni se evropske države pripravljajo, da letošnje poletje znova pozdravijo turiste. Evropska komisija pripravlja zeleno digitalno potrdilo (potrdilo o cepljenosti, prebolevnosti ali negativnem izvidu testiranja), ki naj bi olajšalo potovanja in prehode čez meje – v praksi naj bi zaživelo že junija.
Med priljubljenimi turističnimi destinacijami je tudi Francija, ki jo je v letu pred pandemijo obiskalo 90 milijonov turistov. V torek je francoska vlada sprožila večmilijonsko kampanjo, s katero namerava privabiti obiskovalce. Z 9. junijem se znova skorajda popolnoma odpirajo restavracije in kavarne, tudi njihovi notranji prostori, navaja AFP. Že 19. maja pa svoja vrata znova odpirajo tudi muzeji in gledališča.
Med državami, ki poskušajo turistom olajšati potovanje, prevladuje tudi Grčija, kjer turistični sektor predstavlja kar petino državnega BDP, kar 16 odstotkov prebivalstva pa je zaposlenega v turizmu – od začetka pandemije je brez dela sicer ostalo že 65.000 ljudi. V petek, 14. maja, se je država tudi uradno odprla za turiste – obiskovalci tako iz Evrope kot tudi drugih delov sveta morajo za vstop v državo predložiti potrdilo o cepljenju ali negativnem testu na koronavirus.
Že prejšnji mesec so namreč ukinili obvezno sedemdnevno karanteno za potnike iz Evropske unije, ZDA, Velike Britanije, Izraela, Srbije, Združenih arabskih emiratov in nekaterih drugih držav. V začetku meseca, 3. maja, so se v državi znova odprle kavarne in restavracije. Danes bodo temu sledili muzeji, kinodvorane na prostem pa 21. maja.
Predvsem pa stavijo na t. i. otoke brez covida – odrasle prebivalce teh idiličnih otokov naj bi precepili do poletja, med prioritetnimi skupinami za cepljenje pa so tudi turistični delavci. Otoke bodo tako označili za t. i. "covid-free" območja. Grška pristanišča pa bodo pozdravila tudi ladje za križarjenje.
Do sedaj je bilo z dvema odmerkoma precepljeno prebivalstvo na 32 otokih, do konca maja pa naj bi temu sledilo še 36 otokov, kjer prebiva manj kot 10.000 ljudi, navaja Euronews. Grški minister za zdravje Vasilis Kikilias medtem napoveduje, da bodo prebivalstvo na vseh grških otokih precepili do junija.
Druga najbolj priljubljena evropska turistična destinacija v letu 2019 je bila Španija – turizem predstavlja dobrih 14 odstotkov BDP. V lanskem letu pa se je število turistov zmanjšalo za kar 77 odstotkov v primerjavi z letom prej. Že vse od lanskega junija so sicer odprti bari, muzeji, gledališča in restavracije, turisti morajo le pokazati negativen test, ki ni starejši od 72 ur, navaja AFP. V začetku meseca so odpravili izredne razmere, Španci lahko tako znova potujejo med regijami, odpravili so tudi policijsko uro na Balearskih otokih ter v regiji Valencia. Španski minister za turizem Reyes Maroto je ravno v četrtek napovedal, da bodo z začetkom junija pripravljeni za uporabo covidnih potrdil.
Najstarejša republika na stari celini pa turistom ponuja cepljenje z ruskim Sputnikom V. Začetek projekta cepilnega turizma bo v ponedeljek, tuji obiskovalci pa bodo morali za cepivo odšteti 50 evrov, kar bo zadostovalo za dva odmerka. Turisti bodo morali v San Marinu ostati vsaj tri noči.
Sputnik V v EU sicer še ni bil odobren, v San Marinu pa ga uporabljajo že od marca. V eni najmanjših držav sveta prebiva 34.000 ljudi, popolnoma pa so precepili že več kot 22.000 oseb. V zadnjih dneh niso potrdili nobenega novega primera okužbe, zunanji minister je že napovedal, da bo državica kmalu "covid free".
Sredozemska Malta, ki se za turiste polno odpira s prvim junijem, pa obiskovalce vabi kar z denarjem – natančneje z 200 evri, ki jih bodo ponudili prvim 38.000 turistom, ki bodo na otoku ostali najmanj tri dni. Denar morajo sicer porabiti na Malti, natančneje pri rezervaciji hotelske nastanitve, vsoto pa bodo še povečali za 10 odstotkov, če se bodo odločili za potovanje na otok Gozo. Povprečna cena nastanitve za dve osebi za 14 dni na Malti je sicer 1400 evrov. V letu 2019 je Malto sicer obiskalo 2,8 milijona turistov, v zadnjem letu pa se je število tujih obiskovalcev zmanjšalo za kar 80 odstotkov, kar je pomenilo hud udarec za gospodarstvo, ki se v veliki meri prav tako zanaša na turistični sektor.
Svoje meje Malta odpira za vse tuje obiskovalce, ki bodo lahko izkazali, da so bili v 10 dneh pred prihodom cepljeni, vstop v državo pa bo mogoč tudi z negativnim testom.
S ponedeljkom se za turiste iz večine držav Evropske unije ter Velike Britanije odpira tudi Portugalska, a ob vstopu v državo bo še vedno treba pokazati negativen PCR-test, ki ni starejši od 72 ur. "Od 17. maja lahko vsi potniki iz držav Evropske unije, schengenskega območja in Velike Britanije, v katerih je incidenca okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dnevih pod 500, tudi iz nenujnih razlogov pripotujejo na Portugalsko," je sporočilo zunanje ministrstvo.
Ciper je svoje meje za obiskovalce iz 64 držav sveta, ki so že cepljeni, odprl z 10. majem. Necepljene turiste pa so razdelili v tri skupine držav – zelene, oranžne, rdeče, za vsako pa imajo predvidene ukrepe ob vstopu – za obiskovalce iz zelenih držav tako ni potrebna niti karantena niti negativni test. Za vstop iz rdečih držav, kamor spada večina evropskih držav, tudi Slovenija, pa je treba imeti negativen test, še en test pa morajo obiskovalci opraviti ob prihodu v državo.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.