Medtem ko se Evropa počasi postavlja na noge, se pozornost usmerja v turizem. Številne evropske države ostajajo zaprte za turiste, spet druge pripravljajo sezname držav, katerih epidemiološka slika je najugodnejša. V državah, ki jih je koronavirus najhuje prizadel, kot so Italija, Španija, Velika Britanija in Francija, že vlada nezadovoljstvo zaradi uvrščanja na t. i. 'črne sezname' in izrekanja nedobrodošlice. Preverili smo, kakšne načrte imajo posamezne evropske in ostale svetovne turistične destinacije pri odpiranju svojih meja za turiste.
Avstrija
Tako Slovenija kot Italija sta razočarani, ker je Avstrija glede odprtja meje z obema državama zelo nefleksibilna. Slovenija, ki ima celo boljšo epidemiološko sliko od Avstrije, pričakuje skorajšnjo spremembo stališča Avstrije. Ta je že pred dnevi zrahljala nadzor na meji s Češko, Slovaško in Madžarsko, prav tako tudi z Nemčijo, Liechtensteinom in Švico. Če bodo epidemiološke razmere to dopuščale, načrtujejo s 15. junijem popolno odprtje teh meja. Meje z Italijo ne želi odpreti, pri čemer kot razlog navaja tamkajšnje epidemiološke razmere. Trenutno za vse, ki pridejo v Avstrijo, velja, da morajo imeti s seboj zdravstveno potrdilo, da niso okuženi s koronavirusom. Potrdilo ne sme biti starejše od štirih dni.
Belgija
Belgijske meje ostajajo zaprte, vsa nenujna potovanja v tujino so odsvetovana. Oblasti nameravajo meje za turiste ponovno odpreti 15. junija, ko se odpira tudi večina ostalih evropskih držav.
Hrvaška
Turisti iz Slovenije, Madžarske, Avstrije, Češke, Slovaške, Estonije, Latvije, Litve, Poljske in Nemčije lahko na Hrvaško spet vstopajo brez omejitev, tako kot pred pandemijo. Morajo pa pustiti svoje kontaktne podatke, kot so številka mobilnega telefona, naslov elektronske pošte in naslov bivanja na Hrvaškem. To je mogoče storiti po spletu ali na meji, a bo treba v tem primeru računati na nekaj več čakanja. Karantena pri vstopu v državo ni potrebna.
Ciper
Ciper je razkril svoje načrte za odprtje meje, in sicer za določene države, kjer je epidemiološka slika najugodnejša. Mednarodni leti na Ciper bodo stekli v dveh fazah – 9. junija in 20. junija. V prvi fazi bo vstop dovoljen državljanom Grčije, Malte, Bolgarije, Norveške, Avstrije, Finske, Slovenije, Madžarske, Izraela, Danske, Nemčije, Slovaške in Litve. V drugi fazi pa bodo sprejeli državljane Švice, Poljske, Romunije, Hrvaške, Estonije in Češke. Zanimivo je, da seznam držav ne vključuje dveh držav, katerih državljani v največjem številu obiskujejo Ciper. To sta Rusija in Velika Britanija.
Tisti, ki bodo v državo prišli od 9. junija do 20. junija, torej v prvi fazi odprtja, bodo morali imeti s seboj potrdilo o negativnem testu na koronavirus. Od 20. junija za države, vključene v prvo fazo, to potrdilo ne bo več potrebno.
Češka
Češka je 26. maja odprla mejo z Nemčijo in Avstrijo. Z 27. majem je odprta tudi meja s Slovaško in Madžarsko, a z omejitvami. Prebivalci držav članic EU lahko vstopajo v državo zaradi poslovnih razlogov, obiska sorodnikov ali študija. Vsi morajo opraviti test na koronavirus.
Italija
S 3. junijem bo v Italiji odpravljena omejitev gibanja med deželami, v državi, ki jo je pandemija covid-19 hudo prizadela, pa bodo znova pozdravili državljane članic EU. Tem ob prihodu v državo ne bo treba v obvezno 14-dnevno karanteno. Italijanski zunanji minister je medtem sporočil, da Italija ne bo privolila v diskriminatoren odnos drugih držav in uvrščanja na t. i. 'črne sezname'. Za prihodnjo soboto je napovedal obisk Slovenije.
Danska
Meje so zaprte za vse tuje turiste. Od 25. maja lahko le posamezniki, ki imajo stalno bivališče v eni od petih nordijskih držav (Danska, Finska, Islandija, Norveška in Švedska) ali v Nemčiji vstopijo v državo, če so z nekom na Danskem v razmerju, imajo tam sorodnike ali poslovni sestanek.
Francija
Premier Edouard Philippe je oznanil načrte, da bi Francija odprla meje za EU državljane in Velike Britanije s 15. junijem, ko odprtje države načrtujejo tudi ostali. Potniki, ki bodo prispeli iz Velike Britanije ali Španije, bodo pozvani k prostovoljni samoizolaciji. Turistom, ki niso državljani evropskih držav, vstop v Francijo še ne bo dovoljen, razen v posameznih primerih.
Nemčija
Mejne kontrole na meji z Avstrijo, Švico, Francijo in Dansko in omejitve za potnike, ki pridejo v Nemčijo z letalom iz Italije ali Španije, bodo ostale v veljavi do 15. junija. EU-državljani in državljani Velike Britanije, Švice, Norveške in Islandije in njihovi družinski člani se lahko vrnejo v svojo domovino, lahko pa tudi potujejo skozi Nemčijo, a se tam ne smejo ustaviti.
Grčija
Grško ministrstvo za turizem je objavilo seznam držav, katerih državljani bodo lahko od 15. junija spet vstopali v Grčijo. Na seznamu je 29 držav, med njimi tudi Slovenija. Državljane teh držav pa bodo lahko oblasti ob prihodu v državo naključno testirale. Vstopni točki sta letališči v Atenah in Solunu, ki bo znova odprto na začetku junija. Poleg Slovenije so na tem seznamu še državljani Albanije, Avstralije, Avstrije, Bolgarije, Kitajske, Hrvaške, Cipra, Češke, Danske, Madžarske, Finske, Nemčije, Izraela, Japonske, Latvije, Južne Koreje, Litve, Estonije, Libanona, Črne gore, Nove Zelandije, Severne Makedonije, Malte, Norveške, Slovaške, Srbije, Švice in Romunije. Seznam bo dopolnjen 1. julija. Grčija na seznam ni uvrstila najhuje prizadetih evropskih držav zaradi koronavirusa – Velike Britanije, Francije, Italije in Španije – kar je povzročilo nemalo razburjenja.
Madžarska
Meje so odprte z Romunijo, Slovaško, Češko, Slovenijo in Srbijo. Prav tako tudi s Hrvaško, a le s turistično rezervacijo. Meja z Avstrijo ostaja zaprta.
Islandija
Islandija načrtuje odprtje s 15. junijem. Turiste bodo ob prihodu v državo testirali. Čez nekaj ur bodo nato prejeli rezultat po telefonu, potem ko si bodo naložili aplikacijo za sledenje. Kaj se bo zgodilo s tistimi, ki bodo pozitivni, islandske oblasti še niso dorekle.
Portugalska
Meja s Španijo ostaja zaprta vsaj do 15. junija. A je portugalski minister za zunanje zadeve za portugalske medije dejal, da so turisti na Portugalskem ponovno dobrodošli. Ob prihodu v državo sicer ni obvezna karantena, razen na Azorih, turistom pa bodo na letališču merili temperaturo. Plaže se bodo po načrtih odprle s 6. junijem.
Španija
Meje se bodo za turiste odprle 1. julija. Vse od 17. marca sta meji s Portugalsko in Francijo zaprti, prehod pa je dovoljen le za španske državljane ali rezidente. Trenutno morajo vsi ob prihodu v državo v 14-dnevno karanteno, kar pa namerava španska vlada odpraviti s 1. julijem.
Švica
15. junija Švica odpira mejo z Nemčijo, Avstrijo in Francijo, če bodo razmere ugodne. Meja z Italijo ostaja zaprta. Predvidenih karanten ob prihodu v državo ni.
Velika Britanija
Meje so trenutno odprte. Z 8. junijem bodo morali vsi obiskovalci v karanteno za 14 dni. To ne vključuje državljanov Irske. Vlada bo ukrepe dopolnjevala vsake tri tedne.
Indonezija – Bali
Na Baliju so po uradnih podatkih imeli le 350 primerov okužbe s koronavirusom. Indonezijski otok pričakuje, da bodo turiste znova sprejeli oktobra. Po besedah oblasti bi se najprej lahko odprl otok Java. Balijsko gospodarstvo je močno odvisno od turizma, število turistov pa se je v zadnjih letih še povečalo, v letu 2019 je otok obiskalo 6,3 milijona turistov.
Trenutno je vsem tujim državljanom razen določenih izjem, kot so diplomati, rezidenti in podobno, vstop onemogočen. Vsi, ki pridejo na otok, morajo opraviti test na koronavirus.
Tajska
Lani je Tajska sprejela 40 milijonov obiskovalcev. A vse od marca je turistom vstop prepovedan. Števila okuženih je v državi relativno malo, potrdili so približno 3000 primerov. A oblasti so previdne pri ponovnem odpiranju države. Vrnitev turistov predvidevajo šele za konec leta. Pri tem bodo upoštevale razmere v državah, od koder bi želeli priti turisti. Državljani tistih držav, ki epidemije ne bodo imele pod nadzorom, ne bodo mogli vstopiti v državo. Predvidevajo, da bo letos število turistov padlo za 16 milijonov, a se osredotočajo na domači turizem. Odprli so že nekaj hotelov, nakupovalna središča, muzeje, tržnice in nekatere turistične atrakcije, poroča CNN.
Maldivi
Sanjski Maldivi so skoraj v celoti odvisni od turizma, prvič v 47 letih pa po podatkih lokalnih oblasti v času pandemije niso sprejeli tujih državljanov. Država se namerava za turiste odpreti z julijem. A po informacijah The Telegraph bodo pogoji za vstop v državo zelo strogi. Oblasti pod možne ukrepe navajajo obvezen 14-dnevni obisk. Turisti tako Maldivov ne bodo mogli več obiskati za manj kot 14 dni.
Po prvotnem načrtu bo pred vstopom v državo obvezen test na koronavirus, ki bo moral biti negativen, še dodaten test pa bodo morali turisti opraviti ob prihodu v državo, stal pa bo 100 dolarjev (približno 90 evrov). Na izvide bodo nato obiskovalci čakali do 12 ur v svoji hotelski sobi. Maldivijske oblasti nameravajo uvesti tudi obvezen turistični vizum, ki bo prav tako stal 100 dolarjev oziroma 90 evrov. V državi so sicer potrdili manj kot 1500 primerov okužbe s koronavirusom.
Trump: Evropejci kmalu dobrodošli
Ameriški predsednik Donald Trump je po poročanju revije Forbes dejal, da se nameravajo ZDA kmalu odpreti za evropske države, kjer je epidemiološka slika ugodna. Ameriške oblasti so državljanom EU, Velike Britanije in Irske 13. marca prepovedale vstop v državo. V sredo je Trump odredil prepoved letov v Brazilijo, ki postaja novo svetovno žarišče koronavirusa, ob tem pa namignil, da bodo Evropejci kmalu ponovno dobrodošli v ZDA. A ob tem ni jasno, ali bo Evropa odprla svoja vrata za Američane. Nekatere evropske države po poročanju revije Forbes ne predvidevajo sprejema ameriških turistov, saj trenutna epidemiološka slika v ZDA tega še ne dopušča.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.