Vse letalske povezave z Veliko Britanijo so ukinile Nemčija, Francija, Italija, Poljska, Švedska, Danska, Finska, Avstrija, Bulgarija, Romunija, Malta, Hrvaška, Španija, Litva, Latvija in Estonija, prav tako so ustavili železniški promet v Evrotunelu. Tudi Kanada se je odločila za prepoved letov iz VB. Švica za prihode iz Velike Britanije in Južne Afrike, kjer so prav tako odkrili novi sev novega koronavirusa, uvaja obvezno karanteno. Švedska je medtem prekinila ves promet iz Danske.
Drugod po svetu so se za prekinitev letalskih povezav z Veliko Britanijo odločili še Rusija, Iran, Kuvajt, Argentina in Maroko, Čile pa jih bo prekinil v torek. Hongkong se je poleg odpovedi letov odločil še za podaljšanje karantene za vse, ki so prispeli z otoka v zadnjih 14 dneh.
Savdska Arabija je prepovedala ves letalski in ladijski promet z Združenim kraljestvom za en teden, z možnostjo podaljšanja za še en teden. Vsi potniki iz Evrope ali držav, kjer so odkrili novi sev, se bodo morali za dva tedna samoizolirati in iti na testiranje na novi koronavirus. Sosednji Oman pa je zaradi novega seva novega koronavirusa za en teden zaprl vse meje.
Turčija je poleg z Veliko Britanijo prekinila tudi letalski promet z Dansko, Nizozemsko in Južno Afriko, Izrael pa z Dansko in Južno Afriko.
Nov sev koronavirusa je tudi do 70-odstotkov bolj prenosljiv, pravijo zdravstveni strokovnjaki, a dokazov, da je tudi bolj smrtonosen, ni. Prav tako ni dokazov, da bi na cepiva reagiral drugače.
Britanski zdravstveni minister Matt Hancock je dejal, da je nov sev 'ušel izpod nadzora', medtem pa Danska, Italija in Nizozemska že poročajo, da so ga zaznali tudi pri njih. Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je pozval zdravstvene oblasti in laboratorije evropskih držav, naj podrobno analizirajo novi sev virusa in poskušajo odkriti njegovo pojavnost in širjenje.
Premier Boris Johnson pa je za danes sklical sestanek vladnega urada za izredne razmere, na katerem so razpravljali predvsem o mednarodnem prometu, še posebej tovornem. Za London in jugovzhodno Anglijo je Johnson sicer odredil zaprtje javnega življenja in uvedel stroge ukrepe za omejitev širjenja virusa vsaj do konca božično-novoletnih praznikov. Ukrepi zadevajo 16 milijonov ljudi. Ljudje se tako ne bodo smeli več družiti z drugimi ljudmi, razen tistimi iz lastnega gospodinjstva. Vse trgovine in lokali so zaprti, razen trgovin z nujnimi potrebščinami.
Velika Britanija se je po zagotovilih Johnsona sposobna spoprijeti z začasnimi zamudami pri uvozu v državo, ki so nastale zaradi francoskega zaprtja meje. Ob tem je poudaril, da so trgovine dobro založene, dobavne verige pa označil za robustne. Napovedal je, da bodo zapleti na meji s Francijo rešeni v nekaj urah.
Nizozemska je dejala, da bodo vse lete iz VB prepovedali najmanj do 1. januarja, prav tako bodo vstop v državo prepovedali potnikom, ki bodo od tam prišli s trajektom.
Francija je vse povezave z Veliko Britanijo prekinila v nedeljo za 48 ur, vključno s tovornim prometom. Mogoče ne bo niti potovanje iz Folkestona v francoski Calais, medtem ko bodo vlaki iz Calaisa v Folkestone še vedno vozili. Zaradi francoskih omejitev so zaprli tudi terminal za trajekte v Dovru.
Irska je naznanila, da bodo leti iz Združenega kraljestva prepovedani vsaj za 48 ur, dodali pa so, da je v interesu javnega zdravja, da ljudje v tem času ne potujejo, ne z letali ne po morju.
Tudi Nemčija se je odločila za prepoved letov iz Združenega kraljestva. Nemške poštne službe ne sprejemajo več pošiljk za Veliko Britanijo in Irsko, saj so bile transportne poti med celino in otokoma prekinjene zaradi odkritja novega seva koronavirusa. Predor pod Rokavskim prelivom bo za promet ostal zaprt še vsaj 48 ur, ustavljene so številne letalske povezave, do težav prihaja tudi v ladijskem prometu.
Nemški poštni in logistični velikan Deutsche Post DHL je sporočil, da so morali zaradi številnih ovir popolnoma ustaviti sprejemanje paketov. Pakete, ki so jih že sprejeli, bodo vrnili pošiljateljem. Še vedno pa sprejemajo navadna pisma, namenjena v Veliko Britanijo in na Irsko.
Na Otoku se krepijo strahovi pred pomanjkanjem sveže hrane zaradi izolacije
Na Otoku se krepijo strahovi, da bi v državi zaradi skoraj popolnega zaprtja transportnih poti prišlo do pomanjkanja sveže hrane. Vse več držav je namreč zaradi pojava novega seva koronavirusa zaprlo transportne poti, Francija pa je z zaprtjem meje ustavila ves promet prek pristanišča Dover, ki ga vsak dan prečka skoraj 10.000 tovornjakov.
Čeprav naj bi bilo zaprtje prometa čez Dover le 48-urno, pa se krepijo strahovi, da bi v primeru daljšega zaprtja prišlo do pomanjkanja svežega sadja in zelenjave. "Trgovci so dobro založeni in pred božičem ne pričakujemo večjih težav. Če pa bo zaprtje francoske meje daljše, pa bi se lahko soočili s težavami," je dejal direktor britanskega konzorcija trgovcev Andrew Opie.
Veriga supermarketov Sainsbury's je prav tako zagotovila, da imajo vse potrebno za božično kosilo že v državi in na zalogi. Vendar pa bi, če ne bo prišlo do odprtja, nato prišlo do pomanjkanja solate, cvetače, brokolija in citrusa - dobrin, ki jih Britanci uvažajo vse leto.
Vodja mednarodnih odnosov pri britanskem združenju malih podjetij James Siblex pa je opozoril, da bi do pomanjkanja in višjih cen lahko prišlo tudi zaradi brexita, saj že sedaj zaradi nejasnosti o prihodnjih odnosih med Veliko Britanijo in EU prihaja do motenj v dobavni verigi.
"Čeprav lahko uvozimo dobrine iz Francije, pa nihče ne bo pošiljal tovornjakov v Veliko Britanijo brez zagotovila, da se bodo v doglednem času lahko vrnili v EU," je opozoril. Čez 10 dni bo namreč Velika Britanija zapustila enotni trg EU in carinsko unijo, dogovora o prihodnjih odnosih pa še ni.
Janša: V EU intenzivno usklajevanje glede novega seva koronavirusa
Slovenija trenutno nima neposrednih letalskih povezav z Veliko Britanijo. Kot je sporočil premier Janez Janša, nove različica virusa ni le v Veliki Britaniji, ampak tudi v naši soseščini. Ponoči so uskaljevali ukrepe za popolno zaporo meja tako kot druge države. Če se bo Slovenija za to odločila, se bomo usklajevali v okviru Evropske komisije, je dejal Janša.
Ko gre za tako drastičen ukrep, je po njegovih besedah namreč še posebej potrebno sodelovanje na obeh straneh meje, da ne pride do še večjih težav za ljudi.
Že danes sicer odsvetujejo vsem, ki načrtujejo kakršna koli nenujna potovanja do sredine marca, da jih odložijo na poznejši čas. Tudi vsem, ki v tem času načrtujejo obisk Slovenije, svetujejo, naj ga preložijo, je dejal.
WHO: Novi sev novega koronavirusa je mogoče nadzirati
Novi sev novega koronavirusa, ki so ga našli v Veliki Britaniji, se širi hitreje, a ga je mogoče zajeziti tako kot vse doslej znane seve, so danes izpostavili predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
"Razmere niso ušle izpod nadzora, a jih ne moremo prepustiti samim sebi," je dejal vodja WHO za izredne razmere Mike Ryan na novinarski konferenci. Države je pozval k uresničevanju preizkušenih zdravstvenih ukrepov. Po podatkih WHO ljudje, ki se okužijo z novim sevom, povprečno okužijo 1,5 osebe. Reprodukcijska stopnja je bila pred tem v Veliki Britaniji 1,1.
Britanski znanstveniki še vedno skušajo ugotoviti, v kolikšni meri gre pripisati ta porast spremembam v virusu in koliko je povezan z vedenjskimi dejavniki med prebivalci, je povedala glavna znanstvenica WHO za covid-19 Maria Van Kerkhove. Izpostavila je še, da doslej ni bilo dokazov, da bi novi sev virusa povzročil bolj hudo ali bolj smrtonosno obliko covida-19.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.