V Sloveniji smo po besedah Janeza Janše doslej dobili nekaj več kot 76.000 odmerkov cepiva, večino smo jih porabili, gre pa za cepivi podjetij Pfizer/Biontech in Moderna. Februarja naj bi prispelo še 110.000 doz – vlada računa predvsem na dvojec Pfizer/Biontech, ki napoveduje, da bo iz tedna v teden še dodatno povečeval število odmerkov.
Slovenija bi morala dobiti še 80.000 doz cepiva AstraZeneca, a je dobava zaradi zapletov v proizvodnji in spora med Evropsko unijo in proizvajalcem pod vprašajem. Te doze za zdaj zato niso vključene v načrt cepljenja in bodo v primeru dobave vključene dodatno, napoveduje predsednik vlade.
Za mesec marec Evropska unija upa, da bi regulatorji lahko odobrili cepivo podjetja Johnson & Johnson. Gre za edino cepivo doslej, ki temelji na zgolj enem odmerku, kar bi lahko globalno močno pospešilo hitrost cepljenja. Čeprav je cepivo v povprečju 66-odstotno učinkovito, pa z le enim odmerkom pri kar 85 odstotkih okuženih prepreči razvoj najhujših oblik bolezni. S tem bi lahko po ocenah strokovnjakov močno sprostili pritisk na bolnišnice ter pomembno spremenili potek epidemije. Tega je EU naročila nekaj 100 milijonov odmerkov.
Podobno časovnico odobritve ima tudi ameriško cepivo Nova-vax. V zaključnih fazah testiranja je cepivo podjetja Valneva, medtem ko se je dvojcu Sanofi/GSK zapletlo. Na njihovo cepivo zato ne gre računati pred jesenjo.
Znotraj držav članic pa je le Madžarska odobrila uporabo ruskega cepiva Sputnik in kitajskega Sino-pharm. Na Balkanu z obema že množično cepijo Srbi. Sicer pa tako Rusi kot Kitajci večino cepiv izvažajo v Azijo ter Srednjo in Južno Ameriko.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.