Mladi, stari od 12 do 17 let, bodo morali od 1. novembra predložiti dokazilo o prebolelosti, cepljenju ali negativnem izvidu na novi koronavirus, če bodo želeli sodelovati na dogodkih ali vstopiti v restavracije, lokale ter kulturne in športne ustanove. Pogoj PC morajo sicer že zdaj izpolnjevati vsi odrasli, po novem pa bodo morali Estonci ob covidnem potrdilu predložiti tudi osebno izkaznico.

Od novembra dalje se bodo morali vsi dogodki in vse aktivnosti končati ob 23. uri. To bo najbolj prizadelo predvsem nočne klub in bare. Verjetnost širjenja novega koronavirusa je namreč večja pri večernih aktivnostih, ko je v igri alkohol, je odločitev v četrtek utemeljila premierka Kajas Kallas.
V Estoniji v zadnjem času beležijo hiter porast okužb. V zadnjih 14 dneh so na 100.000 prebivalcev potrdili 1478 novih okužb. V državi z 1,2 milijona prebivalci je sicer polno cepljenih 57 odstotkov ljudi.
V Avstriji več kot 5800 novih okužb
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili še 5861 okužb z novim koronavirusom. Nazadnje so imeli pri naših severnih sosedih po več kot 5000 okužb dnevno lani novembra. Vse več covidnih bolnikov potrebuje tudi bolnišnično oskrbo.
V bolnišnicah se trenutno zdravi 1370 covidnih bolnikov, kar je 81 več kot v četrtek. Na intenzivni negi je 280 ljudi. V zadnjem tednu je covid terjal še okoli sto življenj, od tega v četrtek 17.
V Avstriji se je sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev povzpela na 313,1. Trenutno imajo skoraj 40.000 aktivnih primerov okužb.
Prvi primer okužbe s koronavirusom zabeležili tudi na Tongi
Tudi v tihomorski otoški državici Tonga so zabeležili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, je sporočil premier Pohiva Tu'i'onetoa. Otočje, ki leži kakih 2300 kilometrov severno od Nove Zelandije, ima sicer že vse od začetka pandemije svoje meje zaprte in doslej so bili ena redkih držav brez covida-19.
Okužbo z novim koronavirusom so potrdili pri potniku na sredinem letu iz novozelandskega Christchurcha, s katerim so v domovino vračali državljane. Na letalu je bilo sicer še 214 ljudi, ki so zdaj vsi v karanteni, je pojasnil premier.
Po poročanju lokalnih medijev naj bi bili na krovu sezonski delavci ter nekateri člani olimpijske ekipe, ki so avgusta po vračanju iz Tokia obtičali na Novi Zelandiji. Ker so imeli na Novi Zelandiji primere okužb z novim koronavirusom, so jim prepovedali vrnitev na otočje.
Tihomorsko kraljestvo Tonga sicer sestavlja več kot 170 otokov, na katerih pa živi skupno zgolj okoli 100.000 ljudi.
Hrvaški zdravniki bodo k cepljenju pozivali starejše od 65 let, 4392 novih okužb
Hrvaški družinski zdravniki bodo morali v 15 dneh poklicati vse svoje necepljene paciente, starejše od 65 let, da bi jih spodbudili k cepljenju proti covidu-19, je danes dejal hrvaški minister za zdravje Vili Beroš. V minulih 24 urah so na Hrvaškem ob 12.207 testih potrdili 4392 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je še 26 covidnih bolnikov.
Kot je povedal Beroš, je hrvaški štab civilne zaščite sprejel odločitev, da bodo morali družinski zdravniki v 15 delovnih dneh poklicati vse svoje paciente, ki niso cepljeni in imajo več kot 65 let ter jim pojasniti vse prednosti cepljenja. Starejši so zaradi pešanja imunskega sistema z leti med najbolj ogroženimi skupinami za okužbo z novim koronavirusom, še posebej, če trpijo s kakšno izmed kroničnih bolezni, je poudaril minister.
Na Hrvaškem je nekaj manj kot 854.000 prebivalcev starejših od 65 let in Beroš se je zavzel za to, da je treba vzpostaviti stik z vsemi, ki niso cepljeni.
Če zdravniki v 15 dneh ne bodo po telefonu uspeli doseči vseh svojih pacientov, bodo imeli še 30 dni, da pridejo v stik z njimi preko patronažne službe ali z osebnim obiskom na domu. Manj mobilne ali bolne bodo morali tudi cepiti na domu, če se bodo tako odločili. Po poteku drugega roka pa bodo imeli zdravniki še sedem dni časa, da o rezultatih te akcije obvestijo ministrstvo za zdravje.
Beroš je zanikal, da to pomeni obvezno cepljenje starejših, čeprav ni povsem zavrnil te možnosti. Hkrati je pozval vse starejše, ki se niso cepili, naj se tudi sami obrnejo na svoje zdravnike in se posvetujejo glede cepljenja. Izpostavil je, da so v nekaterih družinskih ordinacijah cepili več kot 90 odstotkov starejših pacientov, v nekaterih pa komaj petino.
Ravnateljica zagrebške klinike za infekcijske bolezni Alemka Markotić je k cepljenju pozvala tudi vse ženske, ki načrtujejo nosečnost. Poziv sicer ne velja za tiste, ki so že noseče. Pri tem je izpostavila nedavni primer v Splitu, ko so morali pri nosečnici, ki je zbolela s covidom, predčasno sprožiti porod, da bi rešili otroka. Medtem pa ženska še zmeraj potrebuje pomoč medicinskih ventilatorjev.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je novinarjem dejal, da ne razmišljajo o dodatni širitvi uporabe covidnih potrdil, potem ko so jih uveljavili v zdravstvu in socialni oskrbi.
Člani štaba so pozvali vse, ki se niso cepili, naj to storijo. Izrazili so zadovoljstvo, ker se je v tem tednu s prvim odmerkom cepilo nekaj več ljudi kot prejšnji teden. Do četrtka zvečer je bilo polno cepljenih skoraj 53 odstotkov odraslih prebivalcev. Medtem so začeli cepiti tudi s tretjim odmerkom.
V minulih 24 urah so v državi našteli 4392 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, je dejal direktor Hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak. Povedal je, da so od ponedeljka imeli za nekaj manj kot 49 odstotkov več novih primerov okužb kot v prvih petih dneh prejšnjega tedna. Incidenca na 100.000 prebivalcev znaša 925, stopnja smrtnosti na milijon prebivalcev pa 2257,7.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.