Včeraj smo v Sloveniji na okužbo s SARS-CoV-2 s PCR-testi testirali 4012 oseb, okužbo smo potrdili pri 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka, kar je približno toliko kot dan prej. Opravljenih je bilo še 29.583 hitrih antigenskih testov (HAT), a podatka o pozitivnih ni, saj te zadnje mesece še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi.
Število aktivnih okužb je padlo pod 5000 – v državi imamo trenutno po podatkih Sledilnika covid-19 4800 aktivnih primerov okužbe. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pa to število danes znaša 4788.
V bolnišnicah se zdravi 265 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 79. Število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je v primerjavi z dnevom prej tako zmanjšalo za 12, šest manj jih je na oddelkih za intenzivno nego. Tri osebe s covidom-19 so umrle, pa je sporočila Vlada RS.
Iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so sporočili, da so v naši največji bolnišnici hospitalizirani 104 covidni bolniki, 32 jih potrebuje intenzivno terapijo. Grafični prikaz stanja bolnikov s covidom-19 za obdobje od 16. do 26. maja pa so posredovali tudi iz UKC Maribor. Število vseh hospitaliziranih covidnih bolnikov znaša 57 – od tega je na intenzivnem zdravljenju 20 pacientov, na akutnem oddelku pa 37.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 288. V primerjavi s podatki, ki so jih sporočili v sredo, ko je znašalo 287, se tako ni bistveno spremenilo.
S prvim odmerkom smo v Sloveniji doslej cepili 643.741 oseb, starejši od 18 let – delež znaša 37,3 odstotka. Dva odmerka cepiva pa je prejelo 362.374 Slovencev, kar predstavlja 21-odstotni delež precepljenosti. Covid-19 je prebolelo 243.090 oseb.
Angleški sev prevladal: delež te različice med 10 odstotki pozitivnih vzorcev PCR v zadnjem tednu dosegel 100 odstotkov
Maja Bratuša, ki je vodila konferenco, je uvodoma spregovorila o aktualnem epidemiološkem stanju, pa tudi o prisotnosti različic virusa pri nas. Angleška različica novega koronavirusa je prevladala, saj je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) ugotovil, da je med pozitivnimi PCR-testi v zadnjem tednu njen delež dosegel 100 odstotkov. Tudi pri bolnikih, ki se zdravijo na intenzivnih oddelkih, so to različico potrdili v 100 odstotkih primerov.
V zadnji seriji so v NLZOH potrdili tudi nov primer brazilske različice, doslej pa skupaj štiri. Zadnjega so odkrili v Kopru. Poleg tega so pristojni potrdili še en primer indijske različice virusa (B.1.617.2), skupaj doslej dva. Novi primer je povezan s tistim, ki so ga prejšnji teden odkrili na Koroškem.
Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) pa so v zadnjem tednu potrdili po en primer indijske in brazilske različice virusa, oba sta povezana z bivanjem v tujini. Primera so obravnavali epidemiologi, sprejeti so bili ustrezni ukrepi. Južnoafriško različico so doslej skupaj zaznali v 29 primerih, nigerijsko pa v 48 primerih. NLZOH je v zadnjem tednu potrdil tudi 267 novih primerov angleške različice, skupaj pa doslej v že 3881 vzorcih. IMI je to različico doslej zaznal v skupaj 4382 vzorcih, je še povedala Bratuša.
Sodeloval je tudi minister za javno upravo Boštjan Koritnik. "Vesel sem, da je vlada sprejela predlog Dogovora o odpravi varčevalnih ukrepov v zvezi s povračili stroškov in drugimi prejemki javnih uslužbencev. S potrditvijo dogovora bi lahko s 1. junijem sprostitev varčevalnih ukrepov začela veljati," je dejal. Nekateri zneski za dnevnice, regres za letni dopust, jubilejne nagrade in potne stroške se bodo s tem nekoliko spremenili; zelo pomembna sprememba se nanaša tudi na debirokratizacijo.
"Ključne spremembe: višina letnega regresa se dviga na 1050 evrov, po več letih dogovarjanj se urejajo tudi povračila potnih stroškov. Doslej se je pri potnih stroških preverjalo za vsakega uslužbenca posebej, ali je bil takrat, ko je prišel na delo in odšel domov, na voljo javni prevoz." Podpisniki sporazuma so soglašali, da se pri ugotavljanju razdalje od doma do službe upošteva najkrajša možna pot. Izplačilo plače se pri proračunskih porabnikih po besedah ministra premakne najkasneje na 10. dan v mesecu. Dvigajo se tudi nagrade dijakom in študentom za obvezno opravljanje prakse. Dijaki bodo odslej dobili 86 evrov, študentje pa 172 evrov.
Zdravstveni minister Janez Poklukar je dejal, da ima kljub ugodni epidemiološki situaciji veliko prošnjo za vse prebivalke in prebivalce. "Prosim vas, da še naprej spoštujete vse preventivne ukrepe: medsebojno razdaljo, razkuževanje, maske, kihamo in kašljajmo v rokav, ostanimo doma, če zbolimo."
Tri regije ostajajo rumene, večina ukrepov pa ta teden ostaja enaka kot prejšnji teden. "Na podlagi rezultatov, ki jim bomo sledili v naslednjem tednu, pa bomo znova odločali in nadalje sproščali ukrepe," je napovedal. "Zelo me veseli, da se epidemija umirja. Poleg cepljenja in učinka ukrepov iz začetka meseca maja so na naši strani tudi toplejši dnevi in meseci. /.../ Kot velik podpornik slovenskega športa prosim vse udeležence športnih dogodkov, da podporo slovenskim športnikom izražajo ob upoštevanju varnostne razdalje in nošenju mask. Naj navijanje ob športnih dogodkih da zagon športnikom, ne virusu."
Obvezna uporaba zaščitnih mask za gledalce na športnih prireditvah
Vlada je dopolnila odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov, ki določa obvezno uporabo zaščitnih mask za gledalce. Za nadzor bodo odgovorni organizatorji tekmovanj, določene pa so izjeme za mlajše od 15 let in bodo na tekmah z ožjimi družinskimi člani ali skrbniki. Izjema velja tudi za športnike in strokovne delavce v športu pri izvajanju športnih dejavnosti.
S spremembo uporaba zaščitnih mask za športnike in strokovne delavce v športu ni več obvezna, vendar samo ob neposrednem izvajanju športnih dejavnosti, kot so denimo treningi v dvorani pri kolektivnih športih. Uporaba zaščitne maske ni obvezna tudi za osebe, ki izvajajo individualno športno vadbo, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj treh metrov.
Vlada je danes – tako minister – sprejela zelo pomemben dokument, in sicer Splošni dogovor za pogodbeno leto 2021. "Letos smo posebno pozornost namenili področjem, ki so bila že pred epidemijo podhranjena, v zadnjem letu pa se je pomanjkanje še bolj pokazalo." Za področje duševnega zdravja otrok in mladostnikov se bo namenilo dodatnih 2,2 milijona evrov v deležu obveznega zdravstvenega zavarovanja. Uvaja se tudi obveznost opredeljevanja splošnih zdravnikov v ambulantah družinske medicine, tako da nobena zavarovana oseba ne ostane brez izbranega osebnega zdravnika. Določene so nove, nižje cene za storitve zdravljenja bolezni covid-19.
Pred 1. januarjem 2020 je zdravljenje koronavirusne bolezni brez zapletov 'stalo' 8000 evrov, po 1. januarju 2021 pa 3523 evrov. Pred 1. januarjem lani je zdravljenje bolezni covid-19 z zapleti po besedah ministra stalo 16.001 evro, po 1. januarju letos pa 6301 evro. "Kljub znižanju so nove cene za covidne storitve še vedno za 34 odstotkov višje od cen za zdravljenje ostalih virusnih obolenj." Glede na dejanske kadrovske potrebe v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je uveljavljen prvi korak pri določitvi novih kadrovskih normativov na področju zdravstva, in sicer je določen nov normativ na področju Nege III, je še razložil minister.
Poklukar je sicer komentiral tudi opozorila novomeške bolnišnice o preobremenjenosti njihovega urgentnega centra. Kot je dejal, so že v sredo potekali prvi sestanki med bolnišnico, ministrstvom in ostalimi izvajalci zdravstvenih storitev s tega območja. S pogovori bodo nadaljevali v prihodnjih dneh, da zagotovijo dostopno zdravstvo za vse prebivalce, je pojasnil minister. Poudaril je, da situacija ta trenutek ni enostavna, kajti organizacija urgentnih centrov pred leti iz več razlogov ni bila do konca izvedena.
Kot je dejal Poklukar, imajo tudi pomisleke o pravilnosti uveljavitvi urgentnih centrov in razmišljajo o možnih spremembah sistema. Po njegovih napovedih bodo opravili širok dialog, v katerega nameravajo vključiti tudi primarni nivo, enote za hitre preglede namreč še vedno pokriva primarno zdravstveno varstvo. "Imamo že čez 100 urgentnih zdravnikov, v naslednjih letih jih bo že 170. Sistem je treba oceniti, pogledati, kje smo in se odločiti, kako naprej," je še dodal.
Na športne dogodke pa se je navezala tudi vodja svetovalne skupine za covid pri MZ Mateja Logar. "Jasno je, da navijači prinesejo vzdušje in polet športnikom. Toda upoštevati moramo, da velika gostota ljudi na enem mestu in v takšni epidemiološki situaciji še vedno predstavlja potencialno nevarno stanje. /.../ Smo na pravi poti, vseeno pa ni čas, da bi začeli s popolnim sproščanjem brez kakršnih koli omejitev. Še vedno smo namreč v epidemiji."
V naslednjih dneh pričakujejo, da se bo število okužb še dodatno zmanjševalo, kar bo omogočilo dodatno sproščanje ukrepov, za katerega se ta teden niso odločili. "Treba je pretehtati, kaj je v dani epidemiološki situaciji še varno," je dejala Logarjeva. Po njenih besedah se trudijo slediti semaforju, a trenutno še niso vse regije v Sloveniji v zeleni fazi, kar je bil eden od razlogov, da ostanejo pri dosedanjih pogojih.
Epidemiologi bodo po njenih besedah zdaj lahko znova pričeli z rednim epidemiološkim sledenjem vseh kontaktov. "Ta zelena faza je samo lokalna. Po kriterijih evropskega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) smo še kar precej oddaljeni od tega, da bi bili v zeleni fazi." Skupaj bomo, kot pravi, morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo. "Bolj ko jih vsak posameznik sprejme, prej bomo na cilju in bomo lahko začeli živeti čim bolj normalno. Zavedati se moramo, da je letošnja situacija konec maja in v začetku junija popolnoma drugačna, kot je bila lani. Dnevna pojavnost je bila takrat eden ali dva potrjena primera, danes pa imamo več kot 300 dnevnih okužb."
Logarjeva je še povedala, da je v Sloveniji okrog 400 oseb, ki so prejele vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, a so zbolele. Tistih, ki so prejeli dva odmerka cepiva in potem zboleli, pa je še bistveno manj. Pri večini je šlo za blag potek bolezni in ni bil potreben sprejem v bolnišnico. Za zelo blag potek bolezni je šlo po njenih besedah tudi v primeru dveh izbruhov okužb med oskrbovanci v domovih za starejše, ki so bili ravno tako cepljeni.
Po njenih besedah prebolevniško plazmo še vedno zbira zavod za transfuzijsko medicino. Prejemniki so predvsem osebe z imunskim pomanjkljivostmi ali prejemniki nekaterih bioloških zdravil, pri kateri pričakujejo, da je imunski sistem tako zavrt, da sami pravzaprav ne bodo tvorili protiteles. Kot je še pojasnila Logarjeva, pa je še prezgodaj, da bi lahko govorili o rezultatih tega zdravljenja, gre tudi za precej heterogeno skupino. Bodo pa podatke še analizirali.
Spregovorila je tudi Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata, ki je dejala, da se epidemiološke razmere vztrajno izboljšujejo, dobri rezultati pa so posledica odgovornega ravnanja vseh državljanov. Inšpektorji so po njenih besedah ugotovili, da če oseba zavrne določeno cepivo in izrazi željo po cepljenju z drugim, jo izvajalec cepljenja vpiše v seznam za želeno cepivo.
Na novinarski konferenci je sodeloval tudi namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak. "Ob vstopu v Slovenijo se po novem odloku priznavajo tudi negativni testi in dokazila iz Srbije. Med izjemami, ki lahko vstopijo v Slovenijo brez karantene in testa, so tudi otroci do 15. leta, ki potujejo v organizirani skupini v spremstvu," je opisal nekatere spremembe pri prehajanju meja.
KOMENTARJI (461)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.