Glede na podatke Univerze Johns Hopkins se je s koronavirusom po svetu okužilo že več kot 204 milijonov ljudi. Največ okužb so potrdili v ZDA (več kot 37 milijonov), Indiji (več kot 32 milijonov) in Braziliji (več kot 20 milijonov). Sledijo še Velika Britanija, Rusija in Francija.
Po svetu je umrlo že več kot 429 tisoč covidnih bolnikov. Samo v zadnjih 28 dneh je umrlo 17.773 ljudi.
Italija želi pred začetkom šolskega leta pospešiti cepljenje
Italija želi pred začetkom šolskega leta pospešiti cepljenje otrok in mladostnikov proti covidu-19. Stare od 12 do 18 let je treba cepiti prednostno, tudi če na cepljenje niso naročeni, je danes oblasti v posameznih deželah pozval posebni predstavnik vlade za cepljenje Paolo Figliuolo. Nova ureditev naj bi začela veljati 16. avgusta.
Vlada upa, da bodo do začetka šolskega leta cepili 60 odstotkov otrok, starejših od 12 let. Trenutno sta za mlajše od 18 let odobreni le cepivi proizvajalcev Pfizer in Moderna, proti covidu-19 pa je z vsaj enim odmerkom zaenkrat cepljenih 40 odstotkov od približno 4,6 milijona mlajših od 19 let, v celoti pa 23 odstotkov.
Niti enega odmerka še ni prejelo približno 1,6 milijona mladih v tej starostni skupini in oblasti želijo z novo ureditvijo cepljenja doseči prav njih, pismo, ki ga je poslal Figliuolo. Italijanski premier Mario Draghi je medtem minuli teden obljubil, da se bo šola septembra začela s poukom v učilnicah.
Z novim šolskim letom bo sicer za šolsko osebje, univerzitetne profesorje in študente obvezno covidno potrdilo, kar pa v šolskem sektorju sproža polemiko. Sindikati kritizirajo odločitev vlade, po kateri zaposlenim v šolstvu, ki ne bi imeli ustreznega potrdila, grozi suspenz z delovnega mesta brez plačila.
"V kategoriji, ki je 90-odstotno cepljena, takšen ukrep povzroča močne napetosti," navedbe sindikatov povzema avstrijska tiskovna agencija APA.
Kitajska je odobrila prvo klinično raziskavo mešanja cepiv
Kitajski regulator za zdravila je zaradi hitrega naraščanja okužb z različico delta odobril prvo klinično raziskavo mešanja cepiv. Z njo bodo preverjali učinkovitost združevanja vektorskega cepiva podjetja Sinovac z DNK-cepivom, ki ga je razvilo ameriško farmacevtsko podjetje Inovio, poroča France24.
Predklinične raziskave so pokazale, da "dva odmerka različnih cepiv povzročita še močnejši in bolj uravnotežen imunski odziv", je dejal predsednik podjetja Advaccine Biopharmaceuticals Suzhou Wang Bin.
Obstaja več vrst cepiv proti covidu-19, vključno s tistimi, ki uporabljajo vektorskih ali oslabljen virus ter cepiv na osnovi RNA ali DNK, ki uporabljajo izdelane različice genetske kode koronavirusa. Pet od sedmih odobrenih cepiv na Kitajskem je vektorskih cepiv, ki zahtevajo dva odmerka.
Svetovna zdravstvena organizacija je sicer opozorila, da trenutno nimajo dovolj podatkov, da bi lahko zagotovili, da je mešanje dveh različnih cepiv varno ter da lahko poveča imunost.
Inovio podatkov o učinkovitosti ni objavil. To je prvo cepivo na osnovi DNK, ki so ga preizkusili na Kitajskem, ki se bori z najhujšim izbruhom koronavirusa v zadnjih mesecih. Oblasti ob tem trdijo, da je bilo veliko okuženih že cepljenih.
To je dodatno prispevalo k pozivom, da dva največja kitajska proizvajalca cepiv – državni Sinopharm in Sinovac, ki je v zasebni lasti, – predložita podatke, ki dokazujejo, da njihova cepiva delujejo tudi proti različici delta. Peking sicer še ni odobril tujih cepiv za domačo uporabo.
Macron: Epidemiološke razmere v Franciji vse težje
"Zaradi vpliva različice delta so zdravstvene razmere vse težje," je ob začetku videokonferenčega posveta o epidemiji povedal francoski predsednik, ki je v svoji poletni rezidenci v Breganconu. "Zdravstvena kriza še ni končana, z virusom bomo živeli še dolgo," je dejal.
Število okužb in hospitalizacij covidnih bolnikov se na francoskih čezmorskih ozemljih, kjer je precepljenost precej nižja kot v celinskem delu države, hitro povečuje. Razmere so najbolj skrb zbujajoče na antilskih otokih Martinique in Guadeloupe v Karibskem morju. Minister, pristojen za čezmorska ozemlja, Sebastien Lecornu je v torek povedal, da sedemdnevna incidenca na otoku Guadeloupe presega 1700 primerov na 100.000 prebivalcev, na otoku Martinique pa znaša 1165.
"Na teh dveh ozemljih je precepljenost še vedno zelo nizka. Enaka je tretjini tiste v celinski Franciji. Cepljenih je zgolj 20 odstotkov starejših od 12 let, v celinskem delu države pa 66," je povedal Macron."Če smo potrebovali dokaz, da je cepljenje najboljši odgovor na različico delta, so Antili na žalost, če se lahko tako izrazim, kruti dokaz," je povedal. "Tam je eksplozija hude oblike bolezni. Razmere so dramatične in zahtevajo solidarnost celotnega naroda," je dejal.
Lecornu se sicer mudi na obisku na Guadeloupu, kamor je z njim prispelo 274 zdravstvenih delavcev in 60 gasilcev. Tam bo treba zaradi slabih epidemioloških razmer vzpostaviti dodatnih sto postelj za intenzivno nego.
Francoski cepilni centri ob uvedbi covidnega potrdila tarča vandalov
Vandali so napadli več cepilnih centrov in tudi druge zdravstvene ustanove, nekatere pa so porisali z nacističnimi simboli. Jezo je spodbudila uvedba covidnega potrdila, ki prikazuje status cepljenja oz. negativen test na covid-19. Ta je zdaj obvezen za vstop v restavracije, vlake in na številna druga javna mesta.
V francoski prestolnici in še nekaterih drugih mestih so sicer v nedeljo znova množično protestirali proti nekaterim covidnim ukrepom – skupno se je na ulice podalo skoraj četrt milijona ljudi. Protesti so večinoma minili mirno, po vsej državi so aretirali 35 ljudi. Protesti proti covidnemu potrdilu so potekali tudi v Italiji, a so bili precej manj množični. Trdili so, da covidna potrdila omejujejo svobodo posameznika.
Od 12. julija je bilo sicer vandaliziranih že 22 zdravstvenih ustanov, med njimi 15 centrov za cepljenje, pet centrov za testiranje na covid-19 in en medicinski laboratorij, je za Reuters dejal uradnik notranjega ministrstva. Po vsej državi so bili cepilni centri ter druge zdravstvene ustanove označeni s svastikami in podobnimi grafiti.
V dolini Loire so prejšnji mesec na stene cepilnih centrov naslikali Davidove zvezde, ki so jih morali v nacistični Nemčiji nositi vsi Judje. "To grozoto bomo očistili, to je odvratno. Ti rasistični in strahopetni napadi so prizadeli tudi druga središča," je dejal župan Neuille-Pont-Pierra Michel Jollivet.
V nedeljo so uslužbenci cepilnega centra v Toulouseu na stenah odkrili napis "Nekega dne bo vse to razneslo," poročajo lokalni mediji. Notranji minister Gerald Darmanin je ob tem dejal, da bodo storilci hudo kaznovani, vendar pa doslej večjih aretacij še ni bilo.
Francija je sicer zabeležila že več kot 112 tisoč smrti, povezanih s covidom-19. Skupaj se je v Franciji okužilo že 6,33 milijona ljudi. Po upočasnitvi okužb po tretjem zaprtju javnega življenja v Francije letos spomladi je različica delta povzročila nov porast novih primerov okužbe. Na dan jih zdaj v povprečju zabeležijo več kot 22 tisoč.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.