Slovenija je med državami, v katerih so šole zaprte najdlje časa. Ukrep zbuja vse več pomislekov, očitno pa mu niso najbolj naklonjeni niti v epidemioloških službah. Kot je na današnji vladni novinarski konferenci povedal predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel, so vladi predlagali, naj ne glede na obarvanost regij odpre šole za vse učence do petega razreda. Na vprašanje, kdaj so to storili, pa je odgovoril, da je bilo "ustno to povedano že neštetokrat, zadnji dopis pa je bil iz prejšnjega meseca, zagotovo pa pred odpiranjem šol in pred prvim množičnim testiranjem".
Prav tako so predlagali, naj se ukine omejitev gibanja med regijami in občinami. Dopis je bil sestavljen v ponedeljek, včeraj so predlog še enkrat predstavili odločevalcem, ki pa ga bodo – tako pravi Fafangel – obravnavali kasneje.
Razlog: ker je Slovenija majhna država, lahko že majhna nihanja v številu primerov povzročajo velika nihanja na semaforju, s katerim vlada prilagaja odziv na epidemijo. "Težava je, ker epidemiološki kazalniki usmerjajo vladne ukrepe in vladni ukrepi šofirajo in omejujejo pravice prebivalstva do šolanja, do dela, do dejavnosti, do prehoda iz regij," je pojasnil Fafangel.
Janša: Reagirali bomo v skladu z vladnim načrtom
Fafanglove besede je na popoldanski novinarski konferenci komentiral tudi premier Janez Janša. Ta je dejal, da je poleg dotičnega epidemiologa v svetovalni skupini za covid-19 pri ministrstvu za zdravje "še vrsto drugih strokovnjak in pričakujemo tudi, da bodo mnenja glede tega uskladili". Je pa že zdaj jasno, je poudaril, "da bomo reagirali v skladu z vladnim načrtom, torej, ko bodo kriteriji za sproščanje ukrepov izpolnjeni, jih bom tudi sproščali". Če bi to storili prej, pa bi po Janševih besedah nastala samo zmeda, zato odstopanj od vladnega načrta ne želijo.
Je policijska ura res učinkovit ukrep?
Glavni epidemiolog v državi sicer dvomi tudi o učinkovitosti policijske ure, še enega ukrepa, ki že tri mesece in pol omejuje življenje Slovenk in Slovencev. "Sam vidim manjši učinek v omejitvah gibanja ponoči. Epidemiološki koncept tega je, da zmanjšamo nevarne interakcije. Ampak ta ukrep na papirju nima dobrih strokovnih podlag, da bi bil dejansko učinkovit," je dejal. "Limitiramo interakcije. Ampak kakšne, če imamo že druge ukrepe, ki zapirajo restavracije, imamo zaprte bare. To pomeni, da premikamo – in to je naša največja skrb – interakcije v notranje prostore na nenadzorovan način. In to je z vidika obvladovanja epidemije vprašljivo, še posebej, ko ukrep traja tako dolgo časa," je pojasnil.
Na Hrvaškem, kjer so ob manj strogih ukrepih razmere trenutno precej boljše, so prav na primeru Slovenije prišli do zaključka, da policijska ura ne deluje. "Naš štab civilne zaščite je zaključil, da učinka policijske ure ne bi bilo. Malo smo gledali tudi proti vam, ki ste uvedli stroge ukrepe pred nami, in smo ugotovili, da policijska ura ne prinaša drastičnih rezultatov," je pred dnevi razložila epidemiologinja Iva Pem-Novosel.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.