Po uradnih podatkih Vlade RS je v nedeljo, torej 21. junija, bila potrjena ena nova okužba ob 271 opravljenih testih. Trenutno je v bolnišnicah zaradi novega koronavirusa šest oseb, na intenzivni enoti je ena oseba. Novih smrtnih žrtev ni. Aktivno okuženih v državi je 36.
V čakalnici ljubljanske urgence v soboto pozitiven bolnik, verjetnost za prenos okužbe zaradi zaščitnih ukrepov majhna
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je v soboto ponoči dežurno službo ZD Ljubljana v njihovih prostorih obiskala oseba, za katero se je kasneje izkazalo, da je bila pozitivna na covid-19. Kot so povedali na skupni tiskovni konferenci NIJZ, ZD in UKC Ljubljana, so bolnika v triaži prepoznali kot sumljivo osebo oziroma je sam povedal, da ima simptome, zato mu je triažna sestra dala zaščitno masko in navodila za vzdrževanje varnostne razdalje. Ker je bila na urgenci tisto noč velika gneča in ker ni šlo za nujen primer, je moral na obravnavo počakati. Čakal je v skupnih prostorih Službe nujne medicinske pomoči (SNMP), Internistične prve pomoči (IPP) in Urgentnega kirurškega bloka.
Kot so povedali, je problem tudi v pomanjkanju prostora za izolacijo. V edini izolirni sobi, ki jo imajo, je takrat že bila bolnica, ki ji je bila odrejena karantena, saj je prišla iz Srbije, na urgenci pa je bila zaradi nujnega stanja. Dr. Uroš Tominc z Urgentnega kirurškega bloka je opozoril, da je urgentna čakalnica UKC Ljubljana relativno majhna glede na količino pacientov, ki jih obravnavajo. Konec tedna in ponoči je tam stacionirana tudi dežurna služba ZD Ljubljana, kar predstavlja veliko obremenitev za urgentni blok, prej pa prihaja tudi do mešanja pacientov.
Tominc je še enkrat poudaril, da naj se pacienti v primeru, da gre za neko staro, nenujno poškodbo, obrnejo na osebnega zdravnika, ki jih bo napotil naprej. Če pa gre za novo, nujno poškodbo, naj že ob vstopu v urgentni blok opozorijo, da imajo simptome okužbe.
Dr. Mateja Lamovšek, specialistka javnega zdravja z NIJZ, je povedala, da je bil virus vnesen iz tujine. Povedala je, da na NIJZ pozivajo vse, ki so bili v času od sobote, 20. 6. 2020, od 22. ure, do nedelje, 21. 6. 2020, do 7. ure, v čakalnici Urgentnega bloka UKC Ljubljana, da naj v naslednjih 14 dneh opazujejo svoje zdravstveno stanje in v primeru znakov akutne okužbe dihal (nahod, kašelj, bolečine v žrelu, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah …) najprej po telefonu pokličejo svojega osebnega zdravnika. Pri tem je pomembno, da se poleg opisa zdravstvenega stanja navede tudi obisk urgence v UKC Ljubljana v omenjenem obdobju.
Povečan pritisk na vstopno točko v Ljubljani
Kot je povedala strokovna direktorica ZD Ljubljana dr. Tea Stegne Ignjatovič, so na vstopni točki ZD Ljubljana (Metelkova) zagotovili približno 20 odstotkov vseh brisov, ki so bili opravljeni v državi. Točka je po njenih besedah v zadnjem času bolj obremenjena zaradi večjega števila samoplačniških testiranj, ki jih ljudje opravljajo zaradi potrebe po najrazličnejših potrdilih. Poudarila je, da samoplačniških testiranj ne obravnavajo prednostno.
Dodala je, da še vedno velja, da tisti, ki imajo znake okužbe, ne obiskujejo prostorov ZD, temveč po telefonu kontaktirajo osebnega zdravnika.
KOMENTARJI (346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.