"Doslej je AstraZeneca priskrbela le podatke o kliničnem preizkušanju cepiva," je dejal Noel Wathion in pojasnil, da ti podatki ne zadostujejo za avtorizacijo izdelka na trgu. Wathion je dejal, da potrebujejo dodatne informacije o cepivu. Poleg tega AstraZeneca še ni vložila uradne vloge, kar je še en nujen pogoj za avtorizacijo cepiva.
V Združenem kraljestvu medtem uvedbo oxfordskega cepiva načrtujejo od 4. januarja. "V tem trenutku ne vemo, katere podatke je AstraZeneca predložila britanskim oblastem," je dejal Wathion.
"Možno pa je, da bo britanska agencija izdala začasno dovoljenje," ki bi omogočilo distribucijo le nekaterih serij cepiva. "Mi tega ne počnemo, ker mora podjetje najprej dokazati, da bodo vsa cepiva kakovostna," je dodal.
21. decembra je EMA avtorizirala cepivo Pfizerja in BioNTecha, ki ga je Evropska komisija odobrila še isti dan. S cepljenjem na ravni EU so pričeli v nedeljo. Cepivo je bilo dostavljeno vsem 27 državam članicam. Kdo bo najprej prejel cepivo, se je odločila vsaka država članica posebej.
V EU je doslej s covidom-19 umrlo več kot 335.000 oseb, okuženih je več kot 14 milijonov ljudi, v skoraj vseh državah članicah pa trenutno veljajo strogi omejevalni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Cepivo je prišlo ravno v času, ko je novi sev koronavirusa potrjen že v več evropskih državah, pa tudi v Kanadi in na Japonskem.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.