Glede na prvotno poročanje italijanskega časnika naj bi vodja strategije za cepljenje pri Evropski agenciji za zdravila (Ema) Marco Cavaleri dejal, da bi se morda morale države v luči tveganja za nastanek redke oblike krvnih strdkov in ob dostopnosti drugih cepiv izogibati cepljenju z AstraZeneco, in sicer tako pri mlajših kot tudi pri starejših od 60 let.
"Žal moje besede v nedavnem intervjuju za La Stampo niso bile pravilno interpretirane," je nato dejal v kasnejši izjavi za agencijo Reuters. Cepivo AstraZenece ohranja "ugoden profil koristi in tveganj pri vseh starostih, še posebej pa pri starejših od 60 let", je dejal.
Tudi Ema je po objavi intervjuja objavila kratko izjavo, češ da krožijo napačne informacije. "Situacija je taka: razmerje koristi in tveganj cepiva proti covidu-19 AstraZenece je pozitivno in cepivo ostaja odobreno za vse populacije," so zapisali.
Kot navaja Reuters, je v nedeljo zvečer naslov članka spremenila tudi La Stampa in dodala pojasnila z naknadnimi komentarji Cavalerija.
Ta je sicer v pogovoru za časnik še predlagal, da bi cepivo podjetja Johnson & Johnson uporabljali za starejše od 60 let.
Obe cepivi sta v Evropski uniji odobreni za vse starejše od 18 let, vendar se soočata s kritikami zaradi poročil o sicer zelo redkih krvnih strdkih kot stranskemu učinku, ki so se pojavljali pri mlajših.
Zaradi tega je v nekaterih državah cepljenje z njima omejeno na starejše ljudi. Med drugim je tudi Italija po smrti 18-letnice, ki je umrla po cepljenju z AstraZeneco, v petek sporočila, da bodo z AstraZeneco cepili le še starejše od 60 let.
Poleg cepiv AstraZenece in Johnson & Johnson, ki sta vektorski cepivi, sta v EU odobreni še cepivi Pfizerja in Moderne, ki temeljita na informacijski tehnologiji mRNK.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.