Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je Hrvaško razdelil na štiri regije – severno, panonsko, jadransko in mesto Zagreb. Zaradi naraščajočega števila primerov v obeh dalmatinskih županijah pa se je v četrtek celotno jadransko območje obarvalo v oranžno barvo, kar je med tamkajšnjimi prebivalci sprožilo veliko negodovanja. Sprememba barve namreč ogroža tamkajšnjo turistično sezono, poroča Index.hr.
Najglasnejši protesti so bili v Istri, ki trdi, da imajo ugodne epidemiološke razmere ter da so "žrtev" neodgovornosti drugih županij. Čeprav ima Istrska županija le štiri aktivne primere okužbe s koronavirusom, zaradi merila evropskega centra tako ni več zelena.
"Na razmere v drugih okrajih ne moremo vplivati. Pošteno bi bilo, če bi zahtevali, da se vsaka županija oceni zase. V povezavi s turizmom bi to koristilo tako županijam kot tudi Republiki Hrvaški," poudarja Dino Kozlevac, načelnik štaba civilne zaščite Istrske županije.
Večina okužb je trenutno v Splitsko-dalmatinski županiji. Tam pravijo, da so ukrepi še vedno dovolj restriktivni, da pa je težava v tem, da ljudje ukrepov ne spoštujejo. "Covid-19 ni samo v Dalmaciji, temveč tudi v Španiji, na Portugalskem, v Grčiji, v vseh sredozemskih državah. Veliko mladih pride na počitnice, želijo si nočnega življenja, tega pa je težko postaviti v nekatere okvire," pravi Damir Gabrić, načelnik generalštaba, civilna zaščita Splitsko-dalmatinske županije.
'Opazovanje vsake enote posebej ne bi bilo praktično'
ECDC-ju so zato namenili pobudo za spremembo preštevanja okužb. Hrvaška bi bila tako namesto na štiri regije razdeljena na 21 okrožij, kar bi izboljšalo splošno epidemiološko sliko. A kot kaže ECDC vsaj za zdaj ne razmišlja o spremembi trenutne prakse.
"Takšna odločitev je bila na ravni držav članic dogovorjena v času nemškega predsedovanja lani. Opazovanje vsake enote posebej ne bi bilo praktično, saj bi to pomenilo, da je treba v EU obdelati 1500 regij, medtem ko jih je trenutno le 330," so zapisali pri ECDC.
V zadnjih 24 urah so na Hrvaškem sicer zabeležili 146 novih primerov okužb. Število aktivnih primerov je tako danes na Hrvaškem skupno 739. V bolnišnicah je 121 covidnih bolnikov, od tega jih je 11 na respiratorju.
ECDC spremlja 14-dnevno incidenco novih primerov okužbe na 100 tisoč prebivalcev in odstotek pozitivno testiranih oseb, po teh kriterijih pa je obalni del Hrvaške prikazan v oranžni barvi. Kontinentalna Hrvaška je še vedno v zelenem.
Na zemljevidu Evrope je večina držav v zeleni barvi, v rdeči pa Španija, Portugalska, Nizozemska, Malta in Ciper ter deli Grčije, Belgije in Danske. Poleg hrvaške obale so v oranžni barvi tudi deli Francije, Grčije, Švedske, Norveške, Finske, Danske in Belgije ter celotna Irska.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.