"Vlade držav v območju z evrom so sprejele številne ukrepe za zaščito podjetij in delavcev," je izpostavila evropska centralna banka. Po besedah njenega podpredsednika Luisa de Guindosa so za optimizem v zadnjih tednih poskrbele spodbudne novice o uspešnosti cepiv proti covidu-19, a je ob tem poudaril, da "je pred nami še dolga pot".
Oblasti bodo soočene s težko odločitvijo - kdaj in kako ustaviti ukrepe pomoči in nato soočiti tudi z dolgom, ki ga bodo ti ukrepi povzročili, je izpostavil. "Če fiskalna podpora ne bo zdržala ves čas krize, se lahko podjetja, ki so jih omejevalni ukrepi najbolj prizadeli, tudi po okrevanju ostalega dela gospodarstva soočijo s hudimi težavami," je opozoril in kot primer navedel vprašanje solventnosti in trajne motnje v poslovnih modelih.
Predsednica ECB Christine Lagarde je že pred tem izrazila zaskrbljenost zaradi morebitnega "učinek pečine" oz. da bi države prehitro odtegnile pomoč, preden bi gospodarstvo zares zakorakalo na pot okrevanja. De Guindos ob tem izpostavlja, da bi morale biti sheme pomoči, če se bo izkazalo, da bodo še naprej potrebne, ciljno usmerjene. Po njegovih besedah se je treba izogniti dodatni zaskrbljenosti glede srednjeročne vzdržnosti dolga.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.