V združenju za dostojno starost Srebrna nit opozarjajo na pomembnost stikov oskrbovancev DSO z družinskimi člani. "Domovi starejših so (z redkimi premori in izjemami) zaprti praktično leto dni, ponekod so sorodnike zelo redko spuščali k svojim bližnjim. Sicer pa so starejši bolj ali manj sami životarili za štirimi zidovi – kot da so se domovi spremenili v nedostopne in neprodušno zaprte utrdbe," opozarjajo.
Glede na dejstvo, da je večina stanovalcev domov že prejela dva odmerka cepiva proti covidu-19, številni pa so že bili izpostavljeni okužbi z virusom, menijo, da bi lahko sprostili ukrepe omejevanja obiskov – seveda ob upoštevanju vseh drugih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa.
Neutemeljeno se jim namreč zdi, da časovno omejujejo obiske pri uporabnikih, ki so okužbo z virusom že preboleli in bivajo v svoji sobi, saj svojci, ki prihajajo na obisk in pri tem upoštevajo vse ukrepe za preprečevanje prenosa virusa, nikogar ne ogrožajo in tudi ne širijo okužbe. V Srebrni niti obenem poudarjajo, da je treba obiske pri osebah, ki potrebujejo pomoč, npr. pri osebah z demenco, slabovidnih, nepomičnih ali slabo pomičnih oziroma osebah, ki potrebujejo večji obseg pomoči, celo spodbujati.
V zvezi z izhodi in obiskovalci domov za starejše so na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) pojasnili, da se zavedajo pomena ohranjanja socialnih stikov za počutje stanovalcev v domovih in "zato spodbujamo izhode in obiske, kot pomembna elementa v normalizaciji življenja v domovih, tudi v času covida".
Zato, kot poudarjajo, popolna zapora obiskov ni ustrezen ukrep. "Izvajalcem se svetuje spremljanje zdravstvenega stanja in epidemioloških razmer pri obiskovalcih ter načrtovano in spremljano izvajanje obiskov ob ustrezni uporabi osebne varovalne opreme."
Če se pri izvajalcu potrdi okužba s Covid-19 lahko direktor s sklepom omeji stike uporabnikov in izhode. Vendar tudi v teh primerih priporočamo, da so upoštevajo izjeme, še zlasti v primerih:
- ko osebje oceni, da lahko ima vključevanje svojcev pozitiven vpliv na zdravje oz. počutje uporabnika,
- ko je prisotnost svojcev pomembna zaradi učinkovite komunikacije pri uporabniku z okvaro sluha, vida, govora oz. pri osebah z demenco ali drugimi težavami na področju duševnega zdravja ali razvoja,
-pričakovane bližnje smrti uporabnika,
- drugih izjem po presoji domskega zdravnika oz. odgovorne osebe na področju zdravstvene nege.
Pobudo združenja Srebrna nit podpira tudi direktorica Centra starejših Notranje Gorice DEOS Ana Petrič, tudi prejemnica priznanja jabolko navdiha, ki prav tako opozarja, da je vseeno treba upoštevati vse osnovne ukrepe, saj je virus še vedno prisoten. Kot pojasnjuje, so stiki z družinskimi člani za stanovalce v DSO zelo pomembni. "Zato tudi morajo biti. Naloga vodstva domov je , da poišče rešitve in prilagoditve," pravi.
Tudi minister za delo Janez Cigler Kralj je na današnji tiskovni konferenci pojasnil, da spodbujajo čim večjo in kakovostnejšo normalizacijo življenja v DSO. Temu primerno v domovih prilagajajo tudi izhode in obiske – seveda ob spoštovanju ukrepov zdravstvenega ministrstva. Cigler Kralj je še povedal, da tako kot doslej velja navodilo oziroma priporočilo ministrstva za zdravje in ministrstva za delo, da se vodstvo domov glede na lokalno epidemiološko sliko odloči o stopnji odprtosti oziroma zaprtosti posamezne organizacije. Tako lahko namreč samo presodi in oceni morebitna tveganja.
A prav neustrezno sproščanje omejevanja obiskov po presoji vsakega doma oziroma njegovega direktorja ali direktorice posebej je po mnenju Srebrne niti skrb vzbujajoče. "Navodila oziroma priporočila ministrstva za zdravje so jasna in ne predvidevajo omejevanja tam, kjer to ni potrebno," opozarjajo. "Stanovalcem domov je treba takoj zagotoviti neomejene stike s sorodniki. Treba jim je omogočiti normalno gibanje v domu in njegovi okolici ter obiske, ne glede na pogostost in uro. Cone v domovih naj ne omejujejo potrebnih, pričakovanih in plačanih dejavnosti v domu," dodajajo.
V DEOS Notranje Gorice so tako npr. že ves čas kljub odredbi o zaprtju centra obiski omogočeni vsem tistim stanovalcem, ki so v paliativi ali v slabšem fizičnega oziroma psihičnem stanju. "S svojci se sproti dogovarjamo in jim nudimo vso zaščitno opremo. Sicer imajo tudi vsi ostali stanovalci obiske v kotičku za varne obiske. Tja pride kar precej oseb, velikokrat vsa družina. Precej obiskov se zvrsti tudi v večnamenskem prostoru, kjer imajo zasebnost, hkrati pa ne ogrožajo drugih stanovalcev, ki se družijo v recepciji in po enotah," pojasnjuje Petričeva.
V njihovem centru so namreč takoj, ko so prejeli navodilo pristojnih, pričeli s postopnim sproščanjem. "Vendar previdno, saj nekaj stanovalcev še čaka na drugi odmerek cepiva in si okužbe med tem res ne želimo," pojasnjuje. Poleg tega imajo nekaj stanovalcev, ki cepiva ne bodo prejeli zaradi kontraindikacij. "Samo ena okužba ali le sum nanjo pa pomeni testiranje vseh zaposlenih in stanovalcev, zato zahtevamo dosledno upoštevanje osnovnih ukrepov." A Petričeva priznava, da kljub izredni fleksibilnosti še vedno beležijo kar precej kršitev in tako morajo obiskovalce opozarjati, naj maske med obiskom ne snamejo.
Ne glede na vse pa se Petričeva zaveda, da stanovalci obiske morajo imeti, a ravnati je treba odgovorno. "Če je imel nekdo tvegan stik, nima kaj iskati v centru, pa naj bo to svojec ali pa zaposlen. Za vse velja enako," še dodaja.
In glede na veliko število stanovalcev, ki so že preboleli covid-19 in na število cepljenih stanovalcev je ministrstvo za zdravje dopolnilo Priporočila za preprečevanje in zajezitev okužb z novim koronavirusom v socialnozdravstvenih zavodvih. Dopolnitev tako veleva:
"Omejitve obiskov ali izhodov pri stanovalcih, ki so okužbo preboleli (znotraj obdobja 6 mesecev po preboleli okužbi s Covid-19) in pri stanovalcih, ki so bili cepljeni z obema odmerkoma cepiva (za obdobje 3 mesecev), niso potrebne."
Toda ne glede na to, pri MDDSZ svetujejo, da se v trenutnih epidemioloških razmerah frekvenca izhodov zmanjša, ob izhodih in bivanju v domačem okolju pa se upošteva vse higienske ukrepe. Te je potrebno upoštevati tudi ob obiskih v domovih tistih, ki potrebujejo večji obseg pomoči. Vsekakor pa spodbujajo obiske omenjenih stanovalcev.
Obiski pri stanovalcih:
- ki so preboleli okužbo s Covid-19, se (v obdobju 6 mesecev od potrjene okužbe) obiskov ne omejuje,
- pri stanovalcih, ki so bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva se ( v obdobju 3 mesecev od cepljenja) obiskov ne omejuje,
- pri stanovalcih, ki trenutno bivajo v sivi ali rdeči coni se priporoča, da se čas trajanja obiska omeji na 30 minut
Iz ministrstva so še zagotovili, da temo zagotavljanja in organiziranja obiskov redno uvrščajo na dnevne rede njihovih videokonferenc z izvajalci, "to temo pa bomo uvrstili tudi na planirana regijska srečanja z izvajalci institucionalnega varstva s ciljem, da zagotovimo primerljivo izvajanje obiskov pri vseh naših izvajalcih".
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.