Francoski premier Edouard Philippe je danes v parlamentu predstavil načrt za ponovno odpiranje države. "Kdo bi si predstavljal Francijo, kjer so šole, univerze, kavarne, restavracije, večina podjetij, knjižnic...zaprte. Tega naša država še nikoli ni poznala. Niti med vojno, niti med okupacijo, niti med preteklimi pandemijami," njegov nagovor povzema Guardian. "A država ne more ostati zaprta dolgo časa," je dejal in dodal, da je zaprtje države koristno, dokler prinaša več pozitivnih kot pa negativnih učinkov, ter napovedal postopno odpravo ukrepov. "Moramo se naučiti živeti z virusom. Cepiva v kratkem še ne bo, zdravila ni, prav tako nimamo t.i. čredne imunosti."
Dodal je, da so vladni ukrepi v zadnjem mesecu rešili 62.000 življenj. Resno pa je treba po njegovih besedah vzeti možnost drugega vala epidemije, zato bodo okrepili testiranja.
Francoske oblasti bodo departmaje glede na razmere v zvezi s koronavirusom razdelile na "zelene" in "rdeče". V zelenih bodo 11. maja ukrepe večinoma opustili, v rdečih pa jih bodo še zaostrili, je pojasnil premier. Dodal je, da bodo departmaje razvrstili glede na tri kriterije, ki jih bodo preučili 7. maja. Ugotavljali bodo, kje kroženje virusa ostaja aktivno, kje so bolnišnice in oddelki za intenzivno nego še naprej zasedeni in kje sistem za testiranje in sledenje kontaktom okuženega še ni dovolj pripravljen.
Z 11. majev svoja vrata znova odpirajo vrtci in osnovne šole, teden dni kasneje pa še srednje šole. Trgovine in tržnice se bodo prav tako odprle 11. maja, ne pa tudi restavracije in bari - ti ostajajo zaprti vsaj do 2.junija. Zaprti bodo ostali trgovski centri, večji od 40.000 kvadratnih metrov.
Zaščitne maske bodo obvezne v javnem prevozu ter šolah, ne pa tudi v vrtcih. Posamezne trgovine bodo imele možnost, da od kupcev zahtevajo nošenje obraznih mask.
11. maja se bodo predvidoma odprle mediateke, knjižnice in manjši muzeji. Večji muzeji, kinodvorane, gledališča in koncertne dvorane pa bodo ostali zaprti. Zbiranje na javnih krajih bo od 11. maja omejeno na 10 oseb. Dogodki z več kot 5000 udeleženci pa ne bodo dovoljeni do septembra.
A premier je ob tem dodal, da je opuščanje ukrepov 11. maja pogojno. "Če kazalniki ne bodo dobri, ukrepov ne bomo opustili 11. maja in jih morda celo zaostrili. Potrebna sta največja disciplina in izogibanje popuščanju".
Španija bo ukrepe opuščala do konca junija
Španija bo ukrepe za zajezitev novega koronavirusa postopoma opuščala do konca junija, je danes povedal španski premier Pedro Sanchez. Rahljanje bo potekalo v štirih fazah, niso pa določili točnih datumov.
"V najboljšem primeru bo to sproščanje trajalo najmanj šest tednov, pri čemer pa želimo, da po celotni državi ne bi trajalo dlje kot osem tednov," je Sanchez povedal na novinarski konferenci po seji španske vlade. Prehod med posameznimi fazami bo odvisen od razvoja pandemije covida-19.
Sproščanje bo potekalo v fazah od 0 do 3. Faza 0 je že v teku in med drugim vključuje izhode otrok na prosto od minule nedelje. Ostali ukrepi v tej fazi bodo predvidoma začeli veljati 4. maja. Med drugim bodo lahko začela delovati nekatera podjetja. Restavracije bodo lahko začele ponujati hrano za s seboj.
V fazi 1, ki se bo na nekaterih španskih otokih začela že v ponedeljek, drugod pa predvidoma 11. maja, se bodo lahko postopoma odprle trgovine, restavracije, hoteli, kulturna prizorišča ob upoštevanju strogih omejitev glede števila obiskovalcev in varnostne razdalje. Sledili bosta še druga in tretja faza. Vsaka od zadnjih treh bo predvidoma trajala dva tedna.
Sproščanje bo usklajeno v posamezni španski provinci ali na otoku. Tako se bodo lahko tudi ljudje do konca sproščanja ukrepov gibali zgolj znotraj svoje province ali otoka, na katerem živijo.
Šole bodo ostale zaprte do septembra. Odprli jih bodo samo za otroke, mlajše od šest let, iz družin, v katerih starša ne more delati od doma.
V javnosti bo "močno priporočena" uporaba zaščitnih mask, predvsem v javnem potniškem prometu.
V Španiji, kjer so strogi ukrepi v veljavi od 14. marca, se je sicer dnevno število smrtnih žrtev covida-19 znižalo peti dan zapored. V zadnjih 24 urah je umrl še 301 človek, potem ko jih je dan pred tem 331, je navedlo špansko ministrstvo za zdravje. Vse skupaj je ta bolezen v Španiji zahtevala 23.822 smrtnih žrtev.
"Razvoj glede števila smrtnih žrtev je zelo hiter, kar je dobro," je ob tem povedal predstavnik ministrstva Fernando Simon.
Avstrija sredi maja odpira bare in restavracije
Podroben načrt opuščanja ukrepov je danes predstavila tudi Avstrija, ki namerava 1. maja odpraviti omejitev gibanja na prostem. Takrat bodo glede na vladne načrte v Avstriji svoja vrata odprle vse trgovine in večina storitev. Od 4. maja bodo omilili tudi omejitve glede obiskov v domovih za starejše.
Bari in restavracije se bodo v Avstriji odprli sredi maja. Hoteli bodo lahko prve goste sprejeli 29. maja. V prihodnje bodo dovoljene prireditve z do desetimi udeleženci.
Britanci z minuto molka za žrtve koronavirusa v prvih bojnih vrstah
Ob 11. uri so se Britanci z minuto molka poklonila vsem žrtvam, ki so umrli, medtem ko so se borili proti koronavirusu v prvih bojnih vrstah . Zaradi covida-19 je doslej umrlo več kot sto delavcev britanskega zdravstvenega sistema NHS in negovalcev, umrlo je tudi več delavcev v transportu, poroča britanski BBC.
Med umrlimi zdravstvenimi delavci je medicinska sestra, ki je umrla v času visoke nosečnosti in nikoli ni videla svoje hčerke. Oče sedmih otrok, katerega družina trdi, da je umrl zaradi pomanjkanja zaščitne opreme.
Sin zdravnika je ob tem vlado pozval k javnemu opravičilu zaradi pomanjkanja zaščitne opreme za zdravstvene delavce v bolnišnicah. 18-letni Intisar Chowdhury je za BBC dejal, da želi, da ministri sprejmejo svoje napake in stvari izboljšajo, ne pa da napake ignorirajo.
Po zadnjih podatkih je v ponedeljek v bolnišnicah zaradi covida-19 v državi umrlo še 360 bolnikov, skupno 21.092. Britanski statistični urad pa je danes sporočil, da je v državi v tednu po veliki noči umrlo rekordnih 24.686 ljudi, kar je dvakrat več, kot je običajno. Upoštevane so sicer vse smrti, ne samo zaradi covida-19.
Porast je deloma posledica povečanega števila smrti v domovih za starejše, kjer je umrla tretjina vseh umrlih v tistem tednu. Podatki kažejo nadaljnje naraščanje smrti v domovih, medtem ko se v bolnišnicah število znižuje.
V Veliki Britaniji opažajo nenavadne simptome pri otrocih. Gre za novo bolezen, ki jo povzroča koronavirus?
Britanski minister za zdravje Matt Hancock pa je danes izrazil zaskrbljenost zaradi pojava s koronavirusom povezanih simptomov pri otrocih. Pri tem je izpostavil, da gre za zelo redke primere in da izvajajo dodatne raziskave.
NHS je minuli konec tedna opozoril na majhno število otrok, ki imajo nenavadne simptome, vključno z bolečino v trebuhu in srčno vnetje. Zdravijo jih na intenzivni negi.
Minister je dejal, da je zelo zaskrbljen, ker v teh redkih primerih pri otrocih prihaja do avtoimunega odgovora, ki povzroča hudo bolezen. Pojasnil je, da gre za novo bolezen, za katero mislijo, da bi jo lahko povzročil novi koronavirus. Izpostavil pa je, da pa vsi oboleli otroci niso bili pozitivni na novi koronavirus in da dodatne raziskave že potekajo.
Minister je za Radio BBC še izpostavil, da gre za zelo malo primerov. Britanski časnik Guardian je poročal o 12 primerih.
New York odpovedal demokratske strankarske volitve
Demokratski člani državne volilne komisije New Yorka so se v ponedeljek odločili, da 23. junija ne bo strankarskih volitev predsedniškega kandidata, ker bi to bilo zaradi pandemije novega koronavirusa po njihovi oceni neodgovorno.
Republikanske strankarske volitve so odpovedali, ker je bil v New Yorku na glasovnici le Donald Trump, pri demokratih pa je nominacijo praktično že osvojil Joseph Biden, vendar senator Bernie Sanders ni umaknil svojega imena z glasovnice in njegovi podporniki še vedno zahtevajo volitve. Svetovalec nekdanje Sandersove kampanje Jeff Weaver je tako dejal, da je vodstvo newyorške stranke zadalo udarec demokraciji, in menil, da bi moral New York zaradi tega izgubiti pravico do delegatov na konvenciji. Sanders sam je sicer že podprl Bidna in napovedal, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči za Bidnovo zmago proti Trumpu.
Newyorški demokrati so sicer preklicali le predsedniške strankarske volitve. 23. junija tako na programu še vedno ostajajo kongresne, državne in lokalne strankarske volitve. Zgledu New Yorka bo najverjetneje sledila še kakšna druga zvezna država.
Trump zagotavlja, da s testiranjem v ZDA ne bo težav
Trump je že 6. marca zagotovil Američanom, da je testov za okužbo z novim koronavirusom več kot dovolj in se lahko testira vsak, ki se želi, kar pa v resnici ne velja. V ZDA trenutno opravijo 200.000 testov na dan, minimalno pa bi jih morali 500.000 na dan. Podpredsednik ZDA Mike Pence je pred mesecem dni trdil, da bo čez mesec dni vsak dan opravljenih po štiri milijone testov. Kljub temu je Trump v ponedeljek zagotovil, da s testi ne bo niti najmanjših težav.
Trump je na novinarski konferenci tudi omenil možnost, da bi ZDA zahtevale odškodnino od Kitajske, ker ni zaustavila novega koronavirusa, vendar se ZDA o znesku naj ne bi še odločile.
V ZDA se ukvarjajo z viškom hrane, cene v trgovinah pa rastejo
Začelo se je marca z ukazi o zaprtju nenujnih poslov in navodili ljudem, da morajo zaradi pandemije ostati doma. Živinorejci so tako kot mlekarji in pridelovalci hrane ostali brez pomembnega dela trga, oskrbovalne verige pa se ne morejo tako hitro spremeniti, da bi na primer meso ali mleko lahko prodajali v trgovinah namesto po šolah in v restavracijah.
Zaradi okužb delavcev s koronavirusom so največje mesne tovarne v ZDA Smithfield Foods, Cargill, JBS USA in Tyson Foods po poročanju medijev zaprle 20 odstotkov svojih klavnic in obratov za predelavo mesa v Severni Ameriki. Kmetje imajo zdaj naenkrat preveč živine. S kravami je lažje, ker se jih pusti na pašo, s prašiči pa tega ne morejo narediti.
Živinorejci zdaj podarjajo živino zastonj ali pa jo prisilno zakoljejo za odpad, medtem pa v trgovinah s hrano cene rastejo. Jajca so se od začetka aprila podražila za 40 odstotkov, svinjina za 6,6 odstotka, govedina pa za 5,8 odstotka. Trenutno je v ZDA vsak teden viška okrog 700.000 prašičev, dnevna proizvodnja svinjskega mesa pa je upadla za tretjino.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.