V zadnjega pol leta se je družinski zdravnici Juditi Tunk nabralo za 20 odstotkov več dela. Kartoteke se kopičijo, klici dežujejo. "Pogosto zaradi teh številnih klicev trpi kvaliteta obravnave bolnikov," opozarja Tunkova, saj v ambulanti dnevno obravnava tudi do 80 pacientov. "Enostavno jih ne moremo stlačiti v ta naš delovnik, tako da bi si za vsakega pacienta vzeli veliko časa."
Poleg pregledov v ambulanti so tu še klici iz izolacije, kako naj lajšamo simptome, sprašujejo bolniki. "Vzemite kakšen lekadol, čaj, počitek," po telefonu Tunkova svetuje bolnikom. Ob rekordnem številu okuženih vedno več Slovencev potrebuje bolniški stalež. In vse to še dodatno obremenjuje telefonske linije.
"Ne morem jih dobiti, telefoniram 10-krat, 20-krat, dobim odziv, da bodo poklicali nazaj, pa žal ne pokličejo." "Vprašamo, poskusimo, včasih pa ne moreš takoj dobiti, dobi pa se." "Vprašanje, kdo ga kliče, jaz ga dobim," so izkušnje nekaterih mimoidočih.
Bolniki na elektronsko pošto prejmejo le avtomatski odgovor
"Brez pregleda ne ostane nihče, drugo vprašanje pa je, do katere mere so delovne razmere za posamezne ambulante še znosne, oziroma da je delo intelektualno, strokovno in ne samo prebijanje skozi gore nekakšnih storitev in administracije," meni direktor Zdravstvenega doma Kamnik Sašo Rebolj. Če zaradi obolelih zdravnikov v Kamniku za zdaj nimajo težav, je v prestolnici očitno precej huje. Bolniki, ki zdravniku pošljejo elektronsko pošto, dobijo kar avtomatsko povratnico. "Zaradi izpada kadra je delo zdravstvenih timov po enotah ZD Ljubljana okrnjeno. Izpadi so v trenutni epidemiološki situaciji žal nepredvidljivi, prav tako ni mogoče urediti nadomestil, ker kadra ni. Posledično ne bo mogoče odgovoriti na vsa vaša poslana elektronska sporočila."
"Želimo si predvsem, da ti, ki imajo blage težave, ki jih lahko rešijo sami, ne kličejo zdravnikov, opozorili smo tudi za koriščenje tridnevnega bolniškega staleža, ki ga dobijo pri delodajalcu, brez da kličejo zdravnika," svetuje Simona Repar Bornšek iz ZD Ljubljana.
Dokler peti val ne mine, takrat verjamejo, se bodo razmere umirile. A dejstvo je, da družinskih zdravnikov na ravni države ni, tuje, ki so nam priskočili na pomoč, pa, kot smo podrobneje že poročali, z birokratskimi zapleti odganjamo. In zdaj se vsaka ambulanta pač znajde po svoje.
V Kranju, denimo, jim ne preostane drugega, kot da registrirajo le tiste, ki res potrebujejo pomoč. "Starejše, nepokretne, hudo bolne, te nekako razdelimo nad normativ, medtem ko tiste mlajše, ki samo želijo imeti izbranega zdravnika, žal ne moremo registrirati," opozarja direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura. In tako v državi brez zdravnika ostaja okoli 130 tisoč zavarovanih oseb.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.