Demokratska večina v predstavniškem domu kongresa je že poleti potrdila drugi paket pomoči, vreden 1600 milijard dolarjev (okoli 1305 milijard evrov), vendar so senatni republikanci to zavrnili kot previsok znesek in predlagali manj kot 600 milijard (okoli 489 milijard evrov).
Demokrati so potem to zavrnili kot premalo, vmes so bile volitve, po katerih so pogajanja prav oživela šele, ko se je vodja senatne večine Mitch McConnell zavedel, da blokada drugega paketa pomoči politično škodi republikancem v Georgii.
Tam bo januarja drugi krog senatnih volitev, od katerih bo za naslednji dve leti odvisna večina v zveznem senatu. Pred dnevi se je vključil tudi predsednik Donald Trump, ki je predlagal, da bi vsak polnoletni ameriški davkoplačevalec z letnim dohodkom pod 75.000 dolarjev v drugem paketu dobil kar 2000 dolarjev podpore.
V prvem paketu je vsak dobil po 1200 dolarjev, za drugi paket pa so na koncu prišli do številke 600 dolarjev. Oddahnili si bodo brezposelni, ki bodo dobili novih 300 dolarjev dodatne podpore na teden poleg tiste, ki jo prejemajo od zveznih držav. Ta dodatna podpora bo trajala sicer le 11 tednov, v prvem paketu pa je znašala 600 dolarjev na teden za 16 tednov.
V paketu so dodatna sredstva za pomoč podjetjem, ki jih je prizadela pandemija, za šole, zdravstvene delavce, gledališča, otroška varstva in najemnike stanovanj, ki jim grozi prisilna izselitev.
Demokrati so zahtevali vključitev pomoči zveznim državam in lokalnim skupnostim, kar je odpadlo, republikanci pa so ostali brez zaščite podjetij pred tožbami zaradi koronavirusa.
Ob koncu so se prepirali glede izrednih pooblastil centralne banke Federal Reserve za posredovanje v krizah. Republikanci so hoteli ta pooblastila skrčiti, demokrati razširiti, naposled pa so sprejeli začasen kompromis, ki je zadovoljil obe strani.
Vodja senatne manjšine demokrat Chuck Schumer iz New Yorka je zagotovil, da gre za dober kompromis, vendar obljubil, da to ni zadnja beseda kongresa, kar zadeva pomoč zaradi pandemije. Predsednica predstavniškega doma kongresa demokratka Nancy Pelosi pa je dodala, da bo v 31 dneh po prisegi Josepha Bidna na položaj predsednika ZDA, kar bo 20. januarja, prišla dodatna pomoč.
To pa bo odvisno od tega, ali bo demokratom po drugem krogu senatnih volitev v Georgii uspelo prevzeti večino v zveznem senatu. Brez tega so demokratske obljube račun brez krčmarja, ki je v tem primeru republikanska večina v senatu.
Omenjenih 900 milijard dolarjev pomoči je del širše zakonodaje skupaj z zakoni o 1400 milijard dolarjev vredni proračunski porabi vladnih agencij za tekoče proračunsko leto, ki se je začelo oktobra in traja do septembra. V proračunskih zakonih je med drugim še 1,4 milijarde dolarjev za Trumpov zid na meji z Mehiko, brez česar zakonodaje ne bi podpisal.
Predstavniški dom in senat sta po dogovoru o protikoronskem paketu nemudoma glasovala o podaljšanju izrednega financiranja vlade za še en dan, do danes, ko bosta spet glasovala o potrditvi celotne, 2300 milijard dolarjev vredne zakonodaje, ki jo mora na koncu podpisati še predsednik Trump.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.