Kot smo že poročali, nekateri ponudniki namestitev, sploh tisti iz bolj obleganih turističnih krajev, že pripravljajo posebne pakete, ki jih bomo lahko plačali z obljubljenimi boni. A če cene teh paketov primerjamo z rednimi cenami, lahko ugotovimo, da so te ponekod občutno višje. Kot smo pisali že včeraj, so v apartmaju Amy v Podčetrtku, denimo, stranki najprej ponudili ceno 60 evrov na noč, potem ko je vprašala, ali bo lahko plačala z bonom, je cena znašala 100 evrov na noč. Lastnik apartmaja se brani, da ga je stranka narobe razumela.
A takšne pakete očitno pripravljajo tudi bistveno večji ponudniki na trgu. Na nas se je obrnila bralka, ki se je pred tednom dni s povpraševanjem za tridnevne počitnice obrnila na terme Vivat. Tam so ji odgovorili, da cena enega izmed paketov za tričlansko družino s polpenzionom znaša 323,9 evrov, pri čemer je treba doplačati še turistično takso in prijavnino.
Pri tem pa so dodali: "Lahko pa tudi koristite bone, ki jih boste dobili s strani države. V tem primeru lahko koristite le ponudbo nočitev z zajtrkom, ki je 54,9 evra na osebo na dan, otrok pa ima 50-odstotni popust. Dodatni obroki, taksa in prijavnina se doplačajo pri nas." Na povpraševanje, koliko torej znaša skupna cena za to ponudbo z boni, so iz Term Vivat odgovorili: "Imate za 450 evrov bonov, doplačilo za polpenzion, takso in prijavnino bi bilo 135 evrov za tri noči."
Vse skupaj torej 585 evrov. Družina bi torej drugače dobila tridnevni polpenzion za kar 126 evrov ceneje kot tridnevno nočitev z zajtrkom z boni, če pri tem sploh ne računamo dodatka za prijavnino in takso.
V Termah Vivat so na našo prošnjo za komentar glede razlike v ceni pojasnili: "Redna cena paketne ponudbe 'poletne počitnice' za tri noči znaša 179,90 evrov po osebi. Ta ponudba se je pred časom korona virusa in v času korona virusa ponujala z 10 % first minute popustom tako, da je znašala akcijska first minute cena 161,91 evrov po osebi, ki se je z včerajšnjim dnevom iztekla. Za vnovčenje turističnih bonov nočitev z zajtrkom smo v Termah Vivat na redni cenik priznali 30 % popust. Oba zgoraj navedena produkta nista med saboj primerljiva, saj so poletne počitnice oblikovane na podlagi paketa in velja samo v času poletja, ponudba nočitev z zajtrkom z 30 % popusta na podlagi vnovčenja turističnega bona pa velja do konca leta. Gosti se glede na naše različne vsebinske ponudbe odločajo za rezervacijo različnih ponudb, z različnimi termini in ne samo za ponudbo nočitve z zajtrkom pri kateri lahko vnovčijo turistični bon, ob tem pa je zakonsko določeno, da lahko koristijo turistične bone le za nočitev z zajtrkom, zato ni možno odračunavati vrednost bona od različnih storitev, ki bi jih gost koristil v Termah Vivat. V Termah Vivat že sprejemamo rezervacije za vnovčevanje turističnega bona, čeprav še zakon ni sprejet zaradi možnosti, izbire željenega termina s strani gosta, ob tem pa se veliko gostov odloča, da bo pri nas v poletnem času izkoristilo našo ugodno ponudbo poletne počitnice, turistični bon pa bodo pri nas izkoristili v jesenskem času."
Prav tako se je po spletu razširila ponudba Bioterm Mala Nedelja, kjer znaša ponudba brez bona RS za 1140 evrov za polpenzion, z bonom RS, torej zgolj za nočitev z zajtrkom, pa vsega skupaj kar 1650 evrov. Dejali so, da je prišlo do interne napake pri tem, kako oblikovati ponudbo, ki jo bo moč unovčiti s turističnimi boni, za kar se "stranki in vsej javnosti iskreno opravičujejo". Zagotovili so, da bodo lahko gostje, če pristojne službe ne bodo določile drugače, turistične bone enakovredno unovčili za vse rezervacije, ne glede na način plačila.
Kacin: 'Turistični ponudniki ne morejo diskriminirati, če bodo slovenski gostje želeli pri namestitvi izkoristiti bone'
Z vprašanji o tem, kako komentirajo takšne prakse ponudnikov, še preden je tretji protikorona zakon, v katerem so tudi turistični boni, sploh sprejet, smo se obrnili na Ministrstvo za gospodarstvo. Tam na naša vprašanja, ali bodo morebitne nepoštene prakse preprečili, še vedno niso odgovorili. Prav tako se niso odzvali na vprašanje o tem, kako komentirajo takšne poteze ponudnikov. Čeprav odgovorov MGRT še nismo prejeli, pa se je na Twitterju odzval gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je dvigovanje cen označil za nesprejemljivo in zlorabo osnovnega poslanstva oziroma namena bonov. "Prepričan sem, da bo trg to kaznoval. Tako ali drugače. Izguba zaupanja slovenskih gostov je zadnje, česar bi si želeli. Zato pozivam: Potrudite se zanje. Niso samoumevni," je še zapisal.
Odzvali so se tudi s Tržnega inšpektorata in uvodoma izpostavili, da so turistični boni še v pripravi, zaradi česar ne morejo presojati morebitnih kršitev iz naslova unovčevanja dotičnih bonov in z njim povezanimi postopki unovčenja. Tovrstno področje še ni zakonsko urejeno, prav tako pa še ni določen obseg pristojnosti Tržnega inšpektorata RS, so zapisali v odzivu. Tako potrošnikom lahko le na splošno svetujejo, da so pri rezervaciji pozorni na pogoje koriščenja izbrane nastanitve oziroma nastanitve z dodatnimi storitvami, kot so na primer časovni okvir, nabor storitev, ki so vključene v paket ter načini in pogoji plačila.
Na vladni novinarski konferenci pa je oster bil vladni govorec Jelko Kacin: "S turističnimi boni želimo čim prej in čim bolj pomagati slovenskemu turizmu. Turistični ponudniki ne morejo diskriminirati, če bodo slovenski gostje želeli pri namestitvi izkoristiti bone. Take prakse slovenskemu turizmu ne bodo pomagale." Vlada diskriminacije pri koriščenju turističnih vavčerjev s strani ponudnikov namestitev ne bo dovolila, je poudaril.
Kacin je namreč danes dejal, da je marsikaj v tej zvezi treba še pojasniti, a bo na to treba počakati še nekaj dni, saj tretji paket ukrepov še ni sprejet. Ko se bo to zgodilo, pa se bodo lahko bolj natančno pogovarjali tudi o načinu implementacije, je dodal.
Poudaril pa je, da ravnanje turističnih ponudnikov ne more biti diskriminatorno in ni mogoče nekomu, ki bi rad prišel na počitnice na podlagi vavčerja, zaračunati več in drugače od običajnega. Vlada si po njegovem želi jasnega in transparentnega delovanja, saj želi s tem ukrepom spodbuditi, da se na področju turizma stvari vendarle zaženejo.
"Želimo nadomestiti izpad tujih gostov, ki jih zaradi objektivnih razmer v tem trenutku še ni. Ob tem pa se zelo hitro in učinkovito dogovarjamo tudi za sprostitev prihoda tujih gostov in koriščenja naših turističnih zmogljivosti," je pojasnil vladni govorec in dodal, da se morajo tudi turistični ponudniki zavedati, kaj bi z morebitnim netransparentnim ravnanjem lahko povzročili.
"Diskriminatorna obravnava domačih gostov, ki so vselej najbolj kakovostni gostje, ne more biti naš cilj. Vlada želi, da bi vsi ponudniki dosledno spoštovali pravila," je še povedal Kacin.
Trenutno je torej videti, da bodo ukrep sicer namenjen reševanju turizma, nekateri ponudniki izrabili za nepoštene prakse do potrošnikov, ki bi se lahko za preživljanje dopusta odločili drugje in v tujini. Na odgovor, kaj se bo zgodilo z denarjem od tistih bonov, ki ne bodo izkoriščeni, še čakamo. Kot vedno, torej potrošnikom na tem področju ostane najmočnejše orožje, in sicer svoboda izbire.
Zato ne smemo pozabiti, da bo večina ponudnikov do svojih gostov verjetno korektna. V Popotniškem združenju Slovenije denimo poudarjajo: "Ob polemikah zadnjih dni glede različnih cen želimo poudariti, da upoštevamo bon kot kakršno koli drugo plačilno sredstvo in zato se cena ne bo razlikovala od tiste, ki bi bila plačana z denarjem. Seveda pa se cena lahko spreminja glede na dolžino bivanja in na sezono, kar je sicer praksa v večini nastanitvenih obratov."
Janša: Bruselj dal zeleno luč
Turistične bone bodo prejele osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji na dan 13. marca 2020, in sicer rojene do vključno leta 2002 v višini 200 evrov, mlajše pa v višini 50 evrov. "Vlada računa, da bo ta vloženi denar prinesel multiplikativni učinek," je povedal minister Zdravko Počivalšek. Pričakovati namreč je, da bodo prejemniki bonov poleg nočitve koristili še druge storitve.
V skladu s sprejetim dopolnilom koalicije bodo turistični boni prenosljivi med sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena, torej od starih staršev prek otrok do vnukov, med zakonci oz. zunajzakonskimi partnerji ter med otroci in njihovimi zakonitimi zastopniki. Koristiti jih bo mogoče do konca leta.
Nekateri poslanci opozicije so predlagali, naj bo vlada pri določitvi vrednosti bonov bolj ambiciozna, drugi pa, naj se prejemnikom omogoči izplačilo vrednosti v denarju ali pa razširi krog ponudnikov storitev, pri katerih jih bo mogoče koristiti.
Odbor je vse te predloge zavrnil, podprl pa je dopolnilo koalicije, s katerim se bolj natančno določa, v katere nastanitvene obrate bo mogoče z bonom iti na kratek dopust. To so hoteli, počitniški domovi, turistične kmetije, zasebne sobe, planinski domovi, mladinska prenočišča, kampi in druge nastanitve za krajši čas.
Evropska komisija pa naj bi dala zeleno luč slovenskim turističnim bonom, kar je na Twitterju sporočil premier Janez Janša. Preučevali so namreč morebitne posledice izdajanja bonov z vidika evropskih pravil o državnih pomočeh.
KOMENTARJI (826)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.