Po ocenah Instituta Jožefa Stefana je aktivno okuženih vsaj štirikrat toliko, kot jih je potrjenih. Po izračunih je torej okuženih več kot 80.000 Slovencev. Trenutni način testiranja pa je prepočasen, da bi polovili vse okužene, je jasen epidemiolog Mario Fafangel: "Mi želimo testirati vse in izolirati bolne. Ne pa jih izolirati šele deset dni po začetku simptomov, ko pride do PCR-testa in rezultat dobi šele po dveh dneh. Mi moramo dobiti osebo tisti dan, ko posumi na okužbo."
K padcu krivulje bi po mnenju Fafangla pripomogli hitri testi. "Najti moramo pozitivne takoj, jih izolirati takoj, in to je tisto, kar bo omejilo širjenje."
A bolj kot hitri testi bi k obvladovanju okužb prispeval drugačen pristop, je jasen Fafangel. Okuženim je treba zagotoviti varno prebolevanje, da ne bodo hodili v službe in širili virusa. "Imeti distance ni dobra opcija, če je v tovarni ne moreš zagotoviti. Naša dolžnost je, da omogočimo, da smo doma, imamo 100-odstotno nadomestilo, in tako zagotavljamo varno delovno okolje," poudarja.
Ukrepi trajajo že skoraj mesec dni, ljudje so lačni druženja, predvsem zdaj, ko se bližajo prazniki. Določati, česa ljudje ne smejo, in govoriti, naj bodo odgovorni, nas ne bo pripeljalo k zmanjšanju okužb, opozarja. "Javno-zdravstvena komunikacija in pristop do ljudi z 'ne' ni nikoli prinesla nič dobrega. Nasvet je seveda, da smo v svojem mehurčku, ampak vemo, da se nekatere stvari bodo zgodile. Dajmo jim vsaj pomagati in jim povedati, kako to narediti na varen način. Epidemiološko bo to bistveno bolj učinkovito, kot pa imeti neke skrivalnice v zaprtih, slabo prezračenih prostorih," poudarja epidemiolog Mario Fafangel.
KOMENTARJI (607)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.