"Prizadevamo si za to, da bi lahko 15. junija v Evropi vsi skupaj začeli znova. 15. junij je za turizem nekoliko evropski dan D," je dejal italijanski zunanji minister Luigi Di Maio. Kot je dodal, naj bi se Nemčija s tem datumom znova odprla, Italija pa se o tem pogovarja z Avstrijo in drugimi državami. Še pred koncem tedna naj bi se z Di Maiem sestal tudi slovenski zunanji minister Anže Logar.
Italijanski zunanji minister je imel v mislih osnutek predloga nemške vlade, ki naj bi s 15. junijem za svoje državljane odpravila opozorilo pred potovanji za 31 evropskih držav - članice EU, Veliko Britanijo ter članice schengenskega območja Islandijo, Norveško, Švico in Lihtenštajn.
Nemška vlada se sicer zavzema za skupne standarde na ravni EU pri odpravljanju ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Predlog, ki bi ga lahko nemška vlada potrdila v sredo, ob tem Evropsko komisijo poziva k pripravi postopka za oceno zaščitnih ukrepov.
Velika večina evropskih držav je sredi marca zaradi pandemije novega koronavirusa zaprla svoje meje. Ob umirjanju pandemije jih zdaj več že odpravlja omejitve na svojih mejah, nekatere jih tudi že odpirajo. Večinoma naj bi se meje po Evropi odprle sredi junija, a države to najavljajo ločeno, pogosto na podlagi dvo- ali večstranskih dogovorov.
Nemalokrat ti dogovori in odločitve držav povzročijo precej vroče krvi. Potem ko Srbije ni bilo med državami, za katere je Črna gora v ponedeljek napovedala odprtje svojih meja 1. junija, so tako denimo srbski mediji ostro napadli vlado v Podgorici. Srbska premierka Ana Brnabić pa je pozvala srbske državljane, naj ne dopustujejo v Črni gori, saj da tam niso zaželeni.
Madžarska pa se je danes pridružila dogovoru Češke in Slovaške, v skladu s katerim bodo njihovi državljani od srede lahko prehajali meje med temi tremi državami, vendar se bodo morali v domovino vrniti v 48 urah. V primeru, da bo oseba ostala v sosednji državi dlje kot 48 ur, se bo v domovino lahko vrnila z negativnim testom na okužbo z novim koronavirusom ali pa ji bodo odredili 14-dnevno karanteno.
Češka, Slovaška, Madžarska ter Avstrija so sicer naklonjene popolnemu odprtja meja med državami sredi junija ob pogoju, da bodo številke glede pandemije covida-19 še naprej vzpodbudne. Končno odločitev bodo sprejeli premierji, je v ponedeljek sporočil avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg, ki Slovenije in Italije pri tem ni omenil.
Slednja je poseben primer, saj še vedno veljajo tudi omejitve za potovanje znotraj države - prepovedano je prehajanje meja med italijanskimi deželami. Po napovedih naj bi prepoved odpravili s 3. junijem, a dokončno odločitev je pričakovati konec tedna, saj vlado še vedno skrbijo razmere v najhuje prizadetih deželah Lombardija in Piemont na severu.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.