Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je na novinarski konferenci v Ženevi pojasnil, da je pri preiskavi izvora novega koronavirusa prišlo do prehitrega zaključka, da virus ni ušel iz laboratorija v Vuhanu.
Nesreče v laboratoriju se dogajajo in so pogoste, je dodal in Kitajsko pozval k večji transparentnosti. Zdi se, da so njegovi komentarji v nasprotju s poročilom strokovnjakov WHO, ki so po opravljeni preiskavi na Kitajskem sklenili, da je le malo verjetno, da je virus ušel iz laboratorija.
"Tudi sam sem bil laboratorijski tehnik, sem imunolog," je dejal. "Delal sem v laboratoriju in dogajale so se nesreče. To je pogosto," je še povedal.
Po njegovi oceni je pomembno, da se ugotovi, ali je imel laboratorij kakršno koli vlogo pri pandemiji, in pozval Kitajsko, naj bo transparentna, odprta in pripravljena na sodelovanje, zlasti glede informacij, ki so jih zahtevali že v prvih dneh izbruha virusa.
"Če bomo dobili vse potrebne informacije, lahko izključimo to možnost," je dodal.
Nemški minister za zdravje Jens Spahn se je strinjal z direktorjem WHO, ob tem pa poudaril, da kitajsko sodelovanje s preiskovalci do zdaj ni bilo zadostno.
Večina znanstvenikov, ki je preučevala virus, sicer zatrjuje, da je novi koronavirus preskočil z živali na človeka, podobno kot sars ali ebola, ter ni nastal v laboratoriju. V preteklih mesecih se je ideja o laboratorijskem izvoru znova razširila. Maja je ameriški predsednik Joe Biden obveščevalnim agencijam naročil, naj podvojijo napore pri preiskavi izvora pandemije, vključno z možnostjo, da je novi koronavirus nenadzorovano ušel iz laboratorija.
Kitajska je vse tovrstne navedbe odločno zanikala in jih označila za "politično motivirane". Kitajci se nagibajo tudi k možnosti, da je virus nastal v kateri drugi državi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.