Nujna seja sveta zavoda Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, na kateri je bila predvidena obravnava informacije o oddaji letnega poročila za leto 2020 ter očitkov o domnevnem mobingu nad zaposlenimi, ki je bila predvidena za danes ob 15. uri, je prestavljena. Nov datum bodo iz bolnišnice javili naknadno, so sporočili.
Namestnik predsednika sveta zavoda Mitja Hojs je sejo prestavil potem, ko mu je pravna služba UKC Maribor predložila dokument o preklicu seje s strani predsednika sveta zavoda v odstopu Jožeta Šabedra. "Tukaj gre za presedan, ko gospod Šabeder, ki je nepreklicno odstopil 18. februarja kot član in predsednik sveta zavoda, preklicuje sejo," je povedal Hojs. Po njegovih ocenah je bil preklic seje predvsem interes vodstva UKC Maribor na čelu z direktorjem Vojkom Flisom, ki je iskalo vse možne pravne podlage za takšen razplet. "Vodstvo UKC Maribor stalno prilagaja pravila z namenom, da ne prihaja do obravnave spornih točk na seji sveta zavoda," pravi Hojs, ki je eden od treh predstavnikov zaposlenih v 11-članskem svetu zavoda. Po njegovih besedah se je podobno dogajalo že po odstopu prejšnjega predsednika sveta zavoda Ljuba Germiča pred dobrim letom dni, "ko si je direktor sam vzel v roke pravico in skliceval seje".
Hojs vztraja, da je imel po odstopu predsednika sveta zavoda pravico in dolžnost sklicati sejo. Sklical jo je na pobudo članice sveta zavoda Stanislave Naterer, ki je zahtevala nujno obravnavo očitkov o domnevnem mobingu, ki naj bi ga vodstvo UKC Maribor izvajalo nad zaposlenimi, ki so opozarjali na nepravilnosti. To je zahtevala že v času predsedovanja Šabedra, a je ta ni uslišal. "Sejo je zahtevala 10. februarja in imela ob tem zadostno podporo članov, zato bi po poslovniku morala biti seja že zdavnaj sklicana," je povedal Hojs. Opozoril je še, da so bile nekatere točke na dnevnem redu današnje seje nujne za obravnavo že februarja, saj so podlaga za sprejem letnega poročila zavoda. "Vsaj lani je bilo to po ocenah direktorja nujno, letos pa očitno ne več. Vodstvo si prilagaja pravila, tako kot njim ustreza," je prepričan. Kot je dejal, bo zdaj počakal na usmeritve ministrstva za zdravje in potem odločil o novem datumu seje.
Direktor UKC Maribor zavrača očitke o mobingu
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je sicer že pred tem pojasnil, da je delavka, ki je kršila karantensko odločbo, dobila opomin. Po njegovih ocenah to ni mobing, temveč želijo s takšnimi ukrepi le vzdrževati red v ustanovi. Priznal je, da so odpustili vodjo kadrovske službe. To se je po njegovih besedah zgodilo zaradi njenega neprimernega odnosa do anesteziologov, ki so grozili z odhodi. "Kot veste, je vprašanje anesteziologov občutljiva točka v UKC Maribor že leta od 2016," je spomnil.
Na upravo UKC Maribor letijo tudi obtožbe, da so dosedanjemu predsedniku sveta zavoda Jožetu Šabedru omogočili cepljenje proti covidu-19 mimo vrste. Flis to zavrača in pravi, da cepilni seznam redno nadzoruje inšpekcijska služba, ki doslej ni zaznala nepravilnosti.
Zdravnik, ki je odpotoval v Namibijo, razrešen s položaja
V UKC Maribor so nam danes potrdili tudi, da zdravnik, ki je potoval v Namibijo in se nato prejšnji teden vrnil z južnoafriško različico novega koronavirusa, ne opravlja več funkcije namestnika predstojnika oddelka za nevrokirurgijo. "Razrešil ga je predstojnik, za kar ima vsa pooblastila in mu ni treba navajati razlogov," je povedal Flis. Sam osebno ni bil seznanjen z njegovim potovanjem v Namibijo. "Dopust mu je podpisal predstojnik, direktor ne podpisuje dopustov zdravnikom na oddelkih ali klinikah," je pojasnil.
Na vprašanje, ali so morda predvidene še kakšne druge sankcije proti zdravniku ali komu drugemu, so v UKC Maribor odgovorili, da bo uprava po potrebi dodatno ukrepala, ko bo zaključen upravno-epidemiološki nadzor in bodo znani rezultati. Pojasnili so tudi, da je UKC Maribor v času trajanja epidemije zaposlenim odsvetoval potovanja v tujino.
Flis tako meni, da je omenjeni zdravnik kršil interna navodila, ki so v veljavi od lani in zaposlenim ne dovoljujejo dela v drugih ustanovah. "Prepoved opravljanja dela zaposlenih zunaj naše ustanove je bila izdana zaradi epidemije dne, 18. 10. 2020. V februarju smo dovolili previdno sproščanje, če je to v korist bolnikov (recimo onkološka ambulanta v Zdravstvenem domu, v bolnišnici Ptuj ipd)."
Sicer tudi sam kot žilni kirurg pogodbeno dela izven UKC Maribor, a ne v času epidemije covida-19. "Prepoved upoštevam tudi sam. Menim, da tudi večina zaposlenih," je še dejal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.