Minister za zdravje Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER na vprašanje, zakaj je popustil ptujski bolnišnici, povedal: "V prvi vrsti se mi zdijo podtikanja in da je politična odločitev, če želimo, da se pomaga pri premostitvi krize, napačno razumevanje. Razmere v tem domu so specifične, ne gre za to, da bi iz vseh domov selili bolne stanovalce v bolnišnice. V tem domu je treba ustrezno urediti domove, urediti strokovno delo osebju v domu. Za to smo potrebovali za največ dva meseca določeno število postelj. Ne bi šlo za selitev vseh bolnikov. Situacija je zdaj drugačna, iskali bomo nove rešitve. Mi je pa žal, da se skupnost upre sprejemu ljudi, ki potrebujejo pomoč. Veliko bi lahko pripomogli k njihovem boljšem stanju."
Strokovni direktor bolnišnice Ptuj Teodor Pevec je pojasnil, zakaj so se v bolnišnici uprli. Povedal je, da to ne pomeni, da so zaposleni dosegli svoje, saj ni šlo za tekmo: "Z ministrom smo dosegli dogovor. Zdelo se nam je, da bi teh 40 bolnikov zmogli, bi bilo težko, ampak bi. Je pa bilo med zaposlenimi toliko vprašanj, njihovi strahovi so bili do neke mere upravičeni. Da ji naštejem: zakaj smo edina bolnišnica, ki sprejema varovance; zakaj ravno zdaj, ko zaganjamo programe, zaradi katerih smo ustvarjeni in zakaj z ljutomerskega doma ptujska bolnišnica. To so namreč bolniki, ki nikoli niso pomoči iskali v naši bolnišnici, ampak obiskujejo murskosoboško bolnišnico, in smo pričakovali, da bodo oni po Hipokratovi prisegi, poskrbeli zanje. Ko so se te strahovi začeli valiti v bolnišnici in med prebivalstvom, je izbruhnil požar, ki ga je bilo težko pogasiti. Če tega dogovora ne bi bilo, bi kot rečeno, z veliko težavo sprejeli te bolnike. ''
Na vprašanje, zakaj misli, da je njihova bolnišnica privilegirana, zakaj se njim kot edini bolnišnici ne bi bilo treba ukvarjati s koronavirusom in zakaj bi bili le njihovi zaposleni varni pred virusom, je odgovoril: "Od več kot 20 zdravstvenih ustanov so imele zgolj štiri ustanove opravka s covid-19 bolniki. Ostalim verjetno niste postavili tega vprašanja. Zaposleni so odrasli in upravičeni do svojega mnenja. Lahko si o tem mislimo eno ali drugo, a bolnišnica ni dala signala, da teh bolnikov ne moremo sprejeti. Lahko pa bi se potem generiral upor, da ne bi imeli kadra, ki bi ga pošiljali na ta delovišča."
Ali to pomeni, da lahko zdaj tudi ostale regijske bolnišnice zavračajo sprejem varovancev, je minister odgovoril: "Večina bolnišnic se okuženih ne boji, to ne more biti znak za ostale. Mi je pa žal, da je bilo to narobe razumljeno. Jasno sem povedal, da prosim za to in da ne bom šel v spremembe odloka, da bi se lahko na dolgi rok bali, da bi ostali drugače kategorizirana bolnišnica."
"Verjetno se starostniki niso počutili najbolje, a to ne pomeni, da zaposleni ne bi pomagali tem bolnikom," je dodal Pevec.
KOMENTARJI (694)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.