Samotestiranje, ki ga bodo izvajali vsakih sedem dni, bo potekalo prostovoljno in v domačem okolju. Testirajo se tisti, ki še niso preboleli covida-19, tisti, ki so ga že in je od okužbe minilo več kot šest mesecev, in tisti, ki niso bili cepljeni. Za samotestiranje morajo biti učenci zdravi, brez znakov akutne okužbe dihal ali prebavil.
Ob pozitivnem rezultatt testa je treba o tem obvestiti osebnega zdravnika, ki šolarja naroči na PCR-test, na katerega dijak počaka doma v samoizolaciji. Če je pozitiven tudi izvid PCR-testa, naj starši o tem obvestijo tako osebnega zdravnika kot šolo.
Kot je v četrtek dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, so se po posvetih z epidemiologi, Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano ter ministrstvom za izobraževanje ravnatelji in predstavniki dijakov ter študentov strinjali, da morajo storiti vse, da šolanje poteka v šoli.
Skupaj z epidemiologi in svetovalno skupino za covid-19 so tako sprejeli odločitev, da s samotestiranjem pričnejo še v tem šolskem letu, s čimer se bodo pripravili tudi na morebitno poslabšanje razmer v jeseni.
Vindišar je dijake in učence sicer naprosil, naj k samotestiranju pristopijo odgovorno. "Vsak od nas, tudi mlajše generacije, lahko vpliva na potek epidemije, na to, kako bo naše življenje potekalo, kje se bomo učili. Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti," je dejal.
Na ministrstvu so pojasnili, da podatkov o danes testiranih dijakih še ni, pričakujejo jih v prihodnjih dneh. "Vsekakor pa nas prvi odziv dijakov veseli," so dodali. Starši vseh dijakov, ki so bili pozitivni na testu za samotestiranje, so morali svoje otroke naročiti na potrditveni PCR-test. Za te dijake bodo iz sistema lahko razbrali, koliko jih je prišlo na testiranje in koliko izmed njih jih je bilo na PCR-testu pozitivnih, so dodali na ministrstvu.
Tudi v Zvezi srednjih šol in dijaških domov Slovenije zbirnih podatkov o prevzetih in opravljenih testih za samotestiranje nimajo, je povedala predsednica zveze Frančiška Al-Mansour. Na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad, kjer je ravnateljica, pa se je za samotestiranje odločilo zelo malo dijakov, je dodala. Razloga za to ne pozna, je pa dodala, da so pozivali dijake, naj se vendarle odločijo za samotestiranje. Testov sicer niso razdeljevali po razredih, saj posameznih dijakov niso želeli izpostavljati, so jih pa povabili, naj teste prevzamejo v tajništvu.
Srednjim šolam je bilo sicer razdeljenih nekaj manj kot 170.000 testov za samotestiranje. Teste so dijakom, ki so to želeli, razdelili v petek, medtem ko so test opravili bodisi v nedeljo bodisi danes.
Samotestiranje učencev v zadnjem triletju osnovnih šol pa se bo predvidoma začelo v prihodnjem tednu. "Obetamo si, da bomo pričeli v začetku junija," je dejal Vindišar.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.