Delovna inšpekcija je letos opravila približno 5000 inšpekcijskih nadzorov in pri neupoštevanju ukrepov zasačila več kot 7000 kršiteljev. Čeprav je bilo na začetku leta med kršitelji največ delodajalcev, ki delavcem niso zagotovili ustrezne zaščitne opreme, zdaj najpogosteje grešijo zaposleni – zlasti pri nošenju mask.
"V določenih primerih maske ne uporabljajo pravilno oziroma je včasih sploh ne uporabljajo. Gre predvsem za skupne prostore, hodnike, sejne sobe in podobno," je dejal Slavko Krištofelc z inšpektorata za delo in dodal, da je pomanjkljiv tudi notranji nadzor. "Delodajalci ne nadzirajo, ali njihovi zaposleni dovolj dosledno upoštevajo zaščitne ukrepe," pravi. Na zdravstvenem inšpektoratu medtem opozarjajo še na zbiranje zaposlenih pred vhodom v podjetje.
Kot je pojasnila Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata, so zaznali tudi nekaj nenavadnih primerov kršitev. "Organizacijo prednovoletnih zabav s strani podjetij pod pretvezo, da gre za izobraževanje – tudi to smo zasledili," je pojasnila. Inšpekcijske nadzore sicer opravljajo nenapovedano, za obisk podjetja pa se običajno odločijo na podlagi prijave. Da pa inšpektorji sicer hodijo na teren in inšpekcijske nadzore pri delodajalcih opravljajo tudi brez prijav, je dodal Krištofelc.
Kazen za morebitne kršitelje sicer ni nizka, znaša namreč od 400 pa vse do 4000 evrov.
Kaj pa dobre prakse?
Da si izbruha okužb in posledične zaustavitve dela preprosto ne morejo privoščiti, se dobro zavedajo zlasti farmacevtske verige. V ljubljanskemu Leku in novomeški Krki veljajo rigorozni ukrepi. Predpisan imajo protokol oblačenja, malice so pakirane, mize pa so ločene s pleksi steklom. V obeh podjetjih so vzpostavili tudi ekipo za upravljanje s kriznimi situacijami.
Takšno skupino so že na začetku leta ustanovili tudi v perutnini Pivka. In ko so septembra okužbo potrdili pri skoraj 90 od približno 350 zaposlenih v proizvodnji, je bila ravno ta ključna za hitro in učinkovito ukrepanje.
"V enem popoldnevu smo testirali praktično vse, ki hodijo na to lokacijo. Razporedili smo se na delovna mesta, ki so izpadla," je dejal Janez Rebec, predsednik uprave Pivka perutninarstvo. "Vsi direktorji so bili kot navadni delavci v razsekovalnih linijah in na točki zlaganja na pladnje," je dodal. Poleg tega so dosledno nosili maske, razkuževali in ohranjali medosebno razdaljo, tako pa jim je uspelo širjenje virusa v enem tednu popolnoma zajeziti.
"Seveda je bilo 14 dni težko, ampak na koncu se je izplačalo in smo iz tega izšli kot zmagovalci," je dejal Rebec. "Od takrat se tu in tam še vedno pojavi kakšna okužba," je še dodal Rebec, a kljub temu so širjenje z doslednim upoštevanjem ukrepov vsakič tudi uspešno preprečili.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.