Mikrobiolog in imunolog dr. Alojz Ihan trenutno epidemiološko sliko diagnosticira takole: "Stopnja naše okuženosti je zdaj že skoraj neverjetna. Smo med svetovnimi rekorderji."
To je tudi po njegovem posledica prazničnih druženj, število okužb pa naglo narašča v aktivni populaciji. In to je nevarno. "Ta razmah v srednji starostni skupini je izjemno nevaren, ker ima srednja starostna skupina veliko neposrednega kontakta s starejšimi, ki so doma, zato se lahko zgodi, da naslednji val ne bo v DSO-jih, ampak bo zajel predvsem starejše v domači oskrbi, in predvsem to nas skrbi pri tako visokem odstotku okuženosti," opozarja.
Kdor te epidemije ne jemlje resno, je v zmoti, pa dodaja prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel, ki je sinoči prejel tudi laskavi naslov Delove osebnosti leta: "Pandemije bodo, tiste velike pandemije, ko človek pričakuje nekaj res smrtnega. Ampak vprašanje je, ali bo ta res tista, ki nas bo kot družbo postavila na kolena. To zdaj je po mojem res ta velika pandemija, ker nekoga ubije, velik delež pa ima blage simptome."
Zdaj ni čas za eksperimentiranje, sploh pa ne za sproščanje ukrepov. "To smo videli, vse delne rešitve ne pomagajo, izkazale so se za popolnoma neučinkovite. Tak obseg epidemije je možno do neke mere zmanjšati samo z radikalnimi rešitvami, torej s popolno zaporo," meni Ihan. Rešitev pa je cepljenje, nadaljuje: "V tej fazi se bomo morali kot država odločiti, ali želimo še eno mučno jesen, ko se bomo morali samoomejevati in uničiti gospodarstvo, ali pa želimo narediti neko kolektivno dejanje, ki bo preprečilo to uničevanje. Če bomo imeli na voljo cepiva, bo že to, da se ne bomo cepili, samouničevanje."
Vse dokler se ne precepimo, pa naj odgovorni za upravljanje z epidemijo sprejemajo premišljene ukrepe, ki naj jih umirjeno tudi komunicirajo. Način vojaške retorike ne deluje, je jasen Fafangel in dodaja: zdravilo proti teorijam zarote je transparentnost. "Meni ni težko reči, da sem nekaj 'zafrknil', da bi bilo bolje, če bi naredil drugače. Ampak najnevarnejši so tisti, ki ne znajo priznati, da so nekaj naredili narobe, in vztrajajo samo zato, ker ne morejo priznati napake. O covidu-19 imamo vedno več informacij, vedno več vemo in prilagajamo priporočila, to pa tudi povemo. Dokler to povemo transparentno, ne pride do teorij zarote, dokler insistiramo v eni smeri samo zato, da ne bi spreminjali poti, pa je malo težje," jasno in iskreno pove Fafangel.
Cilj vseh pa naj bo obrniti krivuljo navzdol in preprečiti čim več novih smrti. "Iskati tistih nekaj ljudi, ki bodo skušali izigravati sistem, in postaviti cel sistem komunikacije oziroma ukrepov, da bi poiskali tiste, ki se bodo skušali temu izmikati, ni smiselno. Mi želimo doseči, da bi se ljudje varno odločali, in ravno to pomeni, da se bo večina ljudi tega držala, ampak to jim mora biti omogočeno. Brez zveze je dajati neskončno virov, da najdemo tistih nekaj, ki ukrepe kršijo. Videli smo, kako se odzovejo, če jim je varno odločanje omogočeno," še svetuje prvi epidemiolog Fafangel.
Zato zdaj ni čas za eksperimentiranje, je jasen Ihan - ukrepov se moramo držati bolj kot kadar koli prej: "Zdaj gre v resnici za življenje in smrt starejših, ki so doma."
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.