Vlada je prejšnji teden sprejela odlok, ki določa, da bodo morale osebe, ki ponujajo in prodajajo blago in storitve potrošnikom v devetih gospodarskih dejavnostih (npr. storitve higienske nege, gostinska dejavnost …) izpolnjevati pogoj PCT. To bi pomenilo, da se morajo zaposleni v teh dejavnostih, ki niso cepljeni ali covida-19 niso preboleli, od 23. avgusta naprej obvezno testirati s hitrim testom vsakih 48 ur oziroma s PCR-testom vsakih 72 ur, testi pa od tega datuma prav tako več ne bodo brezplačni.
"To je z vidika organizacije dela za podjetja neizvedljivo in finančno nesprejemljivo," v skupnem sporočilu za javnost glede skrajšane veljavnosti testa opozarjajo Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS). Testiranje je bilo do zdaj zahtevano enkrat tedensko.
"Velik del gospodarstva nima več nikakršnih rezerv, zadnjih ukrepov za pomoč pri okrevanju je bila deležna le peščica podjetij, izvajanje gospodarske dejavnosti pa je zaradi vseh omejitev tako na domačem kot tudi tujih trgih izjemno zahtevno in oteženo ter posledično stroškovno obremenjujoče. Novih organizacijskih ali finančnih obremenitev gospodarstvo zato enostavno ne bo preneslo," poudarjajo.
Pozivajo k iskanju ustreznejših rešitev
Dodajajo, da je zaskrbljujoče tudi dejstvo, da stroka še vedno ni podala jasnega odgovora, ali bo šlo v tem primeru testiranja necepljenih državljanov res za ukrep varnosti in zdravja pri delu, ali za ukrep zagotavljanja splošne varnosti državljanov proti covidu-19. "TZS, ZDS in ZDOPS razumemo, da gre v tem primeru za ukrep splošne varnosti državljanov na podlagi Zakona o nalezljivih boleznih, in ne za ukrep, ki bi izhajal iz tveganja na delovnem mestu. To izhaja tudi iz dejstva, da morajo državljani npr. v primeru, da se nahajajo v nastanitvenih ali zaprtih gostinskih obratih predložiti dokazilo, da izpolnjujejo pogoj PCT," so zapisali.
Delodajalske organizacije zato pozivajo vlado, naj poišče ustreznejše rešitve, ki ne bodo dodatno stroškovno in organizacijsko obremenjevale podjetij. Za primer navajajo državni proračun kot prehodno/začasno obliko, različne oblike zavarovanj državljanov, evropske sklade oziroma programe.
Pravijo, da pogrešajo tudi strategijo prilagoditve zdravstvenega sistema, da bo ta obvladoval epidemijo. Zaradi vsakodnevnega porasta števila okužb pa državljane pozivajo, naj ravnajo odgovorno in se tudi cepijo, saj se gospodarske in družbene razmere vse bolj zaostrujejo.
Obrtniki pričakujejo nedvoumno tolmačenje zakonodaje, kdo mora plačati testiranje
Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc se je danes na to temo skupaj s kolegom z ministrstva za delo Cvetom Uršičem sestal s predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija (OZS) in Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS-ju.
Zajc je pojasnil, da predvsem v gostinstvu in turizmu ter določenih storitvenih dejavnostih izpolnjevanje PCT-pogoja ni omejitev, pač pa ravno ta pogoj omogoča nemoteno izvajanje teh dejavnosti, saj je tako varovano zdravje zaposlenih in potrošnikov.
Vseeno bo spremenjena periodika obveznega testiranja za gospodarstvo, predvsem za manjše poslovne subjekte na obrobju Slovenije, predstavljala veliko obremenitev, česar se zavedajo tudi na ministrstvu. Državni sekretar bo zato pozval ministrstvo za zdravje k zagotovitvi mreže mest za testiranje po celotni Sloveniji, in sicer na način, da bodo delovni procesi brez težav stekli že v ponedeljek zjutraj – ne glede na kraj opravljanja dejavnosti.
V razpravi o plačilu obveznega testiranja zaposlenih so predstavniki obrtnikov poudarili, da pričakujejo nedvoumno tolmačenje zakonodaje, kdo mora plačati testiranje. So se pa vsi sogovorniki strinjali, da je cepljenje zaposlenih najboljša rešitev v dani situaciji, sploh ob dejstvu, da obstaja cepivo, ki je za državljane brezplačno. Tistim, ki jim zdravstveno stanje ne omogoča, da se cepijo, pa bo brezplačno testiranje tudi v prihodnje vedno na voljo.
Gostinci za enomesečno preložitev obveznosti testiranja zaposlenih
Da številni zdravstveni domovi, zlasti izven mestnih središč, testiranj ne izvajajo vsak dan, je po sestanku opozoril tudi predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS-ju Blaž Cvar. "V mojem kraju imamo testiranje v torek, sredo in četrtek, kar pomeni, da bi moral imeti lokal zaprt v soboto, nedeljo in ponedeljek, ker ne izpolnjujem pogoja PCT," je ponazoril. Na današnjem srečanju so tako predlagali, naj vlada izvajanje odloka preloži vsaj za en mesec. "Na ta pogoj se je tudi v večjih podjetjih težko prilagoditi z danes na jutri," je dejal.
KOMENTARJI (396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.