Kot so poudarili na zavodu za zaposlovanje, gre za neuradne, začasne podatke o vlogah delodajalcev, vloženih na podlagi prvega protikoronskega zakona za pomoč gospodarstvu in prebivalcem, ki velja od 11. aprila, in zakona o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov, ki je v veljavi od 29. marca. "Ocenjujemo, da bo končno število vsaj za desetino nižje zaradi velikega števila večkrat oddanih vlog, vendar pa bo to znano šele po obravnavi vsake posamezne vloge," so dodali.
Odkar je začel veljati prvi protikoronski zakon, je bilo 2886 odstopov delodajalcev od vlog, predvsem zaradi njihove podvojenosti, negativnih sklepov pa je bilo 2484.
Delodajalci lahko po prvem protikoronskem zakonu uveljavljajo povračilo nadomestila plače za zaposlene, ki so jih napotili na začasno čakanje na delo od 13. marca dalje, in zaposlene, ki ne morejo opravljati dela zaradi višje sile (obveznosti varstva otrok, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja meja). Do srede so na zavodu z naslova tega zakona skupaj prejeli 27.459 vlog za skoraj 269.000 zaposlenih.
Po interventnem zakonu lahko medtem delodajalci zdaj uveljavljajo le še povračilo nadomestila plače za zaposlene, ki ne morejo opravljati dela zaradi odrejene obvezne karantene po odločbi ministra za zdravje. Do srede je bilo takih vlog delodajalcev 9083 za nekaj več kot 52.000 zaposlenih.
Prve sklepe o povračilu izplačanih nadomestil plače so na zavodu začeli izdajati sredi aprila, tako da so delodajalci do sedaj prejeli 25.631 sklepov. "Gre za različno velike delodajalce iz vseh regij, največ jih je iz občine Ljubljana, sledijo Maribor, Celje, Koper, Kranj itd. Največ delodajalcev je iz dejavnosti gostinstva, sledijo trgovina, vzdrževanje in popravilo motornih vozil, nato dejavnost prometa in skladiščenja in tako naprej," so našteli na zavodu.
"Načrtujemo, da bodo prva izplačila delodajalcem po interventnih zakonih lahko izvedena 11. maja," so še pojasnili. Predvideva se mesečno izplačevanje povračil nadomestila plače, in sicer 10. v mesecu za izplačana nadomestila zaposlenim iz predhodnega meseca. Naslednje izplačilo bo predvidoma 10. junija.
Na zavodu so ob tem pojasnili, da so zaradi velikega števila prejetih vlog in ker imajo po zakonodaji le osem dni časa za odločanje o popolnih vlogah, okrepili skupine sodelavcev tako na področju obravnave vlog za povračilo izplačanih nadomestil plače zaradi začasnega čakanja na delo in odsotnosti iz razlogov višje sile kot tudi na področju obveščanja in pomoči pri registraciji podjetij. "Prav tako smo organizirali delo ob sobotah in ob nekaterih prazničnih dneh," so zagotovili.
Od začetka razglasitve epidemije do 29. aprila je samo njihov kontaktni center prejel več kot 27.600 klicev in skoraj 24.000 elektronskih sporočil. Na njihov portal se je registriralo približno 18.500 delodajalcev.
Veliko dela imajo tudi s prilivom brezposelnih. Po njihovih zadnjih neuradnih podatkih je bilo v sredo 88.451 registriranih brezposelnih, konec minulega meseca pa denimo 77.855. Samo v torek in sredo se je v evidenco na novo prijavilo 1075 oseb.
"Pred nami so kar veliki izzivi, ki jih mogoče danes še ne čutimo. Od začetka koronakrize je približno 13.000 na novo brezposelnih v evidenci zavoda za zaposlovanje. Po naših analizah gre zlasti za ljudi, ki so se jim iztekle pogodbe o zaposlitvi za določen čas, zaradi nepredvidljivih razmer pa jim jih niso podaljšali," je gibanje brezposelnosti komentiral minister za delo Janez Cigler Kralj.
V normalnih razmerah bi zdaj po njegovih besedah pričakovali približno 74.000 iskalcev zaposlitve, lani ob tem času pa jih je bilo 76.000. "Opazili smo, da so se številke počasi povečevale proti koncu marca, prvi teden aprila so se hitreje, po skoraj 900 na dan, zdaj pa se spet umirjajo," je dodal.
Predvsem zaradi vseh sprejetih ukrepov trg dela ni prizadet tako, kot bi bil, če država ne bi posredovala, verjame minister. "Mislim, da je gospodarstvo razumelo ukrepe, jih sprejelo in začelo koristiti," je ocenil. "Mislim, da smo za zdaj obvarovali trg dela, pričakujemo pa, da bodo posledice prišle z zamikom, tako da moramo biti z mislimi že pri 1. juniju, ne glede na to, ali se bo izolacija podaljšala ali ne," je še poudaril.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.