
Eden izmed ukrepov za razbremenitev gospodarstva v Nemčiji je znižanje davčnih stopenj. Nemška vlada je tako že julija 2020 znižala obe davčni stopnji – splošno z 19 na 16 odstotkov in znižano davčno stopnjo s sedem na pet odstotkov. Pri tem je za gostinski sektor, ki je še posebej na udaru zaradi novega koronavirusa, namesto prej veljavne splošne davčne stopnje uvedla znižano davčno stopnjo.
Ukrep znižanih davkov za gospodarstvo je veljal do konca leta 2020, za gostinski sektor pa bi prvotno veljal do 30. junija 2021. Vendar pa je prejšnji teden nemška vladajoča koalicija ukrep za gostince še podaljšala. Tako bo za restavracije in kavarne namesto siceršnje 19-odstotne davčne stopnje vse do konca leta 2022 veljala znižana, 7-odstotna davčna stopnja. S tem je nemška vlada prisluhnila pozivom sektorja, ki ga je ta kriza najbolj prizadela.
Gostinski obrati so sicer tudi v Nemčiji morali znova zapreti svoja vrata, in sicer 2. novembra lani, dovoljena sta le dostava in prevzem hrane in pijače. Predsednik nemškega združenja hotelov in restavracij (Dehoga Bundesverband) Guido Zöllick je pozdravil odločitev o podaljšanju ukrepa in jo označil za pravilno, pomembno in spodbudno.
"Podaljšanje do konca leta 2022 je izjemno pomembno za zagotovitev trajnostne gostinske dejavnosti. Hkrati pa je to spodbuden signal in motivacija podjetnikom, da nadaljujejo s poslovanjem. To je bilo tudi pravo sporočilo ob pravem času za zaposlene, ki se vse bolj sprašujejo, ali bo njihov delodajalec krizo preživel," pa je po poročanju nemške spletne strani AHGZ dejala Angela Inselkammer, predsednica bavarskega združenja hotelov in restavracij Dehoga Bayern.
Znižana davčna stopnja bo sicer veljala le za hrano oziroma obroke v gostinskih lokalih, ne pa tudi za pijačo.

Bi takšnim zgledom lahko sledila Slovenija?
V Sloveniji so davčne stopnje nespremenjene – splošna davčna stopnja je 22-odstotna, znižana pa 9,5-odstotna. Takšne so že vse od leta 2013, ko jih je (z 20 odstotkov in 8,5 odstotka) v okviru takratnih protikriznih ukrepov "začasno" dvignila vlada Alenke Bratušek. Nobena vlada po njej pa DDV-ja ni več znižala.
Vladajoča stranka SDS Janeza Janše je v preteklih letih, ko je bila v opoziciji, vladam večkrat predlagala znižanje stopenj DDV. A zdaj, ko je sama prevzela vladne vajeti, takšnim predlogom v času krize zaradi covida-19 sama ni naklonjena.
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so finančno ministrstvo in vlado večkrat pozvali, naj tudi z znižanjem DDV pomagata pri oživitvi gospodarstva. "Že od začetka epidemije smo opozarjali na to in večkrat predlagali, da se stopnja DDV za turizem (gostinstvo in turizem) zniža na sedem odstotkov (razen za alkoholne pijače z več kot 15 volumenskih odstotkov alkohola)," so za 24ur.com poudarili na OZS.
Znižanje stopnje DDV za storitve v turizmu in gostinstvu so predlagali po vzoru Nemčije in Avstrije. V naši severni sosedi so davčno stopnjo za gostinstvo znižali celo na pet odstotkov. "Odgovora oziroma pojasnila, zakaj se DDV ne zniža, od pristojnih žal (še) nismo dobili. Bomo pa seveda z našimi pozivi nadaljevali," so poudarili na OZS.
Predsednik zbornice Branko Meh je že pred časom namreč dejal: "Z znižanjem stopnje DDV, kar so storile sosednje države, bi pospešili domačo potrošnjo, kar bi posledično pomenilo tudi več prilivov v državno blagajno. Po drugi strani pa slovenski potrošniki ne bi kupovali izdelkov in storitev v sosednjih državah, ki so znižale DDV." A finančni minister Andrej Šircelj je takšne predloge zavrnil, češ da se v primeru znižanja obdavčitve cene za potrošnike ne bi znižale.
Na ministrstvo za finance, ministrstvo za gospodarstvo in vodjo posebne vladne posvetovalne skupine, dr. Mateja Lahovnika, smo že prejšnji teden naslovili vprašanja, zakaj se slovenska vlada ni odločila za podoben ukrep in ali morda v prihodnje načrtujejo tudi takšno pomoč pri okrevanju sektorjev, ki jih je koronakriza najbolj prizadela.
"Pravi naslov za ta vprašanja glede davkov je ministrstvo za finance," je bil kratek dr. Lahovnik. Podobno so odgovorili tudi na ministrstvu za gospodarstvo. Na odgovore ministrstva za finance pa še čakamo.
Slovenska vlada je od začetka epidemije pri nas DDV in carine odpravila samo za uvoz zaščitne opreme. Poleg tega pa je spremenila zakonodajo, s katero je znižala obdavčitev motornih vozil.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.