Kar sejemo danes, bomo želi čez tedne, bi lahko opisali epidemijo covida-19 in širjenje novega koronavirusa. "Sama krivulja je posledica dogajanja v septembru," pravi dr. Aleš Rozman s Klinike Golnik.
Pri tem moramo poudariti, da bo to, kar počnemo, vplivalo tudi na druge: "Glejte na tiste, ki jih lahko ta virus spravi na oni svet," opozarja koordinator za bolniške postelje za kovidne paciente v SB Jesenice, Robert Carotta.
Prvega pozitivnega bolnika so pri njih odkrili zadnje dni septembra in to naključno. Okužba se je zato razširila v prvo izrazitejše gorenjsko žarišče. "Zdaj je situacija taka, da imamo že skorajda več pacientov s covidom-19 kot pa brez njega," dodaja Carotta.
Drugo jedro okužb je na Škofjeloškem – Center slepih, slabovidnih in starejših. Tretje žarišče predstavljajo skupinske vadbe mladih športnikov, od koder se je virus razširil med aktivno prebivalstvo. In tu je že nova težava: "V času, ko je že bilo zaznano število okužb v populaciji, je precejšen del mlajše oziroma delovno aktivne populacije kljub blagim znakom okužbe hodil v službo," opozarja Rozman.
Ničesar nismo počeli, kot bi morali, opažajo Gorenjci. A čeprav je gorenjska 14-dnevna incidenca slaba, se bo poslabšalo tudi drugje, pravi Rozman. "Če pogledamo podatke sledilnika, vidimo, da je podvojitveni čas v številnih regijah podoben, samo da so nekaj dni za Gorenjsko."
Zato stroka poziva: "Mislim, da je ob tisoč posteljah za kovidne bolnike vsakomur jasno, da bodo ljudje umirali na hodnikih, doma in v reševalnih vozilih," svari Carotta. "Treba je ostati doma, striktno razkuževati roke, nositi masko in se čim manj družiti," dodaja Rozman.
Čisto vsi smo odgovorni, da rdeče krivulje skupaj obarvamo zeleno.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.