V letalstvu se v času pandemije koronavirusa soočajo z veliko mero negotovosti. Ni namreč znano, kako dolgo bo večina letal ostala prizemljenih.
V javnem pismu zaposlenim je Richard Branson zapisal, da je preživetje Virgin Atlantica in njegovih podružnic nujno za zagotovaljanje še kako potrebne konkurence britanskemu prevozniku British Airways in avtralskemu Qantasu. “Če Virgin Australia izgine, bo imel Qantas zagotovo monopol nad avstralskim nebom,” je dejal.
Branson, ki je kot odgovor na krizo v svoje podjetje vložil že 250 milijonov dolarjev (230 milijonov evrov) je kot jamstvo ponudil tudi svoj otok Necker na Karibih, in sicer z namenom, da bi zbral dovolj denarja za rešitev družbe pred kolapsom. Virgin Atlantic bo zaprosil za posojilo od britanske vlade, denar pa misli Branson povrniti. Ni sicer izpostavil, koliko denarja potrebuje.
“Dejstvo je, da v tej krizi številna letala potrebujejo podporo vlad, nekatera so jo že prejela. Brez nje ne bo več nobene konkurence, izgubljenih pa bo več tisoč služb,” meni Branson.
Zaradi prepovedi potovanj in uvedbe karanten širom sveta je globalno komercialno letalstvo skorajda povsem obstalo. Letala so prizemljena, delavci pa na neplačanem dopustu. Kot predvidevajo poznavalci, bodo imele letalske družbe letos za polovico manj prihodkov kot lani. Lufthansa, ena največjih evropskih družb, je že zmanjšala obseg svoje flote, poslovati pa je prenehal tudi eden od nizkocenovnikov v njenem lastništvu.
Strokovnjaki predvidevajo, da bo letalski sektor potreboval več let, da bi si lahko opomogel od trenutne krize. Medtem ko bodo ameriški letalski prevozniki prejeli več milijard evrov državne pomoči, v Evropi večjega interesa za pomoč ni. Zato so se letalske družbe same obrnile na posamezne vlade za pomoč.
Britanski nizkocenovnik EasyJet je v začetku meseca dejal, da je s pomočjo britanske vlade zbral 600 milijonov funtov (686 milijonov evrov). Virgin Atlantic pričakuje, da bi vlada pokrila 80 odstotkov plač zaposlenih. Bransonovo podjetje sicer zaposluje 70.000 ljudi v 35 državah. Branson je zaradi iskanja pomoči od britanske vlade v Veliki Britaniji deležen kritik. Tam namreč ne plačuje davka na dohodek, saj je njegovo stalno pribivališče otok Necker, ki ga je kupil, ko je bil star 29 let.
V svoj zagovor je Branson v pismu zapisal, da z ženo Velike Britanije nista zapustila, da bi se izognila davku, temveč sta se na otok, ki je del Britanskih Deviških otokov, preselila zaradi ljubezni do Karibov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.