Čeprav epidemije še ni konec, je vsekakor razveseljiva novica, da v zadnjih 24 urah, ko je bilo opravljenih 500 testiranj na novi koronavirus, niso potrdili nobene nove okužbe. To je prvič po dveh mesecih, torej od 3. marca. Tudi število hospitaliziranih oseb z boleznijo covid-19 je zopet padlo pod 60: zdravi se namreč 59 bolnikov, od tega jih je 21 na intenzivni negi. V soboto sta bolnišnico zapustili dve osebi s covidom-19, dva bolnika s to boleznijo pa sta umrla.
Trgovine to nedeljo izjemoma odprte med 8. in 13. uro
Vlada je minuli torek z namenom preprečevanja gneče v prodajalnah v času pred in po prvomajskih praznikih določila, da so bile prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, lahko danes med 8. in 13. uro izjemoma odprte. Ob nedeljah so lahko v času veljave vladnega odloka sicer odprti le bencinski servisi in lekarne.
V okviru ukrepov za omejitev širjenja novega koronavirusa je od 16. marca v veljavi odlok o prepovedi prodaje blaga in storitev potrošnikom, po katerem so lahko delovale le prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, lekarne, prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki, program vrt in kmetijstvo v prodajalnah, kmetijske prodajalne, bencinski servisi, banke, pošte, dostavne službe, trafike in kioski za prodajo časopisov in revij ter druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.
Obhajilo le na roke
Znova se bodo odprla vrata slovenskih cerkva za udeležbo vernikov pri svetih mašah in drugih bogoslužjih. Da bi preprečili širjenje virusa, bo moral v cerkvi vsak vernik nositi predpisano zaščitno opremo, pred vstopom v cerkev si bodo morali razkužiti roke, blagoslovljene vode ne bo. Verniki lahko sveto obhajilo prejmejo le na roko brez drugih izjem. Razdalja med verniki mora v klopeh ostati najmanj 1,5 metra, vsaka druga vrsta mora biti prazna, pri čemer omejitve ne veljajo za člane istega gospodinjstva.
Župnik Martin Golob iz Srednje vasi v Bohinju je za STA povedal, da bodo bogoslužja od ponedeljka potekala tako, da bodo za vernike, ki morajo nositi zaščitno masko, zagotovili dovolj razkužil, pazili bodo in ohranjali razdaljo 1,5 metra, je dejal. V Bohinju imajo po njegovih besedah tako veliko cerkev, da bi lahko bilo v njej naenkrat približno 50 ljudi, ki bi se morali držati varnostne razdalje. "To pomeni na vsako klop po dva vernika, vmes pa ena klop prazna," je pojasnil.
Zanj to pomeni, da bo ob nedeljah moral maševati najmanj trikrat. Pri tem pa ga najbolj skrbi, kako obdržati nadzor nad ljudmi, a je prepričan, da so Bohinjci zelo previdni in odgovorni glede na to, da v njegovi župniji nimajo nobenega okuženega z novim koronavirusom. Golob je še spomnil, da bo treba, tudi ko bodo verniki pristopali k obhajilu, ki se obhaja na roke, ohranjati razdaljo. Po vsaki sveti maši pa bodo morali cerkev še pol ure obvezno zračiti.
"Potrebujemo malo potrpežljivosti, pa iznajdljivi bomo morali biti. Predvsem je na prvem mestu odgovorno in varno ravnanje," je še dodal župnik, ki je bil eden prvih, ki je v času epidemije začel z mašami preko spleta. Od ponedeljka maš prek družbenega omrežja Facebook ne bo več prenašal, ker se bo posvetil ljudem, ki so prišli v cerkev.
Nekatere knjigarne že odprte, knjižnice v naslednjem tednu
V sklopu rahljanja ukrepov za zajezitev širjenja epidemije novega koronavirusa bodo v ponedeljek vrata odprle splošne knjižnice, v torek večina galerij in muzejev, z delovanjem pa so že začele nekatere knjigarne. V skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je povsod obvezno nošenje zaščitnih mask in razkuževanje rok.
V splošnih knjižnicah bo zaenkrat možno le vračilo in prevzem predhodno naročenega gradiva. Čitalnice ostajajo zaprte, prav tako še nekaj časa ne bo mogoč prost dostop do gradiva, zaenkrat tudi še ni prireditev. Vrnjeno gradivo bo moralo po priporočilu NIJZ v knjižnici teden dni odležati v karanteni, šele po tem bo ponovno na voljo drugim bralcem.
Večina galerij in muzejev bo vrata za obiskovalce ponovno odprla v torek. Iz smernic za postopno odprtje muzejev in galerij, ki jih je pripravilo ministrstvo za kulturo, je razvidno, da naj v omenjenih ustanovah na obiskovalca zagotovijo vsaj 20 kvadratnih metrov prostora, po razstavnih prostorih označijo po možnosti krožno smer ogleda ter omejijo uporabo oz. začasno odstranijo predstavitvene pripomočke, ponazorila, kopije predmetov, ipd. ki se jih v običajnih okoliščinah obiskovalci dotikajo.
Obiskovalci pa morajo upoštevati predpisano medsebojno razdaljo najmanj dva metra, poleg tega bo vstop v razstavne prostore možen le za posameznike, družine in manjše skupine. Če bo obiskovalcev več, pa se določi interval vstopanja, piše v priporočilih.
Plačilo vstopnine in nakupa v muzejski trgovini bo mogoče le brezgotovinsko, listanje publikacij v muzejskih trgovinah ne bo dovoljeno. Strokovnih vodstev po muzejskih zbirkah ter spremljevalnih pedagoško/andragoških programov, posvetovanj, okroglih miz in odprtij razstav ministrstvo zaenkrat ne priporoča.
V skladu z navodili NIJZ je sicer v vseh naštetih ustanovah tako za zaposlene kot tudi uporabnike oz. obiskovalce obvezna uporaba zaščitnih mask in razkuževanje rok, vstopajo pa lahko le zdrave osebe, brez znakov okužbe dihal.
Z delovanjem pa so že začele prve knjigarne, kjer so priporočila podobna, kot veljajo za živilske trgovine. Posebnost knjigarn je obvestilo kupcem, naj se ne dotikajo razstavljenih predmetov, razen tistih, ki jih nameravajo kupiti, in šele po pravilnem predhodnem razkuževanju rok.
Knjige in ostale predmete, zaščitene s plastičnimi ovojnicami, pisala in podobno, naj kupci prebrišejo z alkoholnim razkužilom. Ostale nezaščitene izdelke, npr. knjige, za katere obstaja možnost, da so po njih listali kupci, posamezne liste papirja ali kartona pa naj pričnejo uporabljati po preteku vsaj toliko časa, kot je trenutno znano, da virus preživi na materialu, iz katerega je predmet.
Kot so za STA potrdili pri Mladinski knjigi, zaradi prevelike kvadrature sicer še vedno ostaja zaprta največja slovenska knjigarna Konzorcij v Ljubljani. Iz njihove spletne strani pa je razvidno, da v ponedeljek ponovno odpirajo 32 trgovin Mladinske knjige po vsej Sloveniji, ki ne presegajo 400 kvadratnih metrov prodajnega prostora in niso v trgovskih centrih.
V nacionalni raziskavi vzeli že vse vzorce
Medtem so v nacionalni raziskavi o razširjenosti covida-19 odvzeli že vse vzorce preiskovancev, ki so se odzvali vabilu. Po zadnjih podatkih Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo so odvzeli 1368 vzorcev od oseb, ki so se odločile sodelovati v preiskavi. Do zdaj so sicer v okviru raziskave na novo potrdili eno okužbo, pri eni osebi pa je bila okužba diagnosticirana že pred mesecem dni.
S preliminarnimi rezultati študije, predstavitev katerih javnost pričakuje po prvomajskih praznikih, bodo strokovni svetovalni skupini pri ministrstvu za zdravje lahko podali ključne informacije o oceni trenutne okuženosti populacije in o tem, kakšen je delež populacije, ki je okužbo s koronavirusom nevede prebolel, je pojasnil. Ti podatki bodo pomembno vplivali tudi na odločitve o sproščanju ukrepov.
Vzorec ljudi za raziskavo je pripravil Statistični urad RS (Surs) v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za družbene vede. Iz centralnega registra prebivalcev so v vzorec naključno izbrali 3000 prebivalcev. Starostne omejitve ni bilo, zato so vključili prebivalce vseh starosti. V prvem koraku so naključno izbrali 300 območij v Sloveniji, v drugem koraku pa so znotraj vsakega izbranega območja izbrali 10 oseb. Vzorec je reprezentativen glede na starost in spol ter teritorialno razdelitev Slovenije in bo omogočil posploševanje rezultatov raziskave na celotno prebivalstvo Slovenije, so ob začetku raziskave pojasnili na Sursu.
KOMENTARJI (876)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.