"Čakanja je konec," je na mednarodnem letališču v Melbournu novinarjem sporočil predsednik avstralske vlade Scott Morrison in s tem najavil sproščanje ukrepov. Avstralija je ob izbruhu koronavirusa marca 2020 zaprla svoje meje z nekaj izjemami za vse, razen za državljane in stalne prebivalce. Lani so oblasti že začele s postopnim odpiranjem mej. Tako so bili mednarodni študenti, osebe z delovnimi vizumi in popotniki z nahrbtniki postopoma sprejeti nazaj, zdaj pa so prišli na vrsto tudi ostali. Dvakrat cepljenim ni treba v karanteno, necepljeni pa morajo 14 dni preživeti v hotelu na lastne stroške.
Samo v Sydney je v ponedeljek prispelo več kot 50 mednarodnih poletov, prizori veselih snidenj so se vrstili tudi drugod po državi, razen v Zahodni Avstraliji, kjer bodo ukrepe omilili šele 3. marca. Roke si mane tudi gospodarski sektor, saj bodo končno spet lahko pozdravili turiste.
Angleški načrti za življenje s covidom
V Angliji pa okuženim z novim koronavirusom od 24. februarja ne bo več treba v samoizolacijo. Konec tega vladnega ukrepa je del načrta za "življenje s covidom", ki ga je v britanskem parlamentu predstavil ministrski predsednik Boris Johnson. Tistim, ki so imeli stik z okuženimi in so cepljeni proti covidu-19, se ne bo več treba teden dni vsak dan testirati. Za tiste, ki niso cepljeni, tudi ne bo več obvezne samoizolacije. S 1. aprilom bodo ukinjeni brezplačni hitri testi.
"Vlada stavi na to, da se bodo okuženi obnašali odgovorno in podobno kot tisti, ki imajo prehlad", je dejal britanski premier Johnson. Dodal je, da je to mogoče zaradi uspešne kampanje cepljenja proti covidu-19 in ker so na Otoku že prestali vrh okužb z novim koronavirusom zaradi različice omikron.
V Angliji s 117 milijoni prebivalcev je po podatkih spletne strani ourworldindata.org cepljenih 73,3 odstotka prebivalcev. Britanski minister za zdravje Sajid Javid pa je napovedal še eno cepljenje – "spomladanski poživitveni odmerek" – za starejše od 75 let, stanovalce domov za starejše in starejše od 12 let z oslabelim imunskim sistemom.
Italijanski četrti odmerek
V Italiji bodo 1. marca začeli cepljenje s četrtim odmerkom, sprva bodo cepili tiste z oslabljenim imunskim sistemom, takih je v državi okoli tri milijone. Cepljenje vseh prebivalcev s četrtim odmerkom bi lahko začeli jeseni, napovedujejo na italijanskem zdravstvenem ministrstvu, a to možnost še preučujejo.
Vlada premierja Maria Draghija medtem pripravlja načrt postopnega sproščanja ukrepov. Določene sprostitve glede števila gledalcev na nogometnih stadionih so že uvedli, od 10. marca bodo znova dovoljeni obiski bližnjih v bolnišnicah po 45 minut na dan. Pričakovati je, da bodo aprila sprostili še druge ukrepe.
V ZDA se umika retorika o krizni javnega zdravja
Tudi v ZDA še naprej pada število novih primerov okužb in hospitalizacij zaradi covida-19, kar pri strokovnjakih vzbuja upanje, da se širjenje različice omikron umirja. V soboto je število novih okužb komajda preseglo 100.000, 16. januarja so jih medtem na primer našteli skoraj 801.000. Samo v New Yorku je število novih okužb v zadnjih dveh tednih padlo za 50 odstotkov. Medtem ko se je zaradi covida-19 10. januarja zdravilo v bolnišnicah več kot 164.000 ljudi, se jih sedaj le še okrog 80.000.
Zaradi pozitivnega razvoja dogodkov po zveznih državah lajšajo ukrepe za omejevanje širjenja pandemije oziroma je ne obravnavajo več kot krize javnega zdravja, ampak se osredotočajo na preventivo. V zvezni deželi Utah na primer aprila zapirajo centre za množično testiranje prebivalstva in ne nameravajo več tako pogosto poročati o novih okužbah. V mestu Boston pa ni več treba predložiti dokaza o cepljenju za notranje prostore restavracij ali športnih in drugih prireditev, podobno pa takšne ukrepe opuščajo tudi v drugih mestih po ZDA.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.