V okviru prve faze testiranja cepiva so v Nemčiji in Belgiji poizkusno cepili več kot 250 zdravih posameznikov, starih od 18 do 60 let. Iz CureVaca so sporočili, da so prostovoljci razvili približno toliko protiteles proti koronavirusu kot ljudje, ki so preboleli hudo obliko koronavirusne bolezni 19.
Zdi se, da so po cepljenju v telesu prostovoljcev nastale tudi T-celice. Gre za vrsto limfocitov, ki imajo pomembno vlogo pri imunski odpornosti. Vendar pa v podjetju to še analizirajo.
Dodali so, da so se stranski učinki večinoma pojavili po drugem od dveh odmerkov cepiva. Šlo je za utrujenost, glavobol, bolečino v mišicah in v manjšem obsegu vročino. Stranski učinki so običajno izginili od 24 do 48 ur po cepljenju. "Vmesni podatki prve faze so zelo spodbudni," je ob tem dejal izvršni direktor podjetja Franz-Werner Haas.
Tretjo oziroma zadnjo fazo testiranja, v kateri bo sodelovalo okoli 30.000 prostovoljcev, nameravajo začeti še pred koncem leta. V podjetju so dodali, da si želijo skleniti partnerstvo z velikim farmacevtskim podjetjem, saj bi radi okrepili razvoj, proizvodnjo in distribucijo cepiva.
Razvijajo t. i. cepivo mRNK. To je vrsta informacijske RNK, ki vsebuje navodila za proizvajanje proteinov. Raziskovalci v tübingenskem farmacevtskem podjetju so razvili mRNK, ki vsebuje navodila za proizvajanje proteina virusa sars-cov-2. Po cepljenju človeške celice začnejo izdelovati ta protein, ki ga telo obravnava kot tujega. Človeško telo začne nato proizvajati protitelesa in druge imunske celice proti njemu.
Kako daleč so drugi?
Po cepivu AstraZenece in univerze Oxford ter cepivu nemškega BioNTecha in ameriškega Pfizerja je Evropska agencija za zdravila (EMA) začela preverjati podatke o cepivu mRNA-1273, ki so ga razvili v Moderni. EMA je namreč ocenila, da je Moderna primeren kandidat za oddajo vloge za dovoljenje za promet z zdravili v EU. V tretjo fazo kliničnih testiranj omenjenega cepiva je vključenih okoli 28.618 udeležencev, več kot 22.194 jih je prejelo že drugi odmerek cepiva.
Medtem so v Rusiji so registrirali že dve cepivi proti covidu-19, tretje je v delu. Rusi so sicer kot prvi na svetu avgusta registrirali cepivo, ki je bilo odobreno brez vseh potrebnih kliničnih preizkusov. Strokovnjaki so jim očitali, da so preveč hiteli, a se Rusi branijo, da cepivo učinkuje.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.